«У той час, коли в усьому світі з кожним роком збільшується кількість противників ГМО, деякі представники галузевих об'єднань пропонують запустити в нашій країні механізм поступової експансії продукції відомих зарубіжних компаній, що спеціалізуються на створенні та впровадженні у виробництво трансгенних сортів рослин», - повідомив голова Ради.
Вже ні для кого не є секретом, що використання сортів із зміненою структурою ДНК не дає того економічного ефекту, про який говорять їхні творці, і навряд чи стане благом для цивілізації. У США 80 % усіх продуктів харчування містять ГМО-компоненти і самі американці вже б'ють на сполох, щоб хоч трохи знизити цей показник .
Що стосується закупівель Китаю, на які посилається керівництво УЗА, то заради справедливості слід зазначити, що з листопада 2013 по лютий 2014 Китай відмовився від понад 800 тонн кукурудзи із США через виявлення в ній генно-модифікованого сорту. Разом з тим, укладаючи з Україною контракт про постачання більше 10 млн. тонн кукурудзи протягом найближчих років, Китай висунув умову - ніяких трансгенів ! Те ж саме заявила і японська «Соджиц Корпорейшн», яка готова щорічно купувати у наших виробників 2 млн. тонн соєвих бобів. При цьому японці відзначили, що, за їх даними, на сьогодні у світі тільки Україна, Хорватія і ПАР можуть забезпечити виробництво необхідних обсягів «нетрансгенної» сої.
Андрій Лєсніков також підкреслив, що після прийняття у минулому році закону «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини» Україна отримала унікальний шанс стати світовим лідером у виробництві органічної продукції, який тепер може втратити на догоду чиїмось фінансовим інтересам. За його словами, наша країна має величезний потенціал як для органічного землеробства, що сприяє відновленню родючості грунту, так і для впровадження інших прогресивних аграрних технологій.
Прес-служба асоціація