Втрати вітчизняного аграрного сектору від завищених цін на азотні добрива всередині країни щорічно складають понад 32 млрд грн.
По це йдеться у дослідженні, яке провели ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» (ВАР), центр «Соціальний моніторинг», Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» та консалтингове агентство «Украгроконсалт». Результати даного дослідження були представлені сьогодні на прес-конференції в УНІАН.
Як зазначив заступник голови ВАР Михайло Соколов, такий комплексний аналіз був проведений в Україні вперше.
В опитуванні взяли участь малі та середні агровиробники, які займаються переважно вирощуванням зернових, кормових та технічних культур.
За словами Соколова, усередині країни ціни на азотні добрива перевищують загальносвітові на 30%. До цього, на думку опитаних фермерів, призводить корупція в органах державної влади та монопольне становище окремого виробника – групи Ostchem, що належить бізнесмену Дмитру Фірташу та диктує свої правила гри на ринку. Справа в тому, що в результаті логістичних обмежень Україна може завозити добрива переважно з Росії. А у відношенні російських добрив діє антидемпінгове мито, яке складає 30%. Це приводить до того, що у нас ціни вищі, ніж у світі та, зокрема, в Росії. А якщо плани уряду щодо заборони імпорту російських добрив здійсняться, ціни на азотні добрива в Україні перевищуватимуть світові більше, ніж на 50%.
Через завищені ціни на добрива аграрії вносять їх набагато менше за норму. Результати проведеного дослідження показують, що у середньому рівень внесення азотних добрив серед українських фермерів складає 40-60 кг на гектар. Тоді як, наприклад, у Германії сільгоспвиробники використовують на гектар близько 150 кг азоту - не добрив, а лише діючої речовини.
Це призводить до того, що кожен гектар українських сільспземель щорічно втрачає від 200 до 400 кг поживних речовин. Як наслідок, сільгоспвиробники потерпають від виснаження ґрунтів і скорочення валового збору врожаю. Від цього страждає уся українська економіка, адже аграрный сектор генерує більше 40% валютної виручки країни та 18% ВВП.
Прес-служба ВАР