Питання збереження пільгового оподаткування сільгоспвиробників – це питання не лише розвитку аграрного сектору, а й економічної безпеки України в цілому. Про це заявив в інтерв’ю журналістам заступник міністра аграрної політики і продовольства Володимир Лапа.
Зокрема він наголосив, що «сьогодні 40% валютних надходжень Україна отримує від аграрного сектору. А перспектива системи оподаткування - це той визначальний важіль, який зумовлюватиме або подальший розвиток, або зупинку аграрного сектору. для багатьох галузей, особливо для таких трудомістких як тваринницька галузь, це не просто питання перспективи і прибутковості, це питання виживання. Для багатьох галузей, особливо для таких трудомістких як тваринницька галузь, це не просто питання перспективи і прибутковості, це питання виживання. Потрібно розуміти якщо ми податками задавимо галузь, то очевидно, що цих коштів не буде, і ми матимемо проблеми не лише в сільському господарстві, а й загалом в економіці, бо сьогодні країна, як ніколи, потребує валютних ресурсів».
Володимир Лапа також відзначив ще один надзвичайно важливий аспект:
«У випадку скасування податкових пільг основний удар припаде на тваринництво, а це основа зайнятості сільського населення. За нашими розрахунками 10 % найманих працівників буде звільнено в перспективі 1-2 роки. Мені складно навіть уявити, які соціальні наслідки матиме це в сільській місцевості».
За словами заступника Міністра агрополітики, зміни до системи оподаткування, до Бюджетного кодексу, що відбулися у грудні минулого року, вже зумовили вимивання обігових коштів з аграрної галузі у сумі 20 млрд грн щорічно. А якщо брати додатковий імпортний збір, то сума сягає 30 млрд грн. «Нажаль, наслідки ми вже відчуваємо, тому що за перші чотири місяці поточного року падіння валової продукції аграрної галузі вже становить 4,7 %. Відповідно ми бачимо, як негативно відповідні податкові рішення позначаються доволі швидко на галузі. Це накладається на інші несприятливі умови, стан фінансового ринку, на неможливість залучати фінансування. У таких умовах податкова підтримка є мабуть єдиним дуже важливим важелем підтримки сільгоспвиробників України», - підкреслив Володимир Лапа.
Для порівняння з розмірами державної підтримки в інших країнах він зазначив, що «сума податкових пільг, якщо врахувати і додати ті програми прямої бюджетної підтримки, які ми маємо в Україні, все одно в 5 разів менша, ніж в РФ і в 10 разів менша, ніж в ЄС. А ми працюємо на глобалізованих ринках і повинні конкурувати».
На думку Володимира Лапи, «якщо і говорити про потенціал збільшення оподаткування галузі, то потрібно працювати не над збільшенням оподаткування тих сільгоспвиробників, які працюють легально, а над розширенням бази оподаткування. Наприклад, сьогодні понад 2 млн. паїв із 6,5 млн. обробляються поза легальним обігом. Зрозуміло, що краще вводити в легальний обіг ці землі, ніж додатково тиснути податками на тих сільгоспвиробників, які і так працюють і тримають на собі не лише виробництво, а й усю соціальну сферу у сільській місцевості».
За словами заступника міністра агрополітики, останні 5-7 років постійно ретранслюються ідеї про скасування податкових пільг для аграріїв. «Не є виключенням і цей рік. Але сьогодні ситуація дуже небезпечна, адже певні зобов’язання з української сторони зафіксовані в меморандумі про взаєморозуміння з міжнародним валютним фондом».
Разом з тим Володимир Лапа висловив надію, що у сільгоспвиробників та Міністерства агрополітики і продовольства відбудеться продуктивний діалог з Міністерством фінансів, з міжнародними партнерами, «і ми все-таки прийдемо до збалансованого рішення, як власне це і передбачено коаліційною угодою – незмінну систему оподаткування до 2018 року, як це передбачено чинним податковим кодексом».
За матеріалами Прес-служби Мінагрополітики