20 червня Асоціація тваринників України в особі її керівника Ірини Палаламар прийняла участь у засіданні КомітетуВерховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин.
На порядку денному одне із питань яке було розглянуто - проект Закону «Про внесення змін до статті 41 Конституції України щодо реалізації прав українських громадян на землю, збереження власності на сільськогосподарські землі в руках громадян України та сталого розвитку села на основі фермерських господарств» № 6236 від 24.03.2017 року (автори народні депутати Ляшко О.В., Галасюк В.В., Вовк В.І.). Зміст законопроекту полягає у доповненні статті 41 Конституції України положенням: «Основою аграрного устрою України є фермерське господарство”.
Асоціація тваринників України відзначила, що вітає підтримку фермерського господарства, однак, держава повинна дбати про інтереси всіх аграріїв, тому законопроект № 6236 потребує подальшого доопрацювання.
Зокрема, від Асоціації тваринників було запропоновано викласти положення законопроекту №6236 наступним чином: «Україна як аграрна держава визначає пріоритет розвитку фермерських та особистих селянських господарств, сільськогосподарських кооперативів». Це дасть змогу визначити пріоритет розвитку всіх ключових форм господарювання в аграрній сфері, а не лише фермерських господарств.
Переважаючи більшість присутніх народних депутатів висловила жорстку критику щодо законопроекту №6236 та зазначила на доцільності його обов’язкового доопрацювання.
Ірина Паламар, керівник Асоціації тваринників України, наголосила, що за таким «благим» кроком в підтримці фермерського господарства може критися досить серйозна небезпека для розвитку всього аграрного сектору України. Адже, закріпивши в Конституції України як Основному Законі, положення про те, що: «Основою аграрного устрою України є фермерське господарство”, - держава на законодавчому рівні тим самим визначить пріоритет розвитку виключно фермерського господарства над іншими формами господарювання в аграрній сфері (наприклад, сільськогосподарськими кооперативами, особистими селянськими господарствами, сільськогосподарськими товариствами; приватно-орендними сільськогосподарськими підприємства).
Беззаперечно, закладення в Конституцію такого положення як «Основою аграрного устрою України є фермерське господарство” матиме наслідком більшу увагу з боку держави до фермерського господарства, його державної підтримки, створення більш вигідніших умов для діяльності, розвитку та конкуренції. А значить інші форми господарювання в аграрному секторі будуть поставлені у гірші умови. Хоча зауважимо, за останніми оприлюдненими даними Держкомстату України кооперативів на сьогодні налічується більше 26 тисяч, особистих селянських господарств більше 4 тисяч, права яких ми не можемо проігнорувати.
Також Асоціація тваринників України, детально проаналізувавши законопроект, зауважила, що він має ряд змістовних недоліків, серед яких - запропоноване положення «Основою аграрного устрою України є фермерське господарство” більш доречніше викласти, наприклад, в статтях 13 чи 14 Конституції України (щодо природних ресурсів України, землі України), аніж в статті 41 Конституції України, яка стосується права власності.
Крім того, не зовсім доречним є вживання такого формулювання як «аграрний устрій», бо відразу виникає питання, що ми розуміємо під цим поняттям. Адже більш сталим є вживання терміну «устрій» до таких формулювань як: «державний устрій», «адміністративно-територіальний устрій України».
За результатами обговорення народних депутатів, експертів, галузевих асоціацій на засіданні Комітеті законопроект № 6236 від 24.03.2017 року (автори народні депутати Ляшко О.В., Галасюк В.В., Вовк В.І.) відправлено на доопрацювання.