Результати
опитування сільгоспвиробників в Україні свідчать про низький рівень їх
участі в програмах державної підтримки. Згідно з результатами
опитування, лише 20,3 малих і %середніх агропідприємств, включаючи
фермерів, подали заявку на державні програми підтримки, які діяли в
період 2000- 2017 рр.
Сьогодні ФАО організувала круглий стіл для презентації та обговорення результатів соціологічного дослідження, проведеного Центром соціального моніторингу України в рамках поточного проекту ФАО технічної допомоги Міністерству аграрної політики і продовольства України. Учасники обговорили рекомендації по розробці різних механізмів державної підтримки українських агровиробників на основі аналізу соціальних опитувань і відповідного досвіду ЄС щодо підтримки фермерів.
В цілому було опитано 2051 юридична особа, в тому числі 1607 підприємств, що спеціалізуються в рослинництві та 444 - в тваринництві. Крім того, дослідження охопило до 600 домогосподарств, які вирощують продукцію для продажу.
«Подібне опитування про програми підтримки сільського господарства в масштабах країни, що охоплює не тільки зареєстрованих виробників, але і велика кількість сільських домогосподарств, проводиться в Україні вперше», - сказала економіст ФАО Ірина Кобута, координатор проекту.
«Такий всеосяжний підхід дозволив визначити бажані напрямки підтримки та рекомендувати критерії для програм підтримки малих виробників, що, в свою чергу, повинно позитивно вплинути на весь сектор».
На зустрічі були присутні представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, різних асоціацій агробізнесу, ФАО і Центру соціального моніторингу.
Понад чверть (25,9%) представників малих і середніх агропідприємств, включаючи фермерів, повідомили, що вони взагалі не чули про будь-якій програмі державної підтримки, в той час як 59%лому обізнані про дане питання. Тільки 15,1% респондентів добре знали про державні програми і проявили інтерес, принаймні, до деяких з них.
Поінформованість сільських домогосподарств була ще нижче, так як 61,2% з них взагалі не чули про якісь програмах державної підтримки.
Оскільки за державною підтримкою звернулося настільки мале число агровиробників, під час опитування були вивчені також причини, що перешкоджають їх участі в таких програмах. Результати опитування показали: майже половина респондентів не вірять в механізм держпідтримки, а майже 45% вважають, що їх участь була неможливою через відсутність відповідної інформації.
В рамках дослідження було також проведено вивчення рівня ефективності поточних і попередніх програм державної підтримки, ступеня готовності респондентів до участі в таких програмах з урахуванням форми їх сільськогосподарської діяльності, масштабів землекористування, кількості персоналу, а також був складений рейтинг найбільш привабливих програм державної підтримки.
КЛЮЧОВІ ЦИФРИ
Дослідження «Оцінка інструментів державної підтримки виробників сільськогосподарської продукції» показало високий рівень схвалення поданих заявок на програми держпідтримки, що є доказом того, що додаткова інформація і консультативні послуги можуть збільшити кількість малих і середніх агровиробників, що користуються програмами
державної підтримки. Цього можна домогтися за допомогою вдосконалення роботи консультаціонних служб, через
Использование специальной техники для сельскохозяйственных задач позволяет повысить качество и сохранность сухих
Докладніше