Уже найближчим часом реалізація риби може стати можливою тільки за умов наявності так званого "сертифікату походження риби". Про це під час прес-конференції в медіа холі УНН повідомив голова Державного агентства рибного господарства Віктор Дроник.
Як повідомив В.Дроник, нормативний акт про запровадження такого сертифікату проходить юридичну оцінку у Міністерстві юстиції. Голова Держагентства пояснив, що у разі запровадження в дію норми про необхідність сертифікату, цей документ видаватиметься суб’єктам промислового вилову риби.
На ньому будуть вказані дані про цей суб’єкт господарської діяльності (аж до номера судна, яке здійснювало вилов), назва водойми, де був проведений лов, кількість виловленої риби, дата вилову та інші дані. Цей документ, як повідомив В.Дроник, дозволить поставити під контроль промисловий вилов риби та ускладнити продаж риби, виловленої браконьєрами. Крім того, він наголосив, що запровадження цього сертифікату необхідне для наближення українського законодавства, у сфері рибного господарства та промислу, до європейських стандартів. "Якщо ми не запровадимо цей сертифікат, у нас немає ніяких шансів експортувати рибні продукти на ринок Євросоюзу (у разі підписання угоди про створення зони вільної торгівлі з ЄС – Ред.)", – наголосив В.Дроник. Загалом, за словами голови Держагентства, за останній рік вдалося значно просунутися у сфері удосконалення нормативно-правової бази діяльності як самого агентства, так і суб’єктів господарювання у сфері вилову риби. А також посилити відповідальність за браконьєрство.
Як повідомляв УНН, щорічно в Україні затримують 150 тис. браконьєрів. З них 100 тис. – рибалки, 30 тис. – браконьєри-мисливці, 20 тис. – браконьєри лісу та 10 тис. – браконьєри квітів. За словами директора Київського екологічного центру В.Борейка, в Україні вдається затримувати тільки кожного п’ятого браконьєра. Еколог наголосив на необхідності повернення громадським екологічним інспекторам права затримувати порушників та виписувати протоколи про правопорушення.
УНН