У зв’язку з погодними умовами, що склалися цього року, Кабінет Міністрів України, Мінагрополітики, Українська державна насіннєва інспекція здійснили ряд заходів для подолання негативних явищ, спричинених посухою та направлених на забезпечення сільгоспвиробників насінням під урожай 2008 року.
Зокрема для забезпечення насінням господарств регіональні насіннєві інспекції провели ревізію залишків насіння (перехідний та страховий фонди) озимих і ярих культур і заброньовали його для осіннього посіву.
Всі держнасінінспекції заборонили сільгосппідприємствам використовувати насіння страхових та перехідних фондів не за призначенням. Вже проведено роз’яснювальну роботу з керівниками паспортизованих сільгосппідприємств щодо стратегічного значення забезпечення господарств якісним посівним матеріалом.
На сьогодні сільгосппідприємства забронювали 28 тис. 600 тонн насіння озимих зернових (2,2% до прогнозованої потреби) та 12 тис. 500 тонн ярих зернових і зернобобових культур (1,2% до прогнозованої потреби).
Спеціалісти держнасінінспекції виділили площі господарських посівів, що розміщені по кращих попередниках та висіяні високими репродукціями для переведення їх в насінницькі (за прогнозами дадуть якісний посівний матеріал).
В сільгосппідприємствах областей, де ситуація з посівами зернових була кращою, ці посіви відповідно переведені в насінницькі згідно прогнозованого плану забезпечення насінням областей, в яких прогнозується недоотримання насіння.
За даними держнасінінспекції, з товарних в насінницькі переведено 146 тис. га озимих зернових і 94 тис.га ярих зернових та зернобобових.
Проведена робота дала позитивний результат: за нашими прогнозами всі області, в т.ч. АР Крим, будуть забезпечені якісним посівним матеріалом. За оперативними даними держнасінінспекції вже підготовлено 106% кондиційного насіння озимих зернових культур. В тому числі більше 1,5 млн. тонн (96% до кондиційного) насіння високих репродукцій, тобто ОН-РН 1-3. З цієї кількості Оригінальне насіння становить 2 тис. 690 тонн, Елітне – 87 тис.тонн, Репродукційне (тобто РН 1-3) майже 1,5 млн. тонн.
Найбільше підготовлено кондиційного насіння озимих зернових в Чернігівській – 124%, Донецькій – 118%, Кіровоградській – 115%, Дніпропетровській – 114%, Сумській – 109%, Хмельницькій – 107%, Запорізькій – 105%, Луганській – 104%, Київській – 104%, Вінницькій – 103%, Харківській – 100% - областях.
В постраждалих від посухи та інших природних катаклізмів регіонах забезпеченість насінням покривається за рахунок Державного резервного насінннєвого фонду.
Використовувати насіння озимої пшениці з малою масою 1000 насінин (особливо щупле насіння отримане з урожаю цього року) необхідно чітко дотримуючись рекомендацій вчених та спеціалістів насіннєвої інспекції. Таке насіння необхідно висівати на меншу глибину. Враховуючи погодні умови цього року, зокрема недостатню кількість вологи, збільшується ризик втрати таких посівів. Тому краще використовувати виповнене насіння при збільшенні глибини посіву. Це є актуальним сьогодні в зв’язку із малими запасами вологи в ґрунті, використовувати для посіву крупне насіння. Доцільно разом з протруювачами застосовувати стимулятори росту рослин.
Погодні умови нинішнього року змусили нас задуматись, які культури економічно доцільніше виробляти. За нашими спостереженнями, в умовах 2007 року в південній зоні України непогано проявило себе тритикале. Варто також розширити посіви жита.
З підготовкою насіння ярих зернових і зернобобових культур картина дещо інша, і це зрозуміло. Сільгосптоваровиробники спочатку підготовлюють насіння до осіннього посіву, тобто озимі культури, а вже потім - ярі зернові і зернобобові.
Варто зазначити, що на сьогодні вже підготовлено близько 143 тис. тонн кондиційного насіння (у 2006 році на цей період було підготовлено 120 тис. тонн) ярих зернових і зернобобових культур, що становить 16% до прогнозованої потреби. В тому числі 133 тис. тонн (93% до кондиційного) насіння високих репродукцій, тобто ОН-РН 1-3. З цієї кількості Оригінальне становить 200 тонн, Елітне – 3,8 тис.тонн, Репродукційне - 129 тис.тонн.
Зрозуміло, що погодні умови не сприяли отриманню високих врожаїв ярих культур. В постраждалих від посухи областях вихід насіння при доведенні його до посівних кондицій - малий. Велика кількість насіння - щупле невиповнене. Слід сказати, що сільгоспвиробники, аби покрити дефіцит насіння ярих культур, збільшують площі озимого клину.
Втім, недостатня кількість опадів і кількамісячна спека можуть негативно вплинути на посіви озимого клину, особливо в південних регіонах. Адже на сьогодні відчувається гострий дефіцит вологи.
Але не зважаючи на таку скрутну ситуацію та посушливий рік, вітчизняні компанії виконують свої міжнародні угоди. Так, на сьогодні з України експортовано з нового урожаю 436 тонн насіння озимої пшениці.
Віктор Маласай,
начальник Української державної
насіннєвої інспекції МінАП