Минулого тижня європейські ЗМІ поширили інформацію про виявлення в торговельних мережах Німеччини курячих яєць із вмістом діоксану. Далі пролунали звинувачення на адресу України у поставках до Німеччини ураженої цією речовиною кукурудзи, що врешті-решт призвело до так званого «діоксинового скандалу».
В інформації щодо виявлення діоксину в кормах для курей, яка надійшла за системою швидкого повідомлення Європейської Комісії, зазначалось, що Україна є одним із постачальників фуражного зерна (кукурудзи) до Нідерландів, відповідно є імовірність використання його для годівлі птиці. Також повідомлялось, що за результатами розслідування, проведеного держаними органами Нідерландів, джерелом забруднення діоксином кормів є кукурудза фуражна, яка постачалася українським експортером - науково-виробничим приватним підприємством «ДНЕПР-2» (м. Херсон), а імпортерами зазначеної продукції були дві компанії з Нідерландів - Meunerie Liegeois B.V та Doens Food Ingredients B.V.
Міністр аграрної політики України Микола Присяжнюк, коментуючи перші інформаційні повідомлення у ЗМІ, підкреслив: «Потрапляння до Німеччини ураженої діоксином кукурудзи неможливе. Подібні заяви є нічим іншим, як публічним «пошуком винних». Адже набагато легше перекласти відповідальність на когось іншого – причому значно слабшого – ніж визнати провину за собою. Ми усвідомлюємо, що оприлюднена у німецьких ЗМІ інформація викликає неоднозначні оцінки з боку громадськості та безумовно впливає на міжнародний імідж нашої держави як постачальника сільськогосподарської продукції, тому Україна проведе власне розслідування із залученням всіх профільних служб та інспекцій – ветеринарної, карантинної, фітосанітарної та ін.».
За дорученням міністра терміново була створена комісія зі з’ясування причин інциденту, члени якої вилучили чотири зразки-свідки, що знаходилися на зберіганні в Херсонській обласній державній хлібній інспекції. Ці зразки були направлені до Інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя для дослідження на вміст діоксину та фуранів.
На сьогодні за попередніми даними інституту діоксину в кукурудзі фуражній не виявлено, дослідження на вміст фуранів тривають.
Паралельно Мінагрополітики та Держкомветмедецини також розслідуються обставини щодо постачання до Нідерландів кормів українського виробництва. Вже встановлено, що партія кукурудзи фуражної (власник НВПП «ДНЕПР-2») була супроводжена документально на належному рівні - ветеринарним свідоцтвом, виданим на підставі експертного висновку Херсонської обласної державної лабораторії ветеринарної медицини. Вантаж кукурудзи 3 класу також супроводжувався сертифікатом якості, виданим Херсонською обласною державною хлібною інспекцією.
Крім вищезазначеного, чотири зразки кукурудзи фуражної українського походження були досліджені в Нідерландах (International Laboratories TLR, Роттердам). Згідно з відповідними аналітичними звітами діоксину та поліхлорированих біфенилів (PCBs) в них не виявлено. На даний час, за повідомленням ТОВ «АГРО–МААС Україна», кур’єрською службою додатково відправлено зразки кукурудзи для проведення повторних лабораторних досліджень в лабораторіях TLR (Rotterdam) та Eurofins (Hamburg).
«Сьогодні Україна – серед визнаних гравців на зовнішніх зернових ринках. Країна виходить на провідні місця у торгівлі кукурудзою. Тому для нас вкрай важлива репутація нашої продукції у світі і ми будемо жорстко відстоювати власні позиції», - наголошує Микола Присяжнюк.
Прес-служба Мінагрополітики