Цього тижня у Сумах та Чернігові відбулися перші симуляційні вправи з управління спалахом АЧС у рамках другого етапу Проекту «Підвищення обізнаності про африканську чуму свиней в Україні». Його ініціювали і спільно реалізують ФАО/ЄБРР та Асоціація «Свинарі України».
Вправи-симуляції відбулися за підтримки центрального апарату Держпродспоживслужби та ДНДІЛВСЕ. До участі долучилися експерти згаданих відомств, представники обласних управлінь, районних ветлікарень, ветлікарі свиногосподарств.
Під час тренінгу розігрували ситуацію — на об’єкті N підозра на АЧС. Усіх учасників поділили на «офіси»: національний, обласний, районний та рівень свиногосподарства. Представники цих робочих підгруп вчилися комунікувати між собою, а також оперативно реагувати на спалах АЧС (ліквідувати хворобу) у разі підтвердження підозри.
З практичного досвіду представників обласних управлінь Держпродспоживслужби, — значний бар’єр на шляху оперативного реагування на спалах «африканки» у присадибних господарствах — затримка із виплатою компенсацій населенню за знищене поголів’я.
Проведення симуляційних вправ щодо АЧС — не перший досвід в Україні. У 2015-2016-му вони відбулися у 6-ти областях: Київській, Полтавській, Житомирській, Волинській, Харківській та Житомирській. Та цьогорічні симуляції особливі, — учасників вчили діяти згідно з чинною Інструкцією щодо боротьби та профілактики АЧС і паралельно пояснювали як зміняться їхні дії, коли набуде чинності Проект змін до Інструкції, який передбачає:
Ветлікарі-представники свиногосподарств зосередилися на опитувальниках з біобезпеки. Завдяки цим анкетам вони могли визначити готовність їхніх ферм до підтвердження відповідного рівня біобезпеки, проаналізувати і визначити кроки для досягнення мети.
Налагодження комунікації між ланками стало одним із основних завдань симуляцій, оскільки, як відзначили учасники, у співпраці бізнесу і Держпродспоживслужби часто спостерігається «дисбаланс» (недовіра, замовчування, відсутність комунікації тощо).
Насправді ж, сторони є партнерами. Так, функції Держпродспоживслужби — порадити господарству (наприклад, як отримати статус компартменту та ін), допомогти імплементувати норми й проконтролювати впровадження.
Наразі завдяки новій редакції Інструкції щодо боротьби та профілактики АЧС є можливість забезпечити звичний ритм роботи свинофермі, яка потрапила у зону захисту, за умови, що господарство підтвердило високий статус біобезпеки. Відтак, бізнес також має «іти на зустріч» — вчасно звертатися за консультаціями, заздалегідь підтвердити високий рівень біобезпеки тощо.
Організатори відзначили важливість проведення вправ-симуляцій, оскільки під час них були напрацьовані правки до нового проекту Інструкції з АЧС.