У розробці названих пропозицій взяли активну участь представники Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) та інших аграрних асоціацій, експерти проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» і Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відноси, помічники-консультанти народних депутатів Олега Кулініча та Івана Мірошниченка, а також представники Міністерства юстиції України і Держегокадастра. Під час засідання їх представили в.о. голови Аграрного комітету Олександр Бакуменко та заступник голови ВАР Михайло Соколов.
Зокрема, Олександр Бакуменко розповів про основні позиції законопроекту щодо деконцентрації земельних відносин. Ключовим його положенням є передача с/г земель за межами населених пунктів в розпорядження об'єднаних територіальних громад і райадміністрацій.
За словами народного депутата, законопроект пропонує також ряд антирейдерських запобіжників. Зокрема, задля усунення можливостей подвійної реєстрації оренди землі – усунення дублювання інформації про власника в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і в Державному земельному кадастрі. Зараз розбіжність даної інформації використовується рейдерами для захоплень врожаю і земель. Крім того, державні реєстратори отримають доступ до майже всіх держреєстрів і будуть зобов’язані самостійно перевіряти в них права всіх заявників на вчинення тієї чи іншої дії. Усі запити до реєстрів та отримана з реєстрів інформація має бути збережена в електронному вигляді для підтвердження правомірності дій реєстратора, а необхідність отримання паперових витягів буде усунена.
У свою чергу Михайло Соколов поінформував учасників Нацради реформ про втрати, які несе державний бюджет через тіньову оренду землі, та представив шляхи вирішення цієї проблеми.
Так, загальна площа земель, які можуть бути здані в оренду складає майже 35 млн га. У той же час в офіційному обробітку, згідно максимально можливої оцінки знаходяться не більше 23 млн га. Таким чином, потенційний обсяг земель, які знаходяться в тіньовій оренді складає біля 12 млн га або 28% від загальної площі сільськогосподарських земель.
Крім того, пропонується зарахування податку на доходи фізичних осіб від оренди землі до місцевих бюджетів за місцем знаходження ділянок, щоб стимулювати місцеві громади ефективно контролювати офіційне оформлення оренди землі на території громад.
Учасники засідання Нацради реформ погодилися щодо необхідності підтримати вищевикладені законодавчі ініціативи. Президент Петро Порошенко підкреслив, що неприпустимо вести мову про ринок землі в умовах непрозорості державних реєстрів. Він поставив завдання перед Держгеокадастром до 31 грудня 2018 року на 100% заповнити базу даних.