Про це доповів заступник директора ННЦ «Інститут аграрної економіки» Віталій Саблук, виступаючи перед фермерами під час міжнародної виставки «АгроВесна», пише agroportal.ua.
«Кінцевий споживач сільгосппродукції повинен чітко зрозуміти, хто саме перед ним на ринку: тотальний перекупник-спекулянт або безпосередній виробник продукції. Тому намагайтеся максимально розповісти кінцевому споживачеві про ваше поле, худобу, засобах виробництва, виберіть стабільне місце продажу і ідентифікуйте себе особистою торговою маркою», — зазначає Віталій Саблук.
За даними експерта, в останні роки в Європі і світі практично в 2,5 рази зросла питома вага (в грошовому еквіваленті) нішевих продуктів, які реалізуються саме на локальних ринках. Також зростає споживання продуктів через ринок гостинності HoReCa (готель-ресторан-кафе). Зате сегмент супермаркетів звужується.
Тенденція показує, що споживач все частіше обирає автентичного відповідального виробника, стабільність і готовий платити більшу ціну.
«У нас теж іншого шляху немає. Інакше зіткнемося з феноменом "болгарського тупика". У цю країну в 2007-2008 роках після вступу в ЄС зайшли відомі мережі супермаркетів. У той же час пройшла рекламна кампанія, яка переконувала в низькій якості продукції дрібних фермерів. Її не допустили на територію інших країн Євросоюзу через невиконання параметрів нормативної, репутаційної відповідальності. Тоді ж і жителі великих міст, столиці теж на 90% знизили споживання, наприклад, свого ж перцю, традиційно вирощується локально. Мітингувальникам малим підприємцям, які висловлювали своє обурення, повідомили, що обсяги для ринку будуть покривати великі агрохолдинги, а дрібні виробники можуть припинити діяльність і скористатися безвізом для заробітків в Європі», — розповідає Віталій Саблук.
Експерт радить напрацьовувати репутаційну відповідальність, яку бачить кінцевий споживач. Крім того, об'єднуватися для спільної дії в рамках маркетингових груп і організацій, кооперуватися, домовляючись тримати одну ціну, марку, стандарт, демонструючи солідарну відповідальність.
«З моєї точки зору, перш за все потрібно впорядкувати локальні місцеві ринки. Все більшу зацікавленість в цьому висловлює і місцеве самоврядування. Самозайняті особи, які безпосередньо працюють на землі, в тваринництві, повинні також відчувати свою захищеність правову, податкову, соціально-пенсійну. Щоб їх розвиток не затьмарили великі виробники і ми не потрапили б в тупик, аналогічний болгарському», — переконаний Віталій Саблук.
Нагадаємо, «Уманьпиво» перейменує сорти пива Waissburg.
agravery.com