До технологічних витрат на вирощування соняшнику належать витрати на добрива, засоби захисту рослин, насіння, пально-мастильні матеріали. Розрахунково на формування 1 тонни врожаю соняшнику з ґрунту виноситься N46, P22, K104, Ca9, Mg7, S8 кілограмів діючої речовини.
За ефективного вирощування висівати потрібно тільки протруєне насіння соняшнику й застосовувати дві обробки фунгіцидами (за оптимальних умов перша може бути несистемним фунгіцидом).
Десикацію проводять тільки для гібридів із тривалістю періоду «сходи – збирання» понад 120 днів. Для цієї групи десикація є економічно доцільною, бо забезпечує прибавку врожаю 0,3–0,6 т/га незалежно від погодних умов.
У разі застосування традиційної технології вирощування соняшнику використовують також традиційні гібриди. Таким чином навесні як основний застосовують ґрунтовий гербіцид проти дводольних бур’янів, дія якого триває близько одного місяця. До того ж може застосовуватися страховий гербіцид (протизлаковий) по вегетуючих рослинах.
У визначенні витрат застосовували технологічну схему вирощування соняшнику для областей Центральної України (традиційні гібриди, фактична врожайність понад 3,0 т/га).
Восени під оранку вносили Калімаг Агро (К44) – 150 кг; за сівби Нітроамофос (N16:P16:K16) – 100 кг (збоку від рядка); гербіциди (досходовий) Гезагард 500 FW – 2 л/га і страховий (у фазу 4–6 листків) – Фюзілад Форте 15% – 1 л/га; фунгіциди за першої обробки (профілактична та з метою недопущення перезараження у фазу 4–6 листків) Піктор 40% – 0,5 л/га, а за другої обробки у фазу зірочки (12–16 листків) системним фунгіцидом пролонгованої дії типу Амістар Екстра 280 SC – 1 л/га.
У розрахунку витрат використовували середні ціни на гібриди компанії «Сингента» з розрахунку 0,43 п. о. на 1 га, а також витрати пально-мастильних матеріалів із розрахунку 52,4 л/га.
Таким чином, технологічні витрати становили 10,1 тис. грн. Інші витрати – 9,6 тис.
ІЦ УАК за матеріалами AgroTimes
agroconf.org