Вочевидь, антирейдерські штаби, якими хвалилося Міністерство юстиції, створені лише про людське око.
У СТЕПУ під Надеждівкою Чаплинського району пролилася кров. Постраждав голова фермерського господарства «Лабенок» Петро Лабенок. Та так постраждав, що районна медицина виявилася безсилою і тепер вся надія на обласну.
На беззбройного фермера напали «тітушки», найняті турецько-американськими господарями ТОВ «Глобал-Інвест», і показали все, на що здатні: Лабенок, а з ним іще двоє селян потрапили у реанімацію. Якими вони звідти вийдуть — цього ніхто сказати не може: злочинці зі зброєю, дубцями і газовими балончиками відривалися, як кажуть у степовому селі, що неподалік кордону з окупованим Кримом, по-звірячому. Замовники, мабуть, задоволені «роботою» найманців.
Відділ комунікації поліції Херсонської області описує криваву розправу «тітушок» над селянами під Надеждівкою так (цитую дослівно): «Вчора (27 серпня ц. р. — Ред.) в Чаплинському районі між представниками двох фірм стався конфлікт з приводу збору врожаю сої. В ході бійки троє громадян отримали тілесні ушкодження. Поліція з’ясовує всі обставини конфлікту.
Вчора о 08:55 в чергову частину Чаплинського відділення поліції зателефонував 34-річний мешканець одного з населених пунктів. Чоловік, який є депутатом районної ради, повідомив, що на полі поблизу с. Надеждівка він отримав тілесні ушкодження від невідомих, які косять належний йому врожай сої. На місце події виїхала слідчо-оперативна група.
Поліцейські встановили, що на полі перебувають дві групи громадян, які представляють інтереси двох аграрних господарств, між якими на теперішній час в судовому порядку вирішується питання щодо права користування даною земельною ділянкою. Вранці під охороною близько 50 чоловік на поле заїхали 2 комбайни однієї з фірм і почали збирати врожай сої. На поле одразу приїхали заявник разом із односельцями. Між групами виник конфлікт, який переріс у бійку. В результаті заявник та двоє його знайомих отримали тілесні ушкодження.
Поліцейські наказали зупинити процес збору врожаю. Однак громадяни на вимогу поліцейських не відреагували…».
Де ще, скажіть, на якому земному континенті чи в якій країні «громадяни» не реагують на вимогу поліцейських?
У Надеждівці кажуть, що тут з двох одне — або безкарні «тітушки» з Одеси, чи Миколаєва, чи й самого Києва вкрай знахабніли, або вся та «вимога» — лише димова завіса. Хто дасть відповідь? Може, широко розрекламовані Міністерством юстиції антирейдерські штаби, що почали діяти по всій Україні?
«Сьогодні агрорейдерство є найгарячішою темою. Шахраї та бандити, користуючись правовою неграмотністю українців та злочинними діями реєстраторів, відбирають у людей землю і врожай. Щоб протистояти цьому явищу, Мін’юст ініціював створення антирейдерських штабів, які функціонуватимуть на базі облдержадміністрацій. …Кабінет міністрів підтримав цю ініціативу, — повідомила заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова, зауваживши: — Я дуже вдячна нашим аграрним асоціаціям, які погодилися пліч-о-пліч з Міністерством юстиції боротися з таким ганебним явищем і захищати людей, їхню власність та майно».
А заступник голови «Всеукраїнської Аграрної Ради Михайло Соколов вважає: «Мабуть, важко придумати щось краще, ніж регіональні штаби, які є близькими до людей і можуть оперативно розібратись у тому, що сталося», зазначивши, що ініціатива Мін’юсту зі створення антирейдерських штабів є справді унікальною.
Після кривавої розправи у степу над Петром Лабенком і ще двома селянами власники земельних ділянок (паїв) Надеждівської сільради, а також голова ФГ «Оазис Півдня» Ансар Ракібов кинулися шукати захисту саме в оперативному обласному антирейдерському штабі. Та де там! Крику відчаю селян у Херсоні не почули. Таке враження, що «оперативний» телефон антирейдерів «тітушки» завбачливо обрізали.
Селянам Надеждівки не залишалося нічого, як сісти в автобуси і битих дві з гаком години насилу добиратися до обласного центру — їх, кажуть ходаки, намагалися завернути назад…
На засідання оперативного антирейдерського штабу, що відбувалось в обласному «білому домі», пустили далеко не всіх: мовляв, місця нема. Хоча, свідчу, вільні місця були, та річ не в цьому…
Заступник голови облдержадміністрації Андрій Балонь і начальник головного територіального управління юстиції в області Костянтин Хутковський, вони ж і заступники керівника оперативного антирейдерського штабу, не стільки вислуховували селян, скільки доводили тим, що вони нестримані в емоціях, юридично безграмотні тощо.
Ця дискусія радше була схожа на розмову двох глухих чи сліпого з глухим. З одного боку — молоді амбіційні чиновники, з другого — гречкосії, котрі не за адресою потрапили.
Не стану переповідати, хто кому більш як годину що доводив. Обмежуся наведенням лише фрагмента розмови, яка час від часу спалахувала словесними «перестрілками».
На скарги селян, чому на їхні телефонні дзвінки ніхто не спромігся відповісти, заступник голови оперативного штабу Костянтин Хутковський відповів коротко і зрозуміло:
— Телефони для того, щоб оперативний штаб відреагував, а для того, що вас б’ють, є «102». Ми відреагували — штаб зібрався. Але штаб не вирішує питання… що когось б’ють на полі. Дзвоніть у поліцію, повідомляйте.
Хто справді був «у темі», так це тимчасово виконуючий обов’язки начальника ГУНП у Херсонській області Микола Цап. Звертаючись до надеждівських ходаків, він терпляче пояснив, як їм діяти в такій ситуації:
— Я вам біля райвідділу поліції говорив і зараз кажу: шановні, йдемо і пишемо заяви, описуємо кожного, хто кого… Сьогодні всі ці заяви об’єднані. Вас викличуть до слідчого управління, нададуть осіб для впізнання — їх всіх сфотографували і додали до картотеки. Вони встановлені, ці люди. Ваша сторона нікого не била — про це мені розповідали. Ті, хто били, їхні дії будуть розслідувані…
Представник ФГ «Оазис Півдня» Оксана Кузишина розповідає про настрій, який охопив у ці дні Надеждівку.
— Село збурене до краю протиправними діями, які провокує керівництво ТОВ «Глобал-Інвест», — каже співрозмовниця. — Не діждавшись рішення Господарського суду Херсонської області, безкарні ділки знову викликали на підмогу озброєних до зубів «тітушок». Молодчики навесні не давали нам засівати поля, а зараз нахабно збирають чужий урожай.
— Ті ж самі приїхали?
— Ні, вже інші. Але діють схожими методами. Насильство над селянами може призвести до найгіршого — масових заворушень. Адже «тітушки» розправляються з усіма, хто під руку потрапляє, і жінками теж. Не обминули навіть голову Чаплинської райдержадміністрації, який, обприсканий газом із балончиків, тікав від злочинців лісосмугою. Нас вони ображали, називаючи «бидлом», «тварюками», погрожуючи спалити хати.
— Як ви оцінюєте ініціативу Міністерства юстиції України щодо створення антирейдерських штабів, зокрема на Херсонщині?
— Якби це міністерство не «накрутило» зі сфальсифікованим рішенням Керченського суду, всього цього, що відбувається у Надеждівці, не було б! А штаб… Ви ж самі бачили!
Як повідомив тимчасово виконуючий обов’язки начальника ГУНП в Херсонській області Микола Цап, для охорони громадського порядку та безпеки громадян на місце події терміново був направлений майже увесь особовий склад Чаплинського відділення поліції, бійці роти поліції особливого призначення та підрозділу «КОРД» обласного главку поліції. На сьогодні процес збору врожаю призупинений. Громадянам рекомендовано звернутися до суду для встановлення права власності врожаю. Одна з вантажівок зі скошеною соєю заарештована і перебуває на території Чаплинського відділення поліції. Відкриті кримінальні провадження за ч. 1-ю ст. 122-ї «Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження», ч. 3-ю ст. 296-ї «Хуліганство» та ч. 2-ю ст. 342-ї «Опір представникові влади, працівникові правоохоронного органу…» Кримінального кодексу України. Встановлюються всі обставини події.
Василь ПІДДУБНЯК,
//www.silskivisti.kiev.ua