Із 340 зареєстрованих сортів озимої пшениці лише 35% реально працюють на виробництво.
Про це повідомив заступник директора Інституту фізіології та генетики рослин НАН України Микола Гаврилюк, пише «Інфоіндустрія».«На рівні держави нам треба приймати відповідне управлінське рішення. Адже селекція і насінництво мають контролюватися державою. Чехія, Словенія, Румунія ввели квоти на подачу заявок на реєстрацію сортів іноземної та національної селекції, причому останні мають серйозну перевагу. А в нас все, що подається, безперешкодно реєструється, в наслідок цього виникає диспропорція не на нашу користь», ― зазначив Гаврилюк.
Науковець навів інший приклад захисту національних сортових ресурсів: Німеччина запровадила надзвичайно жорсткі умови для іноземних компаній за критеріями оцінки стійкості до фітопатогенів, продовжено тестування окремих культур до трьох-п’яти років для того, щоб все-таки захистити національну селекцію.
На думку Гаврилюка, якщо сьогодні провести генетичне тестування сортів, які є в національному реєстрі, то 30-35% одразу відпали б. Держава та її відповідні органи мали б запитати у тих, хто пропонує свої сорти до реєстрації про те, яким чином вони їх сформували, де взяли селекційний матеріал? На жаль, Інститут експертизи сортів рослин досліджує сорти, які подаються лише за трьома ознаками: відмінність, однорідність стабільність.
За даними ІФРГ із 340 зареєстрованих сортів озимої пшениці лише 35% реально працюють на виробництво, решта ― статистика для морального задоволення тієї групи людей, яка його зареєструвала.
В межах 10 тис. га озимої пшениці щорічно засіваються насінням незареєстрованих сортів. Близько 2 млн га ― несертифікованим насінням озимої пшениці.
Гаврилюк також навів приклад того, що у Франції спеціальним законом запроваджено нову категорію насіння: фермерське, тобто таке, яке не пройшло процедуру сертифікації.
«Держава говорить фермеру: якщо хочеш сіяти несертифікованим насінням ― сій, але з кожного кілограма вартості насіння сплати 3% в бюджет держави», ― розповів науковець.
agravery.com