Незважаючи на поліпшення прогнозів на врожай, ситуація на світових ринках зерна в 2011-2012 рр., швидше за все, залишиться напруженою. У вересні світові ціни на всі зернові, крім рису, різко впали внаслідок великомасштабних експортних поставок з Чорноморського регіону і прогнозів щодо зниження попиту.
Про це повідомляється в щоквартальній доповіді Продовольчої і сільськогосподарської організації Об'єднаних Націй (ФАО) "Види на урожай і продовольча ситуація". В ній зазначається, що в цьому закупівельному сезоні світове виробництво зерна складе 2310 млн тонн, що на 3% або 68 млн тонн вище, ніж в 2010-2011 рр.
В середньому річний приріст по світовому виробництву пшениці складе 4,6% (30 млн тонн), з виробництва рису - 3% (14 млн тонн) та з виробництва крупнозернистих культур - 2,1% (24 млн тонн).
Однак, незважаючи на прогнозовані хороші врожаї зерна, автори доповіді попереджають, що через сповільнення глобального процесу економічного відновлення та підвищення ризику рецесії, зберігається невизначеність щодо наслідків для продовольчої безпеки в світі.
У доповіді йдеться, що очікуване відновлення світового виробництва зерна в комплексі з більш низьким, ніж очікувалося, попитом, включаючи попит на етанол, сприяє зниженню цін. Вже у вересні світові ціни на всі зернові впали.
Щомісячний індекс продовольчих цін ФАО, також опублікований сьогодні, у вересні впав на 2% в порівнянні з показником серпня, багато в чому завдяки зниженню світових цін на зернові, цукор та олійні культури.
Згідно з прогнозами, світові запаси зерна до кінця посівних сезонів 2012 р. складе 494 млн тонн, тобто на 7 млн тонн більше, ніж на початку сезону. Загальне зростання буде значною мірою зумовлене 10-мільйонним збільшенням світових рисових запасів, у той час як запаси пшениці зростуть незначно, а запаси крупнозернистих культур складуть 161 млн тонн - найнижчий рівень з 2007 р.
За матеріалами FundMarket