«Упровадження ресурсозберігаючих, конкурентоспроможних технологій сільськогосподарського виробництва в галузях тваринництва і рослинництва та організація технічного забезпечення комплексу осінньо-польових
робіт» – такою багатогранною була тема наради-семінару, що відбувся
в смт Брацлав на Вінниччині.
Буквоїди можуть дорікнути за багатослівне формулювання теми, але тільки від незнання справжньої ваги кожного поняття, що закладене в нібито задовгому визначенні. Ресурсозбереження, конкурентоспроможність, новітні технології, технічне забезпечення – це на часі, це актуально, це невідкладно. Знавців аграрної справи не треба в цьому переконувати.
У нараді-семінарі взяли участь: представники міністерств аграрної та промислової політики, науковці, провідні фахівці обласних інспекцій Держтехнагляду, керівники
підрозділів головних управлінь агропромислового розвитку обласних держадміністрацій, представники НАК «Украгролізинг», заводів-виробників і постачальників сільськогосподарської техніки.
Наочність передусім
Як тільки учасники наради-семінару зареєструвалися, директор Департаменту інженерно-технічного забезпечення Мінагрополітики Микола Даценко та директор ВАТ «Брацлав» Петро Михайленко запросили до наочного ознайомлення з технологічним обладнанням і продукцією для механізації тваринництва знаного далеко за межами Вінниччини підприємства «Брацлав». Спеціалісти з цікавістю оглянули виробничі лінії, на яких виготовляється найсучасніше високотехнологічне обладнання для утримання великої рогатої худоби та свиней. Продемонстровано було й готову продукцію, зокрема укомплектований за останніми технологічними досягненнями доїльний зал. Потрапляючи в комфортні умови доїльного комплексу від «Брацлава», корови одразу віддячують дбайливим господарям значними приростами надоїв. І у лікарів ветеринарної медицини значно меншає клопоту, адже тварини, перебуваючи в таких євроумовах, рідко хворіють.
З добрими враженнями від побаченого учасники наради-семінару приступили до пленарної частини заходу. Її провів заступник міністра аграрної політики України Олександр Шевченко. «На часі – комплекс осінніх польових робіт: посів озимих, завершення збирання цукрових буряків, кукурудзи, – зазначив заступник міністра, – отже є потреба порадитись, як організованіше провести ці заходи».
Про технології та техніку
Далі Олександр Олександрович привернув увагу присутніх до одного з беззаперечних пріоритетів ефективного розвитку вітчизняного аграрного сектора: «Підхід має бути один – впровадження сучасних енерго-, ресурсозберігаючих, конкурентоспроможних технологій в рослинництві й тваринництві. Тому ми і вирішили провести нараду-семінар за зазначеною темою. А від того, як ми забезпечимо технологічний процес технікою і якої вона буде якості, в повній мірі залежатиме: чи зможемо ми досягнути необхідних технологічних параметрів по енерго-, ресурсозбереженню і конкурентоспроможності.
Зважаючи на те, що нинішній стан технічного забезпечення рослинництва і тваринництва ще низький, розв’язати таку задачу доволі складно. Хоча протягом останнього часу технопарк господарств інтенсивно оновлюється. Так, в 2008 році сільгоспвиробниками придбано 1129 тракторів (вдвічі більше ніж минулоріч), 2921 комбайн (+65%), понад 14000 одиниць іншої техніки. Поповнення парку здійснюється завдяки коштам, які передбачені в бюджеті відповідними програмами, зокрема, з частковою компенсацією вартості придбано 100 комбайнів і 665 тракторів, на умовах фінансового лізингу – 75 комбайнів і 186 тракторів, за середньостроковими кредитами – 177 комбайнів і 453 трактори.
Поступово поповнюється новою технікою і тваринництво. Так, на останньому засіданні Міжвідомчої експертної Ради до переліку техніки, на яку поширюється компенсація вартості та реалізація якої здійснюється на умовах лізингу, включено велику кількість обладнання для тваринництва та птахівництва. Це суттєва фінансова підтримка. Тільки потрібно вміло нею скористатися і сповна використовувати кошти».
Як посіємо…
Олександр Шевченко також нагадав обсяг робіт, які необхідно провести восени. За його словами, планується підготувати ґрунт і засіяти озиминою понад 8 мільйонів гектарів. Для виконання цього завдання залучатимуться 320 тисяч тракторів і 385 тисяч одиниць ґрунтообробної техніки.
Але й жнива не завершені
А поки що для збирання кукурудзи у поле мають вийти 4,5 тис. спеціалізованих і 4,4 тис. зернових комбайнів. Для соняшникових жнив, як запевнив заступник міністра агрополітики, вже напоготові 6,5 тис. комбайнів. На збиранні цукрового буряку працюватимуть 6,1 тис. комплексів. Хоч техніки для цьогорічних жнив залучено набагато більше ніж торік, але її все ще ой як замало. Зокрема, на один кукурудзозбиральний комбайн замість нормативних 100 гектарів припадає 285.
Детальніше про стан інженерно-технічного забезпечення в АПК учасникам наради-семінару розповів директор Департаменту інженерно-технічного забезпечення Мінагрополітики Микола Даценко.
Переоснащення з якістю
Як придбати сучасну техніку? Фахівці радять скористатися перевагами фінансового лізингу. Саме про реалізацію технічних засобів та обладнання для аграрної галузі на умовах фінансового лізингу розповів присутнім генеральний директор НАК «Украгролізинг» Іван Курішко.
Ще одне важливе питання, що непокоїть, а інколи й вельми засмучує вітчизняних аграріїв. Чи гарантовано якість недешевих сільгоспмашин та приладів? Про це детально розповів заступник директора УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого Сергій Коваль. За його словами, випробування, проведені фахівцями цього провідного науково-дослідного інституту, свідчать: далеко не всі технічні засоби виправдовують сподівання, що на них покладені. Траплялися й такі випадки, коли деякі новісінькі трактори потребували ремонту вже після 100 годин роботи. Тому не варто ганятися за чимось дешевим, адже в народі правду кажуть, що скупий платить двічі. Особливо, якщо виробник чи постачальник прагнуть тільки продати вам щось, а не подбати про тривалі, плідні, взаємовигідні партнерські стосунки.
Досвідом покращення експлуатаційної надійності та безпечних умов роботи сільськогосподарської техніки за рахунок якісного проведення технічних оглядів поділився на нараді начальник інспекції Держтехнагляду Дніпропетровської області Микола Лемішко.
Завершуючи обговорення запланованих тем, заступник міністра аграрної політики України Олександр Шевченко повідомив, що в Мінагрополітики створено оперативну робочу групу з надання необхідної допомоги регіонам у проведенні посівної кампанії та інших робіт і порадив у разі виникнення проблем звертатися до цього органу та спільно вирішувати проблеми.