Селітра аміачна досягла позначки 3500 грн/т, мішок (завод), аміак — 6050 грн/т, карбамід поки 4200 грн/т, але середній рівень перепродажів між трейдерами 4300 грн/т.
Ці ціни діють у українських виробників та імпортерів добрив буквально з п'ятниці, 4 квітня. При цьому ринок іде в рецесію і навряд чи повернеться на рівні споживання останній трьох років. Втрати по споживанню добрив на початок квітня становили близько 30% тільки по селітрі, на сьогоднішній момент ця цифра доходить до 40%. За окремими групами добрив споживання впало більш ніж на50%. Найменші втрати у споживанні у карбаміду і КАСу.
Однак для України проблеми з добривами тільки починаються. За попередньою інформацією, отриманою від самих трейдерів, в російських федеральних округах заборонено видавати сертифікати походження СТ-1 для поставки в Україну. Розпорядження часто негласне. У підсумку, транзит до Молдови зріс в 2-2,5 рази, повідомляє agroperspectiva.com.
Ще торік добрива з вмістом фосфору потрапили в список підакцизних транзитних товарів, транзит яких по території України проводиться під фінансові гарантії постачання в країну призначення. За повідомленнями брокерів, що оформляють вантажі, в список підакцизних товарів потрапив навіть метиловий спирт. Цікаво, що до Молдови транзитом НПК добрива поставляються по 365-400 дол./т. Поставляють заводи Дорогобуж і підприємства ФосАгро.
Весь імпорт, крім поставок МХК Єврохім, призупинено на кордоні порожньо. Українська дочка Єврохіму скоротила, але не зупинила імпорт в квітні ввезе в два-три рази менше добрив, але спектр звужувався. Звичайно, девальвація гривні зіграла свою роль у скороченні імпорту, але остаточно імпорт припинився з інших причин. У підсумку, Україна ризикує залишитися без складних добрив. Сезон їх внесення починається з квітня, влітку поновлюється, а восени без них аграрії не підгодують землю.
В Україні NPK добрива виробляє лише «Сумихімпром», «ДЗМД» давно зупинений. За даними Інфоіндустрія, Сумське підприємство планувалося запустити ще в березні, але до цих пір, через відсутність фосфоритів з Близького Сходу, підприємство не запущено. Для хімічної галузі почалися справжні випробування, боротьба за виживання почалася.