5 листопада 2015 р. в Аграрному союзі України відбулось чергове засідання незалежної Експертної ради з питань цінової ситуації на аграрному ринку за участю представників Аграрного союзу України, СОК «Козацький зерновий союз», аналітичного центру «УкрАгроКонсалт», проекту «Торговий радник», незалежних експертів. За результатами засідання надаємо: ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ
НЕЗАЛЕЖНОЇ ГРОМАДСЬКОЇ ЕКСПЕРТНОЇ РАДИ З ПИТАНь ЦІНОВОЇ СИТУАЦІЇ НА АГРАРНОМУ РИНКУ
Пшениця. Як ми й передбачали, внутрішні ціни на пшеницю не піддалися впливу світових цін у другій декаді жовтня. Український ринок знаходився під впливом інформації про стан проведення посівної кампанії, а вона була невтішною. Незважаючи на завершення оптимальних строків для посіву озимих культур, станом на 04.11.2015 все ще не засіяно 12% від загального обсягу – 6,2 млн га запланованих площ. На територіях, що закінчили посівну кампанію раніше, відсутні сходи на 10-60% засіяних площ (в залежності від регіону). Такий стан справ свідчить про необхідність пересіву значного обсягу площ, а значить – додаткових фінансових витрат. Ще одним чинником росту ціни було відновлення девальваційних процесів в країні.
Внутрішні ціни на продовольчу та фуражну пшеницю зросли на 100-300 грн./т на умовах поставки EXW-елеватор та СРТ-порт (табл. 1).
Зростання цін на чорноморську пшеницю відновилося знову, експортні ціни пшениці на умовах поставки FOB прибавили 2 $/т.
Ячмінь. Незважаючи на те, що торговельна активність на ринку ячменю низька, все ж ціни також почали реагувати на ринкові чинники, а саме – ціни суміжних ринків та проблеми осінньої посівної кампанії. Темпи проведення робіт значно відстають від минулорічних. Так, станом на 04.11. 2015 р. посіяно всього 76% запланованих площ. Ймовірно площі під озимим ячменем будуть зменшені.
Ціни зросли на 50-200 грн./т на умовах поставки EXW-елеватор та СРТ-порт (табл. 2). Котирування цін на Будапештській біржі ВСЕ зменшилися на 7,2 $/т.
В найближчий період, ціни на ячмінь будуть реагувати на діючі сьогодні чинники, а саме – ціни суміжних зернових ринків та інформацію про стан посівів ячменю, що означає ймовірний їх ріст. Кукурудза. В Україні збирання кукурудзи знаходиться на завершальному етапі, обмолочено 3,4 млн га (84% до прогнозу), намолочено 18,3 млн тонн з середньою врожайністю 53,4 ц/га проти 56 ц/га минулого року. На ринку триває активна торгівля культурою, особливим попитом користуються великі партії кукурудзи експортної якості. Український ринок має досить внутрішніх чинників, які надають підтримку цінам на кукурудзу, а саме: зростаючий тренд цін на пшеницю та ячмінь, прогнози меншого валового збору кукурудзи в поточному році та девальвація гривні. Тому, ціни на кукурудзу збільшилася на 200-300 грн./т на умовах поставки EXW-елеватор та CPT-порт (табл. 3). Експортні ціни також зросли на 3 $/т на умовах поставки FOB. Біржові котирування кукурудзи на Чиказькій товарній біржі значних змін не зазнали, ріст цін склав 1,4 $/т.
В найближчій перспективі ціни на кукурудзу залежатимуть від успіхів і результатів просування збиральної кампанії, від цін суміжних ринків та коливання курсу валют. Якщо сьогоднішні тенденції на ринку збережуться, то ціни продовжать поступальний ріст уверх. Соняшник. Як ми й передбачали, ціни на соняшник продовжили зростати. За досліджуваний період, скачок цін на соняшник був істотним. Так, на умовах поставки EXW-елеватор ціни зросли на 750-850 грн./т, на умовах поставки СРТ-завод – на 900-1000 грн./т, експортні ціни прибавили 15 $/т. Збір соняшника в країні майже завершено, станом на 3.11.2015 обмолочено 4,9 млн га площ (98% прогнозу), зібрано 10,5 млн тонн з врожайністю 21,3 ц/га. Отримані результати збиральної кампанії, відповідають ринковим очікуванням, що говорить про відсутність дефіциту олійної. Але, спостерігаючи сьогоднішню ситуацію на ринку більшість аграріїв не поспішає продавати соняшник, що в свою чергу збільшує конкуренцію на нього. За останні тижні зростання ціни соняшника головним чином було викликано зростаючою тенденцією на експортному ринку соняшникової олії та девальвацією гривні. Наприкінці минулого тижня ситуація змінилась на протилежну: ціни на соняшникову олію зменшилися, як в українських портах, так і європейських портах (мінус 35 $/т).
З огляду на тенденції світового ринку олій можна спрогнозувати зниження цін на олію і в Україні, що в свою чергу утримуватиме і внутрішні ціни соняшника від зростання, а можливо навіть спричинить їх падіння ( за умови, що курс гривні до долара утримуватиметься від зростання). Ріпак. Ринок ріпаку хоч і малоактивний, але все ж зазнав цінових змін. На умовах поставки EXW-елеватор та СРТ-порт ціни зросли на 400-500 грн./т, експортні ціни на умовах поставки FOB втратили 10 $/т. Основні причини росту внутрішніх цін ми вбачаємо у девальваційних процесах в країні, проблемах проведення осінньої посівної кампанії, і як результат нижчих оцінках майбутнього врожаю. На часі, ситуація зі сходами насіння, яке посіяне в сухий грунт, ускладнена. На французькій біржі MATIF ріпаковий ф’ючерс прибавив 2,2 EUR/т.
На наступному тижні прогнозується збереження сьогоднішнього рівня цін. Соя. За досліджуваний період внутрішні ціни на сою прибавили 400-500 грн./т на умовах поставки EXW-елеватор та СРТ-завод. На умовах поставки FOB ціни залишились без змін. Основним фактором росту цін є коливання курсу валют, що спостерігається в країні. Аграрії, з огляду на падіння національної валюти сподіваються на зростання закупівельних цін у гривні, що стимулює їх стримувати продажі олійної. Станом на 3.11.2015 р. соя була зібрана на площі 2021 тис. га., намолочено 3,4 млн тонн з середньою врожайністю 17,1 ц/га. На аналогічну дату минулого року намолот складав 3,5 млн тонн з врожайністю 20,7 ц/га. На Чиказькій товарній біржі (СВОТ) соєві котирування знизились на 6,45 $/т. Активний збір сої в США та показники врожайності є головним тиском на ф’ючерси. Стримує падіння котирування високий експорт олійної та попит імпортерів.
На наступному тижні істотних змін на ринку не очікується, прогноз цін – в межах сьогоднішнього рівня. У разі продовження падіння гривні ціни можуть зростати.
* Інформація, наведена в бюлетені, надана експертами незалежної Експертної ради з питань цінової ситуації на аграрному ринку і слугує орієнтиром для прийняття самостійних рішень керівниками підприємств.