Винороби пропонують уряду для порятунку української виноградарсько-виноробної галузі скасувати акцизні збори на тихі й ігристі українські вина, відтворити спецфонд і допомогти вийти на зовнішні ринки. Таку думку висловила Анна Горкун, власниця і СЕО 46 Parallel Wine Group, СЕО Inkerman Ukraine.
“У 2019 році виноробні підприємства України заплатили у державний бюджет 1,5 млрд грн акцизних зборів, 300 млн грн ПДВ, 700 млн грн податків із роздрібної торгівлі. Виноградарство і виноробство — сфера, в якій задіяні на цей момент близько 200 тис. осіб”, — йдеться у повідомленні.
Проте, ємна і перспективна українська виноградарсько-виноробна галузь, за загального зростання продажів у категорії “вино”, стагнує. Так, у період з 2014 до 2018 року, згідно з даними Держстату, загальна площа виноградників в Україні скоротилася на 6 тис. гектарів (з 49 до 43 тис. га).
Щоби припинити цю тенденцію, Анна Горкун пропонує:
По-перше — скасування акцизи на тихі й ігристі українські вина. Це дозволить наблизити Україну до норм і стандартів, за якими ЄС регулює свої виноробні ринки, а також зробить український продукт доступнішим для вітчизняного споживача.
По-друге — відтворення спеціального фонду, в який будуть здійснюватися відрахування від роздрібного продажу вин, як це раніше було з 1,5% збором. На цей момент фактично відбувається сплата двох акцизів: акцизного податку, підтвердженого акцизною маркою, і податку на роздріб.
“Замість того, щоб повністю відправляти ці відрахування до місцевих бюджетів, як це відбувається зараз, їх слід було б розділити: половину залишити в місцевих бюджетах, половину — відправляти у спецфонд, який буде фінансувати системний розвиток галузі — участь виноробів в експортних виставках, посадку нових виноградників, покупку засобів для їх обробки і української техніки, фінансування навчальних програм.
З цього ж бюджету можна фінансувати розвиток і підтримку бренду “українське вино”, розвиток якого націлений на створення позитивного іміджу українського вина на внутрішньому ринку”, — вважає фахівець.
По-третє — допомога у виході на міжнародні ринки. Як цьому може посприяти держава? Насамперед, завдяки створенню зон вільної торгівлі.
ІЦ УАК за матеріалами Seeds
agroconf.org