Справжньою родзинкою цьогорічної «Агро», без сумніву, став День партнерства, який Мінагрополітики провело для всіх численних іноземних делегацій – гостей виставки.
Представники Німеччини, Польщі, Єгипту, Естонії та Угорщини взяли участь у відкритті виставки-ярмарку, оглянули експонати, побували в ряді агропідприємств Київщини.
Та однією з головних подій для очільників делегацій стали зустрічі з міністром аграрної політики України Юрієм Мельником. Адже сьогодні ніхто з них не сумнівається у тому, що аграрний потенціал європейських країн варто використовувати спільно.
Міністр сільського господарства Республіки Естонія Хелір-Валдор Сеедер і міністр аграрної політики України підписали, зокрема, меморандум про економічне та наукове співробітництво в галузі сільського господарства. Сторони домовились обмінюватись інформацією, нормативними актами, стандартами та зразками продукції, які представляють спільний інтерес; проводити спільні наукові дослідження та впровадження результатів у різних галузях сільського господарства; підтримувати міжнародний обмін студентами сільськогосподарських спеціальностей; обмінюватись інформацією щодо економічних і наукових заходів у сфері сільського господарства і переробної індустрії (торговельні ярмарки, виставки, семінари, конференції, симпозіуми тощо) та досвідом, інформацією щодо розвитку й управління інфраструктурою в галузі сільського господарства, розробками спільних освітянських проектів, сприяти дорадчій діяльності й підвищенню кваліфікації фахівців, обміну науковцями, експертами, спеціалістами у сфері управління сільським господарством і спеціалістами з аграрного профілю тощо.
Під час переговорів з міністром сільського господарства Республіки Польща Мареком Савіцкі Юрій Мельник наголосив на тому, що після вступу до СОТ умови господарювання наших агропідприємств кардинально змінились. Українським аграріям доводиться найважче, адже потрібно виконувати умови, які вже запроваджені в країнах-членах СОТ.
Обидва міністри висловили готовність проводити спільну аграрну політику, активно висловлювати своє бачення і пропозиції щодо тієї агрополітики, яку демонструють і проводять країни-члени СОТ, й по можливості впливати на неї.
Юрій Мельник і Марек Савіцкі обговорили і актуальні питання взаємної співпраці. Зокрема, умови інспектування польських м'ясопереробних підприємств і сільгосппідприємств, які імпортують свинячі туші та поросят. Було зазначено, що інспектовані підприємства Польщі виконують необхідні умови. Обговорено також питання співробітництва у сфері обміну інформацією в галузі сільськогосподарського дорадництва і співпраці науково-дослідних установ двох держав. Міністри домовились сприяти розширенню співробітництва між країнами в галузі АПК.
Під час переговорів М.Савіцкі повідомив про те, що Польща має великий досвід у модернізації переробної галузі та пишається тим, що у них на даний момент є чи не найновіші системи та досягнення у цій сфері. Міністр запропонував співробітництво у сфері взаємного фінансування сільськогосподарського виробництва, розробки системи переробки та продажу продукції – так званого вертикального розвитку сільського господарства – і використання наукового потенціалу обох країн.
Оскільки Польща зобов’язалася бути послом України у Європейському Союзі, пан міністр запевнив українську сторону у повній підтримці.
Крім того, для використання потенціалу двостороннього співробітництва, польська сторона запропонувала зміцнити частину «Сільське господарство» Українсько-польської комісії з питань економічного співробітництва на вищому рівні. Тож Юрій Мельник одразу ж призначив відповідальним за координування співробітництва у сфері сільського господарства з Польщею свого заступника Романа Шмідта.
Особливу увагу під час зустрічі сторони приділили питанням співпраці дорадницьких і ветеринарних служб. Так, міністри домовились запобігати потраплянню неякісної м’ясної продукції з Польщі на територію України і поглибити співробітництво ветслужб наших країн у цьому питанні. А у сфері дорадництва – розвивати співробітництво й сприяти розвитку наукової співпраці між сільськогосподарськими дослідницькими і науковими установами України та Республіки Польща.
Пан Савіцкі люб’язно запросив Юрія Мельника відвідати сільськогосподарську виставку «Полагро», яка проходитиме у м. Познань (Республіка Польща) 15-18 вересня. Під час роботи виставки Польща планує провести конференцію країн Центральної та Східної Європи за участі Росії, Франції, Німеччини, Казахстану, країн Прибалтики та інших для запозичення досвіду розвитку сільського господарства.
На запрошення міністра аграрної політики України Юрія Мельника відбувся також візит міністра сільського господарства та меліорації земель Арабської Республіки Єгипет пана Аміна Абази.
10 червня під час роботи виставки «АГРО-2008» міністри зустрілись для продовження діалогу щодо шляхів практичного здійснення співробітництва в галузі АПК між Україною та АРЄ.
Зокрема, сторони обговорили такі питання можливої співпраці як розвиток двосторонньої торгівлі та співпраці у напрямку технічного забезпечення; запозичення українського досвіду щодо виробництва замороженої продукції, маринованих овочів, зокрема томатів і кетчупів; постачання зернових до Єгипту; укладання угод в галузі карантину та охорони прав на сорти рослин.
Після обговорення зазначених питань пан Амін Абаза повідомив, що найближчим часом до України для проведення робочих зустрічей та вирішення вищезгаданих питань буде відряджена делегація на рівні експертів.
Наступним кроком продовження конструктивного діалогу між обома міністрами стало запрошення міністру агрополітики України Юрію Мельнику від пана Аміна Абази відвідати Арабську Республіку Єгипет у вересні-жовтні 2008 року.
У відповідь Юрій Мельник запропонував єгипетській стороні підписати міжвідомчий Меморандум про співробітництво в галузі агропромислового комплексу та Угоду в галузі випробування і охорони прав на сорти рослин.
Міністри погодились, що політична воля керівництв України та АРЄ надають нового імпульсу подальшому зміцненню взаємодії, розробки нових ідей та проектів, вдосконаленню й поглибленню українсько-єгипетського торговельно-економічного співробітництва.
Цікавими й змістовними також були зустрічі Юрія Мельника з Федеральним міністром харчування, сільського господарства та захисту прав споживачів Німеччини Хорстом Зеехофером. Але про них ми розповімо в наступному номері нашої газети.
Додамо лише, що як привітний господар, міністр аграрної політики Юрій Мельник провів офіційний вечір для представників іноземних делегацій, запросивши на нього не лише своїх зарубіжних колег, але й колишніх українських міністрів, які свого часу опікувалися вітчизняною аграрною галуззю. На згадку про теплий прийом в Україні та нашу відому виставку «АГРО» іноземні партнери отримали від Юрія Мельника традиційні українські сувеніри.
Прес-служба Мінагрополітики,
Департамент зовнішньоекономічного співробітництва МінАП