Уже за тиждень кияни зустрічатимуть нову баржу із свіжими херсонськими кавунами і вірять, що ціна на нього у магазинах впаде. На початку липня Agravery.com уже писав про початок сезону, коли ціна стартувала із рекордних 100 грн за кілограм. Втім, і зараз наїстися досхочу кавунів зможуть далеко не всі – роздрібні ціни в Києві коливаються в межах 5-8 грн, а в Херсоні 3-4 грн/кг. Опитані Agravery.com експерти кажуть, що наразі гуртові закупівельні ціни на кавуни на Херсонщині знизилися з 3 до 1,2-2 грн/кг. Але роздрібні вперто тримаються. Причина – на ринку недостатньо кавунів, адже ранні сорти вже зібрали, а середньостиглі все ще дозрівають на баштані, тож ціна іще має шанс "просісти".
Минулого року було навпаки – ранній кавун продавався за найнижчою ціною, проте вже в кінці липня ціни несподівано зросли вдвічі і продовжували збільшуватися навіть у вересні, у традиційний пік продажів. Як розповів один із найбільших виробників, президент кооперативу «Південний союз», директор ТОВ «Олександр А. Синенко» Олександр Синенко, цьогоріч багато фермерів відмовилися від вирощування ранніх кавунів, вирішивши сконцентруватися на вирощуванні пізніх сортів, які вимагають менше зусиль і інвестицій під час вирощування.
Читайте також: Директор ГС «Укргрибпром»: Рентабельність виробництва грибів становить від 15 до 40%
Як пояснює керівник департаменту «Аналітика» ОРСП «Шувар» Тетяна Гетьман, поточний сезон можна назвати цілком прийнятним – на відміну від аномальних сезонів 2018 та 2017, коли ціни у серпні підвищувались, зараз вони адекватно розвитку сезону поступово йдуть донизу у зв’язку із збільшенням сезонної пропозиції і завершенням «роботи» баштанів. «Станом на минулу п`ятницю, ціна кавунів на оптовому ринку «Шувар» становила 2,3-3,3 грн/кг, залежно від якості. Тобто, кавун уже втратив у ціні 15-20% за тиждень. Якщо не буде дощів та інших аномалій, то ціна на кавуни у столиці також поступово просяде», – прогнозує вона.
Наймовірніше це станеться, коли наприкінці літа до Києва прибуде баржа із солодкою ягодою. За словами голови Херсонської обласної державної адміністрації Юрій Гусєва, відправлення першої баржі з кавунами очікується вже цього тижня, тобто 12-18 серпня. «Баржа обов’язково буде. Ми зараз працюємо над тим, щоб київські споживачі та люди з інших регіонів отримали найсмачніші кавуни, які зараз дозрівають. А баржа наприкінці наступного тижня відправляється з Херсонської області і буде прямувати в місто Київ», – уточнив Гусєв у коментарі ТСН. За даними Департаменту агропромислового розвитку Херсонської ОДА, наприкінці липня у регіоні зібрано 30 тис. тонн кавунів та динь — це лише десята частина врожаю. Загалом він оцінюється в 300 тис. тонн.
Власний бренд, як драйвер?
Втім, виробники кавуна запевняють, що збут в Україні – це далеко не все, на що вони здатні, тож хочуть більше експортувати та розвивати бренд українського кавуна і деякі виробники уже роблять кроки у цьому напрямку. Так, цього літа органічний кавун кубічної форми презентував фермер з Одещини Роман Дяжук. Говорить, що уважно вивчав досвід китайських та японських фермерів, які вже давно експериментують із кавунами завдяки спеціальним формам, у які розміщують ягоду для достигання. "Моя мрія – аби кубічний кавун достигав, був червоним та мав гарні смакові властивості. Перша партія цих кавунів вийшла невеликою, трохи більше сотні – майже все роздав друзям та знайомим, а уже наступну партію яка може вирости іще у цьому сезоні – продаватиму", – говорить він. Що стосується ціни цієї новинки, то поки що вона не сформована. "Ми доклали багато зусиль, ручної праці, тож 30-40% органічної націнки навряд чи це окуплять. Приміром, за те, аби першим в Україні скуштувати кавун-куб, один із бізнесменів пропонував мені аж 10 тисяч гривень, але я не продав», – коментує фермер. У майбутньому Дяжук хоче продавати кубічні ягоди у торгові мережі України та навіть експортувати, адже транспортувати їх суттєво простіше, аніж звичайні, круглі.
Читайте також: Своя ніша: користь від кобили, або скільки можна заробити на кумисі
Не відстають від Дяжука і фермери з Херсонщини – наприкінці липня цього року тамтешні виробники зареєстрували спілку «Асоціація виробників Херсонського кавуна», що є першим офіційним кроком до реєстрації спеціального географічного зазначення «Херсонський кавун». Як розповідає один із засновників асоціації, голова ФГ «Палічев» Юрій Палічев, це робиться задля того, щоб допомогти виробникам отримати преміальну ціну за свою автентичну продукцію. Це об’єднання, ймовірно, також допоможе виробникам попрацювати над єдиними стандартами якості, і, як наслідок, наростити обсяги експорту саме херсонських кавунів. Наразі за даними ДФС, станом на кінець липня 2019 року Україна експортувала близько 4 тонн кавунів. Нагадаємо, що з липня по жовтень минулого року Україна експортувала понад 19,5 тисяч тонн продукції.
agravery.com