В.о. директора Укрспирту Сергій Блескун розповів НВ Бізнес про тіньовий ринок, приватизацію та плановану ліквідацію цієї держмонополії з важкою долею.
Більше половини українського ринку спирту перебуває в тіні. Про це
регулярно нагадують власники і топ-менеджмент алкогольних компаній.
В Україні розташовано близько 80 спиртзаводів, більшість з них не працює, а виробництво спирту до недавнього часу було монополізоване державою. В середині грудня президент Володимир Зеленський підписав радикальний законопроект, який дозволяє демопонолізувати ринок спирту. Всі спиртові заводи, як раніше заявляв міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов, будуть продані. Більш того, з 1 липня 2021 року всі, хто купувати ці підприємства не хочуть, можуть будувати власне виробництво спирту. Про це, наприклад, заявляв власник компанії Глобал Спіріт Євген Черняк.
Сім запитань в.о. директора Укрпирту Сергію Блескуну від НВ Бізнес про майбутнє цього проблемного ринку.
За даними представників алкогольних компаній, 50% ринку горілки перебуває в тіні. Ви згодні з такими оцінками?
Так. Я вважаю, що на нелегальний ринок горілки і, відповідно, спирту припадає 50−55% від загального споживання. Окремого дослідження ми не проводили, це компіляція з кількох джерел. Нелегальний ринок зростає. Якщо ще п’ять років тому його частка становила 30%, то три роки тому - 50%. При таких темпах зростання через п’ять років він може зрости до 80%.
Заводи, що працюють, обладнані системою обліку спирту. Звідки береться нелегальна продукція?
На всіх заводах Укспирту, які працюють, встановлені лічильники обліку спирту з літа цього року. Додатково на підприємствах встановлюються камери відеоспостереження, які дозволять зафіксувати, які автомобілі заїжджають і виїжджають, знімаються і показники лічильника. Сигнали з камер будуть передаватися на сервери Державної фіскальної служби і будь-хто зможе в системі реального часу стежити за тим, що відбувається на заводах. Я хочу мінімізувати можливість виробництва нелегального спирту на заводах Укрспирту. Зараз працює 15 спиртових заводів з 41, які входять до складу Державного підприємства.
Крім Державного підприємства Укрспирт, існує ще концерн Укрспирт, який об'єднує ще 40 підприємств. Що у них відбувається - ми не знаємо. Є ще заводи псевдохімічні, які нібито випускають хімічну продукцію. Насправді ж вони виробляють звичайний харчовий спирт. Такі підприємства працюють у Київській, Харківській, Донецькій областях. Про них всі знають, але вони працюють. Це потужні сучасні заводи.
Минулого тижня СБУ перекрило спиртопровід на кордоні України з Молдовою. По пластиковій трубі спирт поставлявся на територію України і заливався в бочки.
В середині грудня президент Володимир Зеленський підписав закон про демополізацію ринку спирту. Як тепер буде працювати галузь?
Це прогресивний закон. Я хочу подякувати президенту України Володимиру Зеленському, Міністерству економіки, а також економічному Комітету ВР за те, що було прийнято це важливе рішення. Монополія на ринку спирту створює проблеми з двох причин. Відсутність конкуренції призводить до того, що технічний стан підприємств жахливий, на дахах деяких підприємств зараз ростуть дерева. На ринок не приходять інвестиції, а самому Держпідприємству немає сенсу ремонтувати заводи.
Якби у нас залишилася монополія на пошту, ми б досі чекали посилок так довго, ніби їх відправляють голубами. Так і зі спиртом. Ми повинні відкрити ринок, щоб сюди прийшли інвестори, капітал, новітні технології та прогрес. Тому що в конкурентній боротьбі народжується якість. Монополія погана тим, що вона призводить до зростання корупції. Різні клани жили на цьому бізнесі. Вони, як п’явки, сиділи на потоках в спиртовій галузі за принципом «всі доходи собі, а всі витрати і проблеми залишаємо держпідприємству». І склалася досить серйозна ситуація. Зараз бюджет України щорічно недоотримує від 8 до 10 млрд грн на рік від тіньового обігу спирту.
З 80 спиртзаводів, скільки можна реально продати?
Всі заводи будуть продані. Приблизно 30−35 заводів будуть займатися виробництвом харчового спирту, частина - технічні спирти і біоетаноли, а інші заводи - стартові виробничі майданчики для будь-якого іншого бізнесу. На їх територіях прокладені залізничні колії, підведений газ, електрика.
Продажем займається Фонд держмайна. Але ми робимо все, щоб передати їм документи на продаж активів у короткі терміни. Продажі будуть проводитися через майданчик Prozorro.
Деякі великі виробники кажуть, що придивляються до спиртозаводів, інші -мні. Нещодавно був пост Черняка про те, що він не хоче купувати спиртзавод. Він може його побудувати, але дозволи на відкриття своїх підприємств будуть видаватися з 1 липня 2021 року. Ці півтора року необхідні нам для того, щоб продати спиртзаводи, які у нас є сьогодні.
Чи вигідно виробникам алкогольних напоїв чекати 2021 року, аби побудувати свій завод?
Як тільки один з великих виробників алкогольної продукції купить свій спиртзавод і почне отримувати спирт за собівартістю, то це може вплинути на конкурентів. Зараз середня собівартість виробництва спирту становить 190 грн за декалітр, тоді як ми продаємо його за 370 грн за декалітр. В цьому якраз і полягає монополія - самі встановлюємо собі ціну. Така маржинальність необхідна, щоб підтримувати роботу всіх 41 підприємств. Працює ж тільки 15 заводів. Приватні власники такі витрати нести не будуть.
Чи означає це, що собівартість виробництва горілки знизиться і алкоголь може подешевшати?
Вартість спирту відносно невелика і складає 7,4 грн, тобто 8,2% у вартості пляшки горілки. Я думаю, що після покупки спиртзаводу, витрати у виробників скоротяться приблизно на 30%.
Для порівняння: податки займають 25,39 грн у кожній пляшці. Мінімальна роздрібна ціна на пляшку горілки становить 89,4 грн за 0,5 л.
Голова Укрспирту - незавидна посаду. Чи пропонували вам хабарі? Або, можливо, надходили погрози?
Ні. Це марно. Я прийшов з приватного сектора і мені марно пропонувати хабар. Моє завдання - підготувати спиртзаводи до приватизації і ліквідувати державне підприємство Укрспирт. Якщо це вдасться зробити за рік, то я буду дуже задоволений.
журнал Новое Время