Кредиторська заборгованість українських виноградарів за посадку виноградників у 2013 році становить 370 млн гривень. Державного фінансування недостатньо для відновлення темпів закладання нових виноградників, тому площі насаджень продовжують скорочуватись.
У разі припинення фінансування з боку держави Україна через 7-8 років може втратити промислове виробництво винограду.Через відсутність промислового виробництва в Україні погіршиться забезпечення населення столовим виноградом, а виноробної промисловості ― сировиною. У такому випадку внутрішній ринок винограду буде повністю залежати від імпорту.Про це кореспонденту «Агравері» повідомили у прес-службі корпорації «Укрвинпром».
«Загальна площа виноградників продовжує скорочуватися, хоча багато виробників винограду щорічно закладають молоді насадження. Водночас спостерігається тенденція збільшення валового збору винограду за рахунок підвищення врожайності та вступу в плодоношення молодих насаджень.
Ситуація залишається складною. Найвища врожайність за досліджуваний період становить 85,8 ц/га у 2013 році. У країнах-лідерах з виробництва винограду середня врожайність сягає 100,0-120,0 ц/га, а потенціал деяких виноградників становить 350-400 ц/га. Загальна площа виноградних насаджень в Україні станом на 2013 рік налічує 64,2 тис. га по сільськогосподарських підприємствах та 77,6 тис. га ― по всіх категоріях господарств», ― повідомив «Укрвинпром».
Згідно з повідомленням, нині у сільськогосподарських підприємствах обліковується понад 15 тис. га виноградників, вік яких становить більше 25 років ― це понад 25% від загальної площі насаджень.
«Беручи до уваги зниження темпів закладення насаджень за останні 5 років, щоб відтворити наявну кількість виноградних насаджень та збільшити їх продуктивність необхідно щорічно розкорчовувати старі та насаджувати не менше 5 тис. га молодих виноградників.
Вік виноградників є однією з вагомих причин їх нераціонального використання. Тому нині ситуація у галузі є вкрай нестабільною. Виноградники починають окупатися на 5-7 рік після вступу їх у плодоношення або з 10 року після посадки», ― йдеться у повідомленні.
У прес-службі «Укрвинпрому» зазначили, що завдяки прийнятому у 1999 році Закону України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» впродовж 2000-2013 років держава спрямувала на розвиток галузей більше 3 млрд грн. 60% цієї суми виділили на компенсацію витрат суб’єктів господарювання різних форм власності на закладення і догляд за виноградними насадженнями.
«Завдяки цій підтримці суб’єкти господарювання заклали 48,9 тис. га виноградників за інтенсивними технологіями, на більшості яких споруджено шпалеру та побудовано системи краплинного зрошення. До 2008 року щорічні посадки складали 4-5 тис. га, а у 2013 році знизилися до 600 га. Значне зниження посадок виноградників у період з 2008 по 2013 рік відповідно зменшить об’єми сировини для виноробної промисловості країни», ― повідомили у прес-службі.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» передбачено фінансування за бюджетною програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, овочівництва, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» у сумі 700 млн грн.
«Кредиторська заборгованість за посадку виноградників у 2013 році становить 370 млн грн. Враховуючи те, що передбачено додаткове фінансування овочівництва, цих коштів звісно не достатньо для відновлення темпів закладення нових виноградників, ― зазначають в «Укрвинпромі».
У прес-службі наголосили, що країни Євросоюзу лише на рекламу своєї виноробної продукції отримують підтримку у розмірі 1 млрд 300 млн євро, а в Україні навіть акцизна політика не відповідає європейській.
«Лише у нашій державі існує "злочинно-унікальна" ліцензія за яку виноробні підприємства повинні платити 500 тис. гривень. Розуміючи складну економічну ситуацію в країні, надіємося на підтримку нового уряду у створенні реально сприятливих економічних умов для стабілізації та розвитку виноградно-виноробної галузі», ― додали в «Укрвинпромі».