Державні структури, науковці та бізнес мають терміново об’єднати зусилля для недопущення появи небезпечної хвороби
Сьогодні для українських тваринників виникла чергова серйозна загроза: до кордонів нашої держави впритул наблизилась нова небезпека – захворювання великої рогатої худоби – нодулярний дерматит.
Спалахи виявлені вже у низці країн, зокрема, Греції, Македонії, Сербії, Чорногорії, й у тому числі і сусідніх – Російській Федерації, Болгарії, Туреччині. Поява хвороби в Україні може викликати серйозні обмеження – заборону на експорт яловичини та, що найбільш загрозливо, зернових культур. Наслідки для українського аграрного сектору можуть бути дуже невтішні.
У Держпродспоживслужбі оцінюють ризик занесення вірусу на територію України як середній. Натомість, зазначають, що прогноз може бути скорегований в залежності від швидкості наближення захворювання до кордонів України.
За інформацією Асоціації тваринників України (АТУ), що посилається на дані Міжнародного епізоотичного бюро, хвороба вже поширилася на території Туреччини, Болгарії, Австралії, Румунії, Угорщина, Росії, Вірменії, Ірану та інших.
«На сьогодні загроза зараження нодулярним дерматитом корів для нашої країни досить серйозна – так само, як і її наслідки. В разі офіційного визнання цієї хвороби в Україні ми втратимо можливості експорту зернових і яловичини, а це загрожує підривом національної економіки. Тваринники, фермери та агрохолдинги довго оговтуватимуться від втрат та компенсуватимуть збитки», - зазначає Ірина Паламар, голова АТУ.
Коментуючи можливість запобігання хворобі, І.Паламар зазначає, що єдиної системи ветеринарно-санітарної профілактики захворювання на даний момент не розроблено, а попередження відбувається завдяки дотриманню санітарних норм на фермах виробників. «Але цього замало і для вирішення проблеми. Необхідна консолідована позиція та спільні дії органів держаної влади, науковців і бізнес структур, що займаються тваринництвом», - наголошує голова Асоціації.
У АТУ до групи ризику відносять регіони, де є найбільше скупчення корів, завезених із Західної Європи. На сьогодні це Чернігівська, Київська та Полтавська області. Також у зоні ризику знаходяться західні області України, що межують із осередками спалаху хвороби.
Загрозу зараження нодулярним дерматитом великої рогатої худоби в Інституті ветеринарної медицини України оцінюють як доволі високу, оскільки майже у всіх країнах, з якими є спільний кордон, вже були зафіксовані спалахи хвороби. Науковці відзначають, що захворювання є інфекційним і передається комахами, що харчуються кров’ю (мухи, комарі). Найбільш небезпечним періодом є сезон льоту та міграції цих комах.
«Вакцина проти нодулярного дерматиту вже розроблена, і нею активно користуються у європейських країнах. В Україну препарат не закуповується, оскільки офіційних випадків хвороби на території нашої країни на даний момент не було зареєстровано", - коментує ситуацію з профілактикою хвороби Микола Ситюк, заступник директора Інституту ветеринарної медицини з наукової роботи.
Фахівці зазначають, що питання вакцинації поголів’я повинно вирішуватися на національному рівні.
«Держава повинна закупити або ж розробити власну вакцину для проведення щеплення, - говорить Микола Ситюк. - У першу чергу, це необхідно зробити вглиб території країни на 100 км від кордонів з іншими державами, оскільки прикордонна зона є найбільш уразливою для зараження». Щодо загальних заходів профілактики з нодулярним дерматитом також повинна інформаційна робота за населенням. Власники тварин повинні чітко знати про небезпеку хвороби, підвищення рівня біобезпеки та біозахисту господарства, обробку тварин від комах репелентами та інсектицидами.
На сьогодні Інститут ветеринарної медицини НААН разом з іншими науковцями та фахівцями Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України розробив проект Інструкції з профілактики та боротьби з нодулярним дерматитом великої рогатої худоби. Наразі документ розміщений на сайті Держпродспоживслужби для громадського обговорення, після чого планується його затвердження.
У Міністерстві аграрної політики та продовольства України, у свою чергу, повідомляють, що для профілактики занесення вірусу на територію України запроваджено заборону ввозу худоби та продукції з неї з неблагополучних країн, де зафіксовані випадки захворювання. Станом на 17 серпня 2016 року така заборона діє для 16 країн: Албанії, Вірменії, Болгарії, Бурунді, Македонії, Греції, Іраку, Казахстану, Кувейту, Чорногорії, Мозамбіку, Намібії, Російської Федерації, Саудівської Аравії, Сербії, Туреччини.
Зазначається, що Мінагропрод упроваджує систему моніторингу захворювання, яка базується на дослідженні сприйнятливих тварин в господарствах, приватному секторі та дикій природі. Але ж про найбільш ефективний метод боротьби – вакцинацію – мова поки не йде. Чиновники наголошують, що «зараз вивчається питання застосування вакцини та створення буферної зони на території України в областях, що межують із країнами, в яких уже реєструється нодулярний дерматит».
Отже, поки держустанови зважують та шукають кошти, загроза нікуди не зникає сама собою і потребує комплексного підходу за участю усіх зацікавлених сторін.
«І держава, і бізнес, і громадськість, і власники приватних домогосподарств повинні усвідомлювати ступень загрози. Потрібно чітко дотримуватись санітарних норм та умов тримання тварин, - наголошує Ірина Паламар, голова АТУ. – Ми, як Асоціація тваринників, перші зацікавлені у недопущенні хвороби в Україну та готові взяти активну участь у координації зусиль тваринників, науковців, ветеринарів та інших фахівців. Наша мета – зберегти тваринництво в Україні».
Довідково:
Нодулярний дерматит великої рогатої худоби (ВРХ) – інфекційне захворювання, що характеризується лихоманкою, ураженням лімфатичної системи, набряками підшкірної клітковини та внутрішніх органів, утворенням шкіряних вузлів (бугрів), ураженням очей та слизових оболонок органів дихання та травлення. Захворювання віднесене до особливо небезпечних хвороб великої рогатої худоби. Специфічні методи лікування не розроблені. Хворіє велика рогата худоба, вівці, кози та жуйні дикі тварини.
Асоціація тваринників України