Тим не менш, вже в середині тижня подекуди озвучувалися і значно вищі ціни: деякі оператори із Західних областей «розписали» свинопоголів’я на цей тиждень по 45-46 грн/кг, а переробникам на Півдні країни пропонували товарні партії по 47-47,5 грн/кг.
Єдиною причиною підйому закупівельних цін на живець свиней і виробники, і переробники одноголосно називають дефіцит свинини. Хоча окремі представники м’ясопереробної галузі вважають нестачу свиней забійних кондицій штучною та звинувачують виробників у притримуванні товарних партій з метою маніпулювання цінами, більшість операторів вимушена «днем з вогнем» шукати сировину. Деякі з них вимушені купувати таких тварин, які ще не досягли забійних кондицій.
Нестачу живця аргументують як загальним послабленням виробничих можливостей свинарства, так і активнішою торгівлею під час Великодніх та травневих свят, після яких побоювалися послаблення цін. Крім цього, підвищення середньодобової температури поступово послаблює темпи приросту ваги свиней, які тепер дещо повільніше набирають необхідні кілограми.
Реакція переробників на цінові рекорди неоднорідна. Одні зменшують обсяги закупівлі, намагаються працювати виключно на власній сировині за її наявності та на запасах, розглядають пропозиції імпортної сировини та обраховують доцільність переходу на сировину з-за кордону. Інші, хоча і відзначають суттєве ( від 20-30%, до 50%) скорочення обсягів реалізації, займають переходять в режим «виживання» та чекають осіннього спаду цін. Закупівельники відзначають, що окрім імпорту, який може суттєво пригальмувати підйом цін чи запустити їх зворотній хід, очікувати послаблення живця в ціні не варто. Гравці ринку подейкують, що у зворотньому випадку ціна на свинину живою вагою вже незабаром може перетнути психологічну позначку в 50 грн/кг.