Постанова
Виконавчого комітету Аграрного союзу України
«28» вересня 2011 року № З.В.-11/1 м. Київ
«Про ситуацію на аграрному ринку та її вплив
на фінансовий стан сільгосптоваровиробників»
Заслухавши і обговоривши інформацію голови Аграрного союзу України Новікова Г.В. з питань порядку денного, учасники засідання Виконавчого комітету АСУ із глибоким занепокоєнням констатують, що незадовільний фінансовий стан сільгосптоваровиробників обумовлений низкою чинників і, в першу чергу, запровадженням з 1 липня п р експортного мита на пшеницю, ячмінь і кукурудзу у розмірі від 9 до 14 відсотків та неповернення ПДВ експортерам збіжжя.
За підрахунками експертів на кожній тонні зерна, експортованого після 1 липня, селяни втрачають 300-400 грн. Як результат, за реалізоване на зовнішньому ринку збіжжя, товаровиробники вже недоотримали кошти в сумі еквівалентній 66 млн. дол. США, а за рік втрати можуть набагато перевищити суму минулорічної бюджетної підтримки підприємств АПК. Короткотермінові вигоди, отримані від запровадження мита та невідшкодування ПДВ, не йдуть у порівняння з втратами від впровадження економічно необґрунтованих заходів з регулювання експорту зернових. Це призводить до зубожіння товаровиробників, втрати ними коштів, які є єдиним джерелом самофінансування та інвестування подальшого прогресу галузі, досягнення більш високих результатів, передбачених «Програмою розвитку агропромислового комплексу України до 2015 року».
Через запровадження мита та невідшкодування ПДВ значно знизились темпи та обсяги зовнішньої торгівлі, втрачаються світові ринки, погіршується зовнішньо –економічний баланс країни.
Фінансовий стан товаровиробників дошкульно вразив спровокований переробниками обвал цін на соняшник та відмова елеваторів приймати на зберігання насіння, що позбавляє селян можливості отримувати під його заставу кредити, необхідні для проведення виробничих процесів.
Негативний вплив на рівень цін на соняшник справила також не підтверджена інформація про можливе включення соняшникової олії до переліку товарів, що обкладаються експортним митом.
Низкою проблем переобтяжений буряко-цукровий комплекс країни. Спостерігається монополізація виробництва, яка витісняє зі сфери виробництва невеликі бурякосіючі господарства.
Цукрові заводи, посилаючись на неможливість отримання пільгових кредитів та відсутність з цих причин обігових коштів, не розраховуються з постачальниками сировини, які несуть збитки і надалі не мають намірів вирощувати цукрові буряки.
За таких умов товаровиробники доведені до відчаю відсутністю коштів, потрібних для проведення комплексу осінньо - польових робіт – збирання пізніх культур та закладання фундаменту врожаю наступного року, перебуваючи у безвихідному становищі та, зазнаючи значних збитків, змушені продавати врожай за здирницькими цінами, штучно встановленими на ринку.
В той же час неодноразові письмові звернення Ради АСУ, інших галузевих і професійних асоціацій аграрного спрямування, а також Героїв України і Героїв Соціалістичної Праці до керівництва Держави і Уряду щодо стану справ та вжиття заходів до поліпшення ситуації в АПК, досі залишаються не тільки без відповідного реагування і вжиття заходів, а - навіть без відповіді.
Таке ставлення Уряду до аграрної галузі гальмує її подальший розвиток, спричиняє відставання від країн - конкурентів, що динамічно збільшують обсяги експорту, негативно впливає на імідж України, як хлібного кошика, відштовхує інвесторів та ставить під сумнів висловлену Президентом України
Януковичем В.Ф. готовність нашої держави брати участь у боротьбі зі світовим голодом.
Виконавчий комітет Аграрного союзу ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доручити керівництву Аграрного союзу України в черговий раз звернутись до Президента України, Кабінету Міністрів України і до Верховної Ради України (додається) з настійною вимогою втрутитись у ситуацію, що склалась на аграрному ринку:
- якнайшвидше скасувати мита на експорт зернових культур та надалі ні в якому разі не застосовувати оподаткування експорту сільськогосподарських культур;
- відновити відшкодування ПДВ при експорті зернових відповідно до режиму, який діє для інших галузей економіки країни;
- встановити, що підприємства закритого ґрунту, тваринницька галузь та цукрові заводи оплачують використану електроенергію по першому тарифу, а спожитий газ за цінами побутових потреб;
- вишукати можливість щодо надання цукровим заводам пільгових кредитів під заставу цукру для поповнення обігових коштів;
- для обговорення гострих проблем, що стримують подальший розвиток галузі, та колективного пошуку шляхів їх вирішення просити Президента України Януковича В.Ф. провести робочу зустріч з представниками Аграрного союзу та інших професійних асоціацій.
2. Довести до відома керівництва держави і влади, що в разі не прийняття до уваги наших пропозицій, які містяться у зазначеному Зверненні, Виконком Аграрного союзу, керуючись Статутними вимогами щодо захисту соціально-економічних інтересів селян, рекомендуватиме регіональним об’єднанням товаровиробників підтримати пропозицію Асоціації фермерів та приватних землевласників України щодо проведення на місцях, в рамках чинного законодавства, низки попереджувальних акцій, які б привернули увагу усіх гілок влади до проблем села і сприяли реалізації справедливих вимог товаровиробників.
3. Рекомендувати товаровиробникам:
- не піддаватись ажіотажу щодо негайного збуту насіння соняшника, а виявити терпіння та господарську кмітливість і реалізовувати продукцію після встановлення вигідних цін (текст Звернення додається).
- при реалізації рослинницької продукції орієнтуватися на щотижневі повідомлення Незалежної громадської експертної ради щодо цінової ситуації на внутрішньому та світовому ринках.
- з метою підвищення ролі товаровиробників на аграрному ринку, використовуючи досвід Сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Козацький зерновий союз», активізувати роботу по створенню власних кооперативних структур, на які покласти функції реалізації виробленої господарствами продукції, сформованої у великі оптові партії за максимальними ринковими цінами та забезпечення на вигідних умовах матеріально-технічними ресурсами.
4. Рекомендувати регіональним структурам АСУ систематично розглядати питання щодо визначення оптимальних площ сільгоспкультур в сівозмінах, з тим щоб перевиробництво вирощеної продукції не призводило до падіння цін на неї.
5. Контроль за виконанням постанови покласти на заступників голови АСУ та голів регіональних структур АСУ
Голова Аграрного союзу України Г.В. Новіков
Відповідальний секретар В.І. Беззубов