І коштує дорого, і на хліб не намажеш. Вершкове масло в Україні б'є цінові рекорди. За минулий рік на третину подорожчало, але при цьому кількість вершків в ньому тільки зменшується. Парадокс. Тим більше, коли на упаковці читаєш – стовідсотковий молочний продукт.
Журналіст купив сир, масло, згущене молоко в найближчому магазинчику і відправився перевіряти – що ми мажемо на хліб вранці. А заодно і пояснити: чому молока там менше, а ціна – не падає?
У звичайних супермаркетах ціна вершкового – від 35 гривень за пачку. Але чи можна прямо біля прилавка перевірити – масло з молока або з пальмовою олією?
"Це досить просто визначити. Беріть масло з морозильної камери. Якщо це масло має консистенцію каменю – найімовірніше, це – справжнє масло", – говорить Лариса Бойченко, гастроентеролог, дієтолог.
Ще спосіб – ціна. Щоб зробити кілограм масла, потрібно близько 20 літрів молока. Його купують в середньому по 8 гривень за літр. Тому вартість сировини складе близько 150 грн. Плюс – робота людей, витрати на паливо, енергію, доставку і рекламу. В середньому отримуємо 250-300 грн за кілограм.
Якщо на вигляд сир як сир, порахуємо вартість.
В середньому на один кілограм йде приблизно 10 літрів молока. Це – 80 грн. Однак технологія передбачає тривалу витримку, наявність площ для складування, знову ж таки витрати на оплату праці, паливо, рекламу.
"Якщо сир коштує менше, ніж 150 грн/кг, сьогодні, так, це – дорого, але є хоч якась надія, що він – натуральний. Якщо менше – навряд чи", – говорить експерт.
І – згущене молоко. Зі звичайного супермаркету. Але і тут можна потрапити в халепу: замість знайомих з дитинства ласощів – дешевий сурогат. А все через етикетки. Однакові – і на якісному молоці, і на поганому.
Навіть технолог Олександр Савченко не відразу звернув увагу на підміну. Так нечесний виробник маскує свій продукт з рослинними жирами під справжній, молочний.
Але навіщо виробники використовують рослинні жири?
"Якщо кілограм молочного жиру у нас приблизно 200 грн. коштує. Тож пальмова олія може коштувати 20 грн", – пояснює експерт.
До того ж молочні ріки в Україні пересихають. І хоча експорт молокопродуктів б'є рекорди, все це тимчасово. Поголів'я худоби скорочується і якісної сировини не вистачає.
Тому виробники хитрують – замінюють молочний жир – рослинним, часто забуваючи попередити про це покупця. А рентабельність зашкалює.
Тим часом, в Україні існує закон про захист споживачів, в якому чітко сказано, що маркування повинно відповідати тому продукту, який є.
А ще є закон про молочні продукти, який забороняє додавати що-небудь, крім молока, в сир або масло.
Журналісти віддали в лабораторію "Укрметртестстандарту" згущене молоко, вершкове масло і твердий сир. У ці продукти виробники нерідко додають рослинні жири, замінюючи молочну сировину.
Поки лабораторія проводить дослідження, журналісти відправляються на одне з молокопереробних підприємств. Шукати пальмову олію.
Робота – цілодобово, асортимент на будь-який смак. Тут виробляють згущене молоко. Процес повністю автоматизований. Техніка і технологія – на вищому рівні. Аналіз сировини проводиться ще в молоковозі. Тому фахівці лабораторії до приїзду машини вже знають показники.
Продукція з рослинними жирами тут теж є. Але про це чітко сказано на упаковці. А значить, споживач точно знає, що у нього в руках, і сам вирішить – купувати це чи ні.
Прийшов час дізнатися результати аналізу сиру.
У купленому журналістами сирі не виявилося жодного грама молочного жиру. Тобто такий продукт називати "сиром твердим" просто неможливо.
Висунути претензії нікому. Чеки в магазині не видавали. Як і документи на сир.
Тим часом, в Україні є кому стежити за якістю продукції. Держпродспоживслужба. У відомстві з такою складною назвою повинні притягнути до відповідальності нечистих на руку ділків! Журналісти звернулися туди з проханням прокоментувати ситуацію з фальсифікатом. В очікуванні відповіді дізнаємося, чи є в зразку вершкового масла вершки.
Однак "маслом" його теж назвати не можна. Це – спред, в якому всього лише 40% молочного жиру і 60% – всіх інших.
Запит показати процес виробництва цієї жирової суміші керівництво заводу в Житомирській області проігнорувало. Довелося вдатися до допомоги таємного агента.
У цеху з виробництва масла вершкового – печі для плавки пальмового. І директор підприємства нібито не знає – що знаходиться в цих ваннах.
Агент зауважує упаковки від пальмового масла. Директор проявляє винахідливість. Каже – просто для себе, для внутрішньої роботи.
Бруд, сморід і іржаве обладнання! Тут готують те, що нам продають як вершкове масло.
Може, і згущене молоко з набору журналістів – підробка?
Тим часом, виявилося, що воно дійсно – згущене молоко. Єдиний продукт – не фальсифікований.
На жаль, в Держпродспоживслужбі так і не дали інтерв'ю про боротьбу з фальсифікатом молочної продукції – обійшлися відпискою, в якій зазначається, що використання пальмової олії в Україні не заборонено. Виробник просто повинен вказувати це на етикетці.
Отже, якщо добавки в маслі є, а підказки на етикетці немає, то далі – як у класика. Допоможи собі сам. По-перше – ціна. Якщо дуже низька – має насторожити. По-друге, купувати продукцію перевірених марок в перевірених магазинах. І завжди вимагати чек.
Ну і ще порада, яку дають багато експертів, але яку складно застосувати. Якщо хочеш поснідати справжнім маслом і сиром – зроби його сам.
https://agronews.ua