Головним завданням для Державної продовольчо-зернової корпорації є стабілізація відносин з китайськими партнерами та оновлення персоналу. Про це розповів в.о. голови правління корпорації Борис Приходько в інтерв’ю Національному агропорталу Latifundist.com.
«Нам необхідно підвищити імідж компанії як надійного покупця на внутрішньому ринку, надійного постачальника — на зовнішньому ринку, створити організацію, яка здатна швидко реагувати на кон’юнктуру аграрного сировинного ринку», — сказав керівник корпорації.
Він підкреслив, що в рамках виконання Китайського зернового контракту ДПЗКУ відвантажила вже понад 500 тис. тонн. До кінця календарного року загалом планується поставити близько 3,7-4 млн тонн. Крім того, наразі відпрацьовується можливість експорту до Китаю цукру, сухого молока, сорго, ячменю та сої. «На ці товари не має квот і низьке імпортне мито. Можливо, будемо постачати борошно», — повідомив Борис Приходько, додавши, що тривають перемовини з ССЕС та карантинними службами.
Разом з тим ДПЗКУ вже розпочала форвардну програму, я рамках якої планується придбати 300-350 тис. тонн зернових. Головний принцип цьогорічного форварду — від кількості до якості. «У минулому сезоні було понад 30% дефолтів за зобов’язаннями на поставку за форвардними контрактами. Ми врахували негативний досвід. Основний принцип: персональна відповідальність менеджерів на місцях та закупка зерна у сільгоспвиробників, що працюють поблизу наших елеваторів», — підкреслив в.о. голови правління.
Говорячи про кадрову політику, Борис Приходько повідомив, що в планах корпорації — скорочення штату на 20-30%. Йдеться про неефективних службовців, а також чиновників середньої ланки, які в минулі роки мали будь-яке відношення до корупційних схем.
//minagro.gov.ua/uk/node/17213