26 липня відбувся круглий стіл за темою «Розвиток виробництва та експорту м’яса в Україні», організований за ініціативи голови Асоціації тваринників України Ірини Паламар та Міністерства аграрної політики та продовольства України, за підтримки Офісу підтримки реформ та проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку».
В заході взяли участь Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції Ольга Трофімцева, Голова підкомітету з питань удосконалення структури державного управління в сфері агропромислового комплексу, інновацій та з питань базових галузей в агропромисловому комплексі Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин Валентин Дідич, голова Держпродспоживслужби України Володимир Лапа, Директор Департаменту тваринництва Мінагрополітики Микола Кваша, керівник Офісу з просування експорту при МЕРТ Мар`яна Каганяк, інші представники МінАПК, виробники та найбільші експортери продукції тваринництва з різних регіонів України.
Метою заходу стало проведення аналізу сучасної картини у виробництві та експорті продуктів українського тваринництва та визначення основних проблем, з якими зіштовхуються виробники та експортери продуктів тваринництва на внутрішньому та зовнішньому ринках, їх причин та шляхів вирішення.
«За офіційною статистикою сьогодні виробництво м’яса збиткове, поголів’я ВРХ стабільно зменшується, - відзначила модератор заходу Ольга Трофімцева. – Але хочеться вірити, що зараз наступає переломний момент. Ситуація на внутрішньому ринку формує економічні важелі, які мають дати імпульси для розвитку тваринницької галузі. Але лише економічні імпульси – це недостатньо. Ми зібралися тут для того, аби обговорити, що може зробити держава - МінАПК, Держпродспоживслужба, аби наша тваринницька галузь пішла в ріст, і ми могли нею пишатися».
«На сьогоднішній день частка тваринництва в загальному експорті аграрної продукції не така вже й велика — близько 6 % за минулий рік, хоча попит є. І причиною цьому є існуючі внутрішні бар’єри, які не дозволяють розвивати на високому рівні виробництво та експорт в Україні м’яса», - зазначила Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України. Усе це знижує мотивацію підприємств розвивати галузь, позначається на загальних показниках поголів’я, виробництва та експорту продукції тваринництва, впливає на розміри капіталовкладень підприємств у власне виробництво тваринництва, на вартість продукції тваринництва та її конкурентоспроможність, що в кінцевому результаті негативно позначається на іміджу України на світовому ринку, обсягах залучених міжнародних інвестицій, стабільності валютного балансу.
Одним із важливих питань, які підняла Ірина Паламар стало високе експорте мито - 10%, яке виробники змушені сплачувати під час експорту продукції: «Наші підприємства мають всі перспективи розвивати експорт продуктів тваринництва, але поки цьому перешкоджає експортне мито на продукцію ВРХ у розмірі 10 %. Тому потрібно нагально переглядати діюче митне законодавство в частині ставки експортного мита».
Важливим є також питання підтримки сільськогосподарських виробників в напрямку поліпшення податкового регулювання.
Як повідомила Ірина Паламар, сьогодні сільськогосподарські підприємства, які, наприклад, одночасно займаються вирощуванням зернових та виробництвом молока і м’яса, постають перед проблемою отримання у повному обсязі «бюджетної дотації для розвитку с. г товаровиробників» в рахунок погашення понесених витрат по ПДВ. – Адже по факту замість 100% дотації вони отримують 55%! Бо такий неправильний механізм прорахунку ПДВ. А через недостатність державного фінансування в окремі місяці можуть не отримати навіть ці 55%. Тому потрібно переглядати чинне законодавство на рівні профільних міністерств та Уряду та вносити відповідні зміни до Постанови КМУ.
Іншими ключовими темами обговорення круглого столу стали питання державної підтримки виробників продукції тваринництва на етапі підготовки до експорту (удосконалення дозвільної та іншої документації, прийняття на законодавчому рівні нормативного акту щодо карантинування тварин); необхідність запровадження рівних правил ринку для всіх виробників-експортерів; проблема підвищення потужностей портів в експорті ВРХ; обговорення результатів роботи МінАПК в напрямі боротьби з АЧС; можливості для пошуку нових експортних ринків і майданчики, через які тваринники можуть просувати свою продукцію для експорту та інші питання.
У підсумку було ухвалено прийняти за результатами заходу програмний документ з усіма висловленими пропозиціями, який буду направлено до Уряду для опрацювання.
«Ми будемо й надалі постійно тримати зв'язок із виробниками, - звернулася до тваринників Ірина Паламар. - Гадаю, що найближчим часом ми зберемося по найнагальніших питаннях для більш детального їх обговорення та відпрацювання разом із представниками Мінагрополітики, Держпродспоживслужби, Офісу підтримки реформ та іншими профільними органами та інституціями».