Держпродспоживслужба повідомила про заплановану закупівлю 100 тис. доз вакцин проти заразного вузликового дерматиту (ЗВД) ВРХ. На думку експертів FAO, особливо небезпечний період можливого розповсюдження вірусу ЗВД очікується через 8 днів. До періоду льоту комах залишилися лічені дні, а вони є основними переносниками збудників високо контагіозних та економічно збиткових захворювань тварин.
Ситуацію коментує ветлікар Асоціації виробників молока (АВМ) Ігор Присяжнюк:
«Приємно те, що кошти на вакцину проти ЗВД знайдені. Проте на семінарі, організованому FAO з метою підготовки країн Європи до екзотичної хвороби ВРХ, експерти дійшли висновку, що розпочинати процес вакцинації після першого спалаху хвороби в країні запізно, адже протягом 2-тижневого інкубаційного періоду інфекція вже пошириться. Тому надіємось, що знайдені кошти як найшвидше перетворять у фактичний запас вакцини і розпочнуть процес вакцинації. Нагадаю, що розробка інструкції проти ЗВД завершилася ще місяць тому і погоджена Міністерством аграрної політики України та передана на погодження в інші міністерства. Сподіваюсь, що протягом кількох тижнів вона вже буде офіційно представлена».
«Основна небезпека ЗВД у швидкості поширення, яке відбувається стрибкоподібно на значні відстані завдяки переносникам, безконтрольному переміщенню тварин, контамінованих кормів, предметів догляду, транспортних засобів тощо. Для прикладу в Ізраїлі швидкість поширення вірусу ЗВД сягла 130 км на добу. Вакцинацію слід проводити, коли вірус буде на відстані більш ніж 200 км біля кордонів країни, в іншому випадку слід очікувати летального результату» — зазначив Ісраель Пасваль ветеринар та корпоративний експерт з гінекології тварин Hachaklait на Х Ювілейному міжнародному молочному конгресі.
Нагадаємо, що згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин у 2015-2016 роках заразний вузликовий дерматит великої рогатої худоби реєструвався в Туреччині (510) та Російській Федерації (166), країнах Близького Сходу та країнах Європи, зокрема – Іран (128), Ірак (790), Єгипет (47), Конго (17), країнах Африки (Ефіопія – 110, Кенія – 25, Нігерія – 33, Північна Африка – 42, тощо).