Чорноморська рапана: перші масштабні заходи у дослідженні популяції морських равликів
13 November, Розділ Новини / Тваринництво, переглядів 13 990
Від глибини 200 м і до найглибшої точки 2200 м, Чорне море є майже таким же безжиттєвим, як чужа планета. Однак на його поверхні існує багата і продуктивна екосистема, яка є джерелом підтримки існування прибережних громад протягом тисячоліть. Саме в цьому родючому середовищі інвазивний вид Rapana venosa (широко відомий як рапана) оселився і швидко розмножився, загрожуючи місцевим екосистемам через неабиякий апетит до інших молюсків.
Уперше молюски рапани були виявлені в Чорному морі в 1947 р. Генетичні дослідження показали, що одна поодинока самка і один поодинокий самець (які, ймовірно, прибули разом із імпортованими устрицямі) започаткували всю популяцію, яка відтоді стрімко зросла в Чорному морі і поширилася звідти майже до кожного куточка земної кулі.
Зараз Болгарія, Грузія, Румунія, Туреччина та Україна об'єднали зусилля у безпрецедентному прикладі регіональної співпраці для завершення всебічного та стандартизованого картування цього виду у Чорному морі.
В той час як рапани перебувають під контролем природних хижаків у своїх рідних місцях проживання в західній частині Тихого океану, у Чорному морі рапани майже не зустріли перешкод, опинившись на вершині харчового ланцюга і живлячись різноманітними місцевими видами молюсків. Звичайно, прибуття рапанів призвело до значного зменшення кількості чорноморських комерційних видів.
Однак із часом рапана поступово стає важливим джерелом доходу для місцевих рибалок та переробників. Дрібні рибалки, які складають понад 85% флоту Чорного моря, особливо покладаються на її велику чисельність. Морський равлик зараз масово експортується до рідної Східної Азії, де його зазвичай їдять.
З урахуванням того, що кількість рапани, яку виловлюють зараз в Чорному морі, майже сягає межі сталого використання, спроби приборкати або навіть знищити її популяцію зараз переросли в політику збереження запасів і забезпечення багатомільйонних ринків, що розвиваються навколо цих молюсків. За підтримки Генеральної комісії з питань рибальства в Середземнор’ї (GFCM) Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) цього тижня завершено перші масштабні заходи у дослідженні популяції морських равликів.
Дослідники та рибалки з різних країн перетнули все Чорне море, щоб здійснити 300 виловів Rapana venosa. "Це морське дослідження матиме важливий науковий вплив, оскільки воно надасть цінну інформацію про біологію та екологію рапани в Чорному морі, яка стане важливим ресурсом для сталого управління запасами", - зазначає доктор наук Джордж Тіганов з Національного інституту морських досліджень та розвитку в Румунії.
Дослідження, яке є частиною проекту Генеральної комісії з питань рибальства в Середземнор’ї
BlackSea4Fish, що фінансується Європейським Союзом, допоможе провести оцінку поширення, чисельності та вікової структури цієї популяції Чорного моря. «Наукове значення цього дослідження дуже велике, - пояснює доктор наук Олександр Чащин з ДП «Одеський центр південного науково-дослідного інституту морського рибного господарства та океанографії. - Воно дозволить нам надавати практичні рекомендації рибалкам".
Отримані дані дійсно необхідні для впровадження заходів управління на цьому критичному етапі пошуку балансу між захистом природних екосистем та збереженням запасів дедалі важливіших комерційних видів. Після завершення цього першого дослідження, його координатори планують повторювати процес двічі на рік, аби бути в курсі ключової динаміки чисельності популяції.
Цей перехід, що ми спостерігаємо на прикладі рапани, від початкового розквіту та нищівного поширення до перетворення у комерційно важливий вид, що потребує заходів управління, відбувається різною мірою з багатьма іншими інвазивними видами в Середземномор'ї та в усьому світі.
“Ми дуже пишаємося тим, що Софійська декларація 2018 року виконує свої цілі. Проект BlackSea4Fish - це реалізація зразкового наукового співробітництва між країнами Чорного моря, яке призведе до вдосконалення наукових консультацій'', - зазначає пані Валері Лене, голова делегації Європейського Союзу в GFCM. "Ми раді, що присутність у Чорному морі Комісії з питань рибальства в Середземнор’ї продовжує зростати завдяки підтримці всіх її країн-членів та проекту BlackSea4Fish", - додає пан Абделла Срур, виконавчий секретар GFCM. "Це дивовижна співпраця," - констатує докторка наук Назлі Демірель, координатор проекту BlackSea4Fish, яка вважає дослідження орієнтиром для майбутньої спільної роботи.
«Вперше в Чорному морі країни проводять дослідження одночасно за однаковою методологією та по всій акваторії моря, і ми сподіваємось поширити цю синергію на інші ключові комерційні види ".
Схожі новини
Україна стрімко нарощує імпорт живих равликівВилов риби збільшився на 18%Іноземні вчені проведуть дослідження запасів Чорного моряЗ наступного тижня у Криму заборонять вилов кефаліІз прилавків ринків Маріуполя майже зникла місцева риба - в Азовському морі її стало вдвічі менше