З 10 по 15 липня відбулася бізнес-подорож представників та партнерів ГК «АгроВет Атлантик» на провідні господарства Нідерландів. Головною метою даної подорожі був обмін передовими знаннями, інноваціями та технологічними рішеннями між сучасними господарствами Нідерландів та України. Ініціатором поїздки виступила ГК «АгроВет Атлантик» разом із лабораторіє з дослідження кормів Eurofins Agro (колишня BLGG AgroXpertus).
Одним із найперших об’єктів, що відвідала делегація, були потужності найбільшої в світі лабораторії з аналізу об’ємистих кормів EuroFins Agro. Саме тут щороку аналізується більше 500 000 зразків кормів. В рамках відвідування українські фахівці здійснили екскурсію потужностями лабораторії та обговорили з голландськими колегами відмінності в якості голландських та українських об'ємистих кормів. Спеціально для українських представників, серед яких були і переможці конкурсу «Кукурудзяний Оскар 2016», голландські спеціалісти провели навчання по оцінці якості об’ємистих кормів і розповіли про інновації в лабораторних дослідженнях. Так, завдяки культурі вирощування та погоднім умовам в Нідерландах вдається отримувати силос, який в середньому на 20% більш насичений енергетично в порівнянні з кукурудзяними силосами України.
В рамках бізнес-туру учасники відвідали офіс одного з найпрогресивніших постачальників генетики ВРХ - компанії Alta Genetics. Під час зустрічі з представниками компанії обговорили нові тенденції в генетиці, основи і важливість правильно складеного генетичного плану для розвитку молочного бізнесу та підвищення ефективності молочного господарства. Вже майже рік в Україні успішно працює офіційне представництво глобального лідера з генетики ВРХ «Альта Дженетикс Україна». За цей період було проведено десятки навчальних заходів, відвідано сотні фермерських господарств, на які завітали в тому числі і міжнародні експерти: Лорін Гремс, Денніс Деннесон, Мартін-Ян Хааскін.
Також програма бізнес-подорожі включала в себе відвідування провідних фермерських господарств Нідерландів. Найбільше вразили українських представників голландські ферми своїми показниками продуктивності: 33-35 кг/молока на дійну корову при жирності 4-4,6% та з відсотком протеїну 3,4-3,7. При цьому кожне господарство має свої особливості. Наприклад, ферма містера Кнуфа є яскравим прикладом того, як при мінімальних інвестиціях в основні засоби, але високоякісному менеджменті та генетиці, можна отримати високі показники. Так, містер Кнуф за свою історію мав більше 70 корів, які дали за життя більше 100 000 кг молока. У його стаді є навіть світова рекордсменка, яка дала за життя більше 200 000 кг молока! Ферма Йоса Сантіеса славиться своєю майже 100%-вою автоматизацією виробництва. Таким чином на господарстві вдалося досягти рівня виробництва більше 1 000 000 кг молока на одного працівника. Вразило відвідувачів і господарство Koepon Dairy, яке, окрім молочного напрямку, розвинуло і генетичний напрямок, займаючись продажем ембріонів. Успіх цієї справи досягається завдяки постачанню унікальної генетики. Яскравим підтвердженням цього факту є представлена українській делегації первістка, яка за 305 днів лактації виробила більше 15 000 кг молока!