Через відсутність належної державної підтримки, Україна заглиблюється в молочну кризу. Крім стрімкої втрати поголів’я корів і скорочення виробництва молокопродукції, країна скотилася до статусу нетто-імпортера «молочки», констатують в Асоціації виробників молока (АВМ).
Виходом із цієї ситуації є реалізація Концепції державної підтримки тваринництва на 2021-2023 рр. та Національної Стратегії розвитку молочної галузі 2021-2030 рр., розроблених Мінекономіки в діалозі з галузевими асоціаціями. Про йшлося на надевній пресконференції «Держбюджет 2021: які загрози для молочної галузі?», організатором якої виступила АВМ.
Віцепрезидентка Асоціації виробників молока Ганна Лавренюк наголосила: «Фонди, передбачені на держпідтримку, показують, що їх недостатньо. На відшкодування вартості племінних ресурсів у бюджеті на 2020 рік закладено 300 млн грн, а заявок на сьогодні уже на 380 млн. Тобто, всі господарства, які розраховували на підтримку, отримають пропорційно нижчу суму».
Голова ради директорів Спілки молочних підприємств Вадим Чагаровський зауважив, що кризова ситуація, що є в молочній галузі, має головний фактор – відсутність бачення у державних чиновників важливості молочного сектору для розвитку економіки.
«Для підтримки молочного сектору необхідно інвестувати 90 млрд грн протягом 10 років. В Україні сьогодні реально виробляється 6 млн тонн молока, а не 9,6, як констатує ДССУ. Щоб забезпечити потреби внутрішнього ринку та повернути статус експортно-орієнтованої країни, необхідно виробляти 10 млн тонн молока», – констатує Вадим Чагаровський.
Національна Стратегія розвитку молочної галузі, додають в АВМ, дозволить наростити обсяги виробництва молока від промислових ферм до 10 млн тонн. А кожна додаткова тонна молока-сировини, вироблена в молочній галузі, це 15 тис. нових робочих місць у молочному скотарстві та 135 тис. - у суміжних галузях, 10 млрд. грн відрахувань із зарплат до бюджету, додаткових 160 тис. корів, нові молочнотоварні ферми.
Підтримка молочного сектору – це не втрати і не витрати в економіку, а надзвичайно рентабельні інвестиції. Тому в усьому світі тваринництво активно підтримується з на державному рівні.