Український зерновий ринок лихоманить, оскільки на фоні значного зростання цін на зерно, з’явилися виробники і торгові компанії, які вирішили не виконувати підписані раніше форвардні контракти на постачання зерна. Форвардні контракти є інструментом хеджування ризиків аграріїв від падіння цін в період збору врожаю, коли ринок насичується зерном нового врожаю.
«Цьогоріч ситуація склалася інша, ціни виросли, тому знайшлися недобросовісні учасники ринку, які вирішили не виконувати контракти. На глибоке переконання УЗА уряд та профільне міністерство, як і держава в цілому, є творцями правил гри, в тому числі і на зерновому ринку, яких повинні дотримуватися і виконувати умови всі учасники ринку без винятку», – зазначив на сьогоднішній пресконференції «Дефолти аграріїв за форвардними контрактами. Чи обвалить це економіку України?» Президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов.
http://uga.ua/wp-content/uploads/Preskonferentsiya_Uryad_Uchasniki_Naslidki-1.mp4
В цій ситуації, УЗА звертається до уряду та міністерства із закликом сприяти та стимулювати виконанню всіма учасниками ринку своїх зобов’язань, дотримання ними законодавства та виконання укладених контрактів.
«В іншому випадку це загрожує згортанню фінансування галузі покупцями, міжнародними компаніями, які забезпечують до 30% фінансування посівної кампанії – через постачання насіння, добрив чи через гарантії банкам, що вони гарантовано викуплять зерно майбутнього врожаю», – зазначив Микола Горбачьов.
Якщо міжнародні компанії зазнають втрат через невиконання виробниками та торговим компаніями форвардних контрактів, вони зменшать ліміти фінансування форвардних контрактів на наступні сезони. При експорті з України 55-60 млн. т зерна, аграрний сектор може не отримати близько $11-12 млрд фінансування, а також банки перестануть кредитувати виробників чи значно підвищать відсотки за кредитами через ризики невиконання контрактів. В підсумку це призведе до падіння виробництва зернових та експорту з України.
УЗА вчергове закликає всіх учасників ринку дотримуватися правил гри та законодавства, та виконати свої зобов’язання за раніше укладеними контрактами. Інакше негативні наслідки для аграрної галузі та економіки будуть значними. Адже сьогодні аграрний експорт складає близько 40% від експорту України, і майже половину з цього забезпечує експорт зерна.
Невиконання контрактів матиме негативні наслідки для всіх учасників ринку та країни загалом.