За останні 20 років кількість органічних добрив, що вносяться у ґрунт в нашій країні, зменшилась приблизно у 7 разів. Тому рослини забирають із ґрунту значно більше поживних речовин, ніж вноситься. В результаті щорічні втрати гумусу з ґрунтів за розрахунками вчених-ґрунтознавців становлять близько 20 млн. тонн. Якщо негайно не запровадити заходи зі збереження гумусу, то наша гордість - українські чорноземи - перетворяться на малородючі землі.
Досвід провідних аграрних країн показує: реальним шляхом зменшення втрат гумусу в ґрунтах і покращення їх родючості, який не потребує великих фінансових витрат, є підвищення ефективності використання пожнивних решток, що залишаються на полях після збирання урожаю. В цих країнах пожнивні залишки (стерня, стебла бур’янів, валки соломи) подрібнюються спеціальними машинами - подрібнювачами. Вони не тільки скошують пожнивні рештки, а й подрібнюють на частинки довжиною до 15 см і рівномірно розподіляють по полю.
Після такого подрібнення рослинні рештки надійно покриваються шаром ґрунту, навіть при його обробітку дисковими знаряддями, які зараз широко використовуються нашими хліборобами. Як результат, забезпечується розкладання рослинних залишків в анаеробних умовах і ефективне збагачення ґрунту органікою.
Зараз у переважній більшості наших господарств стерня кукурудзи, соняшнику і ріпаку, висота якої сягає 40 см, навіть плугами загортається не повністю. Валок соломи взагалі неможливо загорнути. Тому часто їх спалюють, а отже втрачається велика кількість органіки та знищується корисна мікрофлора.
Розроблений в ННЦ «ІМЕСГ» двоярусний подрібнювач рослинних решток ПР-4,5 забезпечує скошування рослин або їх залишків на двох рівнях (подрібнення здійснюється уже в процесі скошування). Розробка захищена патентом України.
Подрібнювач складається з рами, яка встановлена на двох ходових колесах, розміщених позаду рами і обладнаних гідроциліндрами для переведення машини у транспортне положення. До передньої частини рами закріплена сниця для з’єднання подрібнювача з трактором.
Рис. Подрібнювач рослинних решток ПР-4,5
На рамі закріплена центральна секція, до боків якої шарнірно закріплені два крила, обладнані гідроциліндрами для їх переведення в транспортне положення, а також опорними колесами для копіювання рельєфу поля.
Центральна секція і крила зверху перекриті сталевими листами і в робочому положенні утворюють спільну платформу, яка по периферії обладнана обичайкою, утворюючи кожух для роботи різальних апаратів. Причому передня і задня частини обичайки виконані зі зварних ланцюжків, а її бічні частини - зі сталевого листа.
На передній частині рами встановлений роздавальний редуктор, ведучий вал якого головним карданним валом з’єднаний з ВВП трактора, а його три ведених вала проміжними карданними валами - з ведучими валами конічних редукторів, закріплених на платформі центральної секції і бокових крил, а на їх ведених валах встановлений центральний і два бокових різальних апарати.
Всі три різальних апарати однакової конструкції. Вони двоярусного типу зі співвісним розміщенням осей шарнірів закріплення ножів верхнього і нижнього ярусів на обох кінцях тримача.
За результатами приймальних випробувань подрібнювача ПР-4,5 встановлено, що він задовільно виконує технологічний процес, забезпечуючи необхідні експлуатаційно-технологічні та показники якості виконання технологічного процесу (наведені в таблиці).
Технічна характеристика подрібнювача рослинних решток ПР-4,5
№ п/п |
Назва технічної характеристики |
Значення характеристик |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 |
Робоча ширина захвату Максимальна робоча швидкість Кількість робочих органів Діаметр різального апарату Кількість ярусів зрізу Кількість ножів одного ярусу різального апарата Відстань між ножами верхнього і нижнього ярусів Загальна кількість ножів Частота обертання різального апарата Висота зрізу рослинних решток Максимальна довжина подрібнених частин Маса подрібнювача |
4,5 м 10 км/год. 3 1,5 м 2 2 15 см 12 1000 об./хв. 50-200 мм 15 см 1900 кг |
До позитивних особливостей подрібнювача ПР-4,5 відноситься можливість його агрегатування з тракторами класу 1,4 і 2,0. Як правило, подрібнення пожнивних залишків співпадає з осіннім періодом обробітку ґрунту і тому «орні» трактори класів 3,0 і більше в цей період використовуються на обробітку ґрунту, а трактори класів 1,4 і 2,0 менше завантажені.
Після завершення приймальних випробувань Львівською філією Українського науково-дослідного інституту прогнозування та випробування техніки і технологій для сільськогосподарського виробництва ім. Л. Погорілого, які показали, що подрібнювач забезпечує річну економію 71535 гривень, ВАТ «Красилівський машинобудівний завод» поставив подрібнювач ПР-4,5 на серійне виробництво.
О. ГОВОРОВ,
канд. техн. наук
ННЦ «ІМЕСГ»