На мальовничій Херсонській землі у 1991 році розгорнулося державне дослідне господарство «Асканійське» від Запорізького Інституту олійних культур УААН. Центральна садиба його розташувалася у селі Тавричанка Каховського району.
Створене на базі радгоспу „Асканійське”, підприємство – 100% державне. Центральна садиба віддалена від району на 50км, від обласного центру – на 130км, та це не заважає процвітанню. Адже не географічне розташування й не форма власності є запорукою успішності, а люди, по-справжньому віддані справі. Одна із таких - керівник господарства Віра Найдьонова.
Віра Опанасівна 22 роки очолює колектив. Системно і наполегливо проваджує інноваційні технології в рослинництві та тваринництві. З середнього радгоспу „Асканійське” перетворилося в одне із провідних насіннєвих і тваринницьких господарств не тільки на Херсонщині, а й в системі господарств Академії аграрних наук України. Керівник постійно піклується про підтримання високого позитивного іміджу господарства. Тому щорічно проводить конференції і семінари як регіонального, так і республіканського масштабу з широким залученням учених УААН та інститутів південного і східного регіонів України. Стали доброю традицією і постійні науково – практичні семінари „День поля”. Впродовж двох останніх років ДПДГ „Асканійське” визнається провідним підприємством АПК України і є лауреатом Всеукраїнського конкурсу „100 кращих товарів України”.
На сьогодні у володінні господарства 9534 га землі, зокрема 4999 га зрошувальної. Середньорічне виробництво валової продукції становить 14-16 млн. гривень. Вартість основних засобів виробництва складає 34,5 млн. гривень, яка порівняно з 1990 роком збільшилась майже у 5 разів, середня чисельність працюючих - 445 чол.
Рослинництво
Господарство спеціалізується на виробництві насіння зернових культур (озима пшениця, озимий і яровий ячмінь, горох, кукурудза), олійних (соняшник, соя, гірчиця, ріпак і льон ), кормових і технічних (люцерна, фацелія) з розвинутим молочним та м’ясним скотарством, а також займається розведенням тонкорунного вівчарства, більше 10 років є найпотужнішим в Україні випробувальним полігоном завершених вітчизняних та зарубіжних наукових розроблень.
Харус – озима м’яка пшениця, стійка до вилягання, середньостигла. Найвища врожайність, за даних держсортовипробування – 83,0 ц/га. У виробничих умовах – 60-65 ц/га. Занесена до реєстру сортів, рекомендованих для вирощування в зонах Лісостепу та Степу. Морозостійкість – 93%, рекомендується для вирощування за інтенсивними технологіями.
Ніконія – озима м’яка пшениця, морозостійка, високоврожайна – за роки конкурсних випробувань (1991 – 1997рр.) середній урожай складав 58,1ц/га. Сорт стійкий до хвороб: до бурої іржі 6-8 балів, фузаріозу – 3 бали. Належить до надсильних пшениць. Рекомендовано для вирощування у Степовій та Лісостеповій зонах.
Адапт – ярий ячмінь, стійкий до посухи, скоростиглий, високоурожайний. Висока посухостійкість обумовлена генетично контрольованим показником СОД-s2 посухо-, соле- , кислотостійкості, який дає перевагу над іншими сортами в екстремальних умовах посухи. Стійкий до смужкового гельмінтоспоріозу й твердої спаржі. Найкращі урожаї в степовій та лісостеповій зонах до 51-53% ц/га.
Сиваш – високотехнологічний гібрид кукурудзи. Середньоранній, з характерною низькою збиральною вологістю зерна, завдяки чому не потребує висушування перед обмолотом. При виробничій перевірці в ДГ «Асканійському» урожайність насіння становила 28,9 ц/га. Гібрид пропонується для вирощування як за умов зрошення, так і на суходолі.
Фаєтон – середньостиглий сорт сої. Стійкий до ураження пероноспорозом, бактеріальним опіком. В оптимальних умовах зволоження грунту при весняному посіві забезпечує урожайність зерна на рівні 30 – 36 ц/га, при літньому посіві – 22-25,6 ц/га.
На демонстраційному полігоні з випробування рослин сконцентровано понад 200 сортів і гібридів сільськогосподарських культур вітчизняної та зарубіжної селекції. Наукові методичні центри та Інститути, які займаються селекційною роботою в рослинництві, зацікавлені у випробуванні своїх сортів та гібридів в умовах жорсткої природної посухи та на зрошуваних землях.
Тваринництво
ДПДГ „Асканійське” - також племінний заводом з розведення великої рогатої худоби південного типу української чорно-рябої молочної породи та великої рогатої худоби південної м’ясної породи, що створюється і племінним заводом з розведення овець таврійського типу асканійської тонкорунної породи.
Сучасне молочне стадо представлене тваринами, які одержані від схрещування червоної степової худоби з бугаями – плідниками голштинської породи чорно-рябої масті. На початок 2007 року в господарстві налічується понад 2000 голів ВРХ, зокрема, 500 корів. Продуктивність молочного стада становить 6000-7000 кг молока на корову. Для підвищення рентабельності в господарстві реконструйовано молочну ферму за європейським типом на вітчизняному обладнані, переведено поголів’я на безприв’язно-боксове утримання та доїння на доїльній установці типу „Ялинка”.
Бізнес-план розвитку
Підпорядкування інноваційно-виробничої діяльності потребам і вимогам ринку щодо кількості і якості реалізуємої наукоємної продукції змусило господарство перейти на управління, що відповідає вимогам ринку.
Головні спеціалісти, керівники виробничих підрозділів розробили комплексний бізнес-план розвитку господарства на період до 2010 року, який передбачає у рослинництві: розширення посівних площ під вирощування елітного та репродукційного насіння, районованих для півдня України сортів, вирощування та реалізацію для південних регіонів 3,5-4,0 тисяч тонн елітного та репродуктивного насіння зернових культур та 1,5-2,0 тисячі тонн перспективних гібридів та елітних сортів олійних і технічних культур.
У тваринництві - доведення поголів’я ВРХ до 3500 голів, зокрема, дійного стада до 800 корів, ВРХ м’ясного напряму – до 600 голів. Поголів’я племінних овець - до 5300 голів.
І можна не сумніватися: мети буде досягнено завдяки професійності та відданості справі колективу і його досвідченого керівника.
Юридична і фактична адреса: ДПДГ „Асканійське” 74862, Херсонська обл., Каховський р-н, с. Тавричанка, вул. 40 років Перемоги.
WWW. askaniyskoe.com.ua
email: admin@askaniyskoe.com.ua