Як відомо, Україна є аграрно-промисловою країною. Саме аграрний сектор забезпечує продовольчу безпеку та незалежність нашої держави і є одним із основних бюджетоутворюючих секторів національної економіки. А допомагають йому в цьому сільгоспмашинобудівники.
Як працюють сьогодні ці підприємства? Разом і з нами розмірковує керівник флагмана вітчизняного комбайнобудування - ТОВ НВП «Херсонський машинобудівний завод» - Олійник Олександр Анатолійович.
- Олександре Анатолійовичу, чи вдалося очолюваному Вами колективу пережити важкі наслідки економічних і соціальних потрясінь, що виникли в нашій та в світовій економіці за останні роки?
- Незважаючи на те, що Уряд Тимошенко у 2009 році не виконав свої ж розпорядження щодо стимулювання вітчизняного сільгоспмашинобудування, сьогодні херсонські машинобудівники продовжують нарощувати обсяги виробництва. За минулий рік випущено товарної продукції на понад 50 млн. гривень (більше на 8% ніж у 2008 році). Реалізовували ми свою продукцію самотужки, без підтримки банків і державних програм, що вкрай складно, маючи доволі високу на сьогодні вартість одиниці продукції. Та завдяки розширенню географії продажу нам вдалося зберегти позитивний баланс між виробництвом і реалізацією. Це дозволило закінчити рік хоч із мізерним, але прибутком. Наприклад, уперше за роки незалежності зернозбиральні комбайни «Славутич» були продані до Туркменістану.
Минулий рік для машинобудівників був доволі складним. Але ми самотужки, без будь-чиєї допомоги, гідно подолали труднощі. Ми змогли не лише зберегти унікальне обладнання для виробництва комбайнів, а й постійно інвестували в його розвиток, виконували всі необхідні організаційно-технічні заходи з ремонту будівель, технологічного обладнання, вирішували соціально-побутові питання. Ми закінчили монтаж і ввели в експлуатацію нову автоматизовану установку для
лазерного розкрою металу «Бістронік» виробництва Швейцарії вартістю майже 1 млн. доларів США. Виконали реорганізацію зварювальної дільниці ковальсько-пресового цеху, встановили там прогресивне вентиляційне устаткування. Крім цього капітально відремонтували 4 загальнозаводські компресори, привели до ладу нову екологічно-чисту гальванічну лінію і міні-котельню, яка забезпечує теплом цехи основного виробництва та гарячою водою лазні.
Особливого значення Олександр Анатолійович надає реорганізації складального та допоміжного виробництв. У рамках цієї програми на Херсонмаші відремонтовано підкранові рейки, десятки кранів і фарбувальний конвеєр. Відновлено багато випробувальних стендів й виготовлено нові (для складання кукурудзозбиральних жниварок і жниварок для збирання соняшнику). Це відкрило перспективи для нарощування в майбутньому обсягів виробництва зернозбиральної техніки.
- Окремо, - говорить Олександр Олійник, - хотілося б зупинитися сьогодні на показниках, які характеризують стабільність підприємства і є найболючішими для колективу, а саме: щомісячна заробітна плата, соціальна захищеність та сплата податків до всіх рівнів бюджету. Приємно констатувати, що нам вдалося не лише зберегти свої позиції в даному напрямку, а й зробити так, щоб ні колектив, ні бюджети всіх рівнів, до яких ми робимо відрахування, не відчули настання «економічної кризи», а навпаки, були приємно вражені зростанням цих показників і стабільністю їх надходжень.
Про стан на заводі говорить і те, що біля відділу кадрів завжди є люди, які бажають працювати на нашому підприємстві та не в змозі знайти роботу на інших профільних заводах міста. Мені, як керівнику та людині небайдужій до проблем працевлаштування фахових спеціалістів, завжди прикро, коли я не можу допомогти їм.
В рамках програми популяризації нашої продукції ми, починаючи з нового року, взяли активний курс на участь у виставкових заходах як всеукраїнського, так і міжнародного рівня, не забуваючи також про регіональні та місцеві, що надають змогу сільгоспвиробникам ознайомитися та придбати не лише дорогу імпортну сільгосптехніку, а й вітчизняну, рівень якості та функціональні можливості якої нічим не поступаються. Нещодавно „Херсонмаш” демонстрував зернозбиральні комбайни «Славутич» на агропромисловій виставці «Фермер-2010», що проводилась у південному регіоні.
Та головним нашим пріоритетом завжди було інвестування в розвиток наукового потенціалу заводу, без якого неможливе функціонування будь-якого науково-виробничого підприємства. Це розробка і впровадження нових зразків техніки та інноваційних технологій. Попри кризові часи, у 2010-му році ми розробляємо та плануємо випустити низку абсолютно нових моделей комбайнів і півтори тисячі приставок для комбайнів різного класу та виробництва.
Нам вдалося налагодити співпрацю з білоруським гігантом – державним підприємством «Гомсільмаш». З початку 2010 року на херсонських потужностях розпочато роботи по спільному виробництву нових уніфікованих комбайнів потужністю 8, 12 та 14 кг/сек. Лише під цю програму в конструкторське бюро заводу було прийнято більше 20 конструкторів, технологів, інших фахівців. Водночас проводяться роботи з удосконалення комбайна КЗС-10 потужністю 10 кг/сек. У розробку та створення цих комбайнів нами проінвестовано і вкладено на лише великі кошти, а й впроваджено низку передових світових досягненень у комбайнобудівництві. Я впевнений, що з виходом цих потужних і високоефективних машин нам вдасться не лише відстояти сільськогосподарський ринок, а й повернути славу Україні як державі, яка здатна самотужки вирішувати складні виробничі та наукоємні питання. Побачити нові комбайни КЗС-10 та КЗС-12 можна буде вже на Міжнародній виставці-ярмарку «Агро-2010», яка працюватиме в Києві 15-19 червня.
Хочу акцентувати увагу на тому, що для збору врожаю без втрат в оптимальні строки зараз в державі бракує понад 20 тисяч комбайнів. Херсонські машинобудівники вважають: вирішити проблеми насичення комбайнового парку України можна лише спільними зусиллями влади та бізнесу.
- Олександре Анатолійовичу, нам відомо, що Ви займали активну політичну позицію на останніх виборах Президента України. З чим це було пов’язано?
- Так, я був довіреною особою Віктора Федоровича Януковича. Особисто мене та очолюваний мною колектив спонукали активно підтримати цього кандидата впевненість у його вмінні та навичках зробити життя і працю наших людей кращою та стабільною. Впевнений в тому, що Віктор Янукович, як Президент України, докладе зусиль, які допоможуть вивести галузь зі стану економічного колапсу та відновити ріст виробництва. Це, в свою чергу, дозволить забезпечити новими робочими місцями наших співвітчизників. Досить нашим аграріям та Уряду годувати закордонних виробників сільгосптехніки. Настав час забезпечити українців роботою та гідною заробітною платою.
Олена БОХАН