У 2020 році взаємна торгівля сільськогосподарською продукцією між Україною і Європейським Союзом становила $10,2 млрд. Цей показник, хоч і не перевищив рекорду 2019 року у $10,6 млрд, став другим результатом за часів дії Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Про це повідомив Микола Пугачов, академік НААН, заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», передає прес-служба закладу.
«Додатне сальдо становило $3,1 млрд. Головними європейськими партнерами для України залишились Нідерланди, Польща, Іспанія, Німеччина, Італія, Франція, а також Велика Британія і Бельгія, які протягом останніх років міцно закріпились у цьому списку. Ці країни створюють понад 80% сумарного вітчизняного торговельного обороту агропродовольством з Європейським Союзом», — розповідає академік.
За його словами, торік Україна імпортувала аграрної продукції з країн — членів ЄС на суму близько $3,6 млрд. Це на 13,4% більше, ніж 2019 року. В імпорті сільськогосподарської продукції до України з ЄС поки що відсутня така ж стала структура, як в експорті. При цьому вирізняються кілька груп товарів.
«У 2020 році Україна найбільше — $386 млн — витратила на закупівлю в ЄС напоїв, переважно алкогольних. Різних харчових продуктів, екстрактів і концентратів закупили на $338 млн. Поставки з Європи тютюну і виробів з нього збільшилися порівняно з 2019 роком на 16% — до $323 млн», — додає Пугачов.
Зауважимо, що вперше за часів Угоди про асоціацію відносно значну частку (7,9%) у вітчизняному імпорті зайняли молокопродукти. Їх завезли з-за кордону на суму $279 млн, в тому числі різних сирів загальною вартістю $207 млн. Залишків та відходів, продуктів для годівлі тварин закупили на $236 млн.
«У групі продуктів „какао-боби, шоколад“ імпортувався переважно шоколад. На ці солодощі у 2020 році було витрачено майже на ¼ більше, ніж у 2019 році (+24%) — $228 млн. Обсяги поставок на український ринок готових продуктів з зерна склали $209 млн. Загалом ці групи продуктів зайняли близько 56% у вартісних обсягах імпорту продовольства з Євросоюзу», — зазначив науковець.
Звернемо увагу, що минулий рік ознаменувався ще однією подією: 31 січня 2020 року Велика Британія вийшла зі складу Євросоюзу за результатами проведеного раніше референдуму. З 1 лютого по 31 грудня 2020 року тривав перехідний період, на час якого вона залишалась в єдиному митному і торговому просторі з ЄС. Наприкінці 2020 року після складних і тривалих переговорів було підписано Угоду про зону вільної торгівлі між Великою Британією та Євросоюзом.
«Також наприкінці 2020 року відбулося підписання Угоди про створення зони вільної торгівлі між Україною та Великою Британією. Вона, як і очікувалося, почала діяти вже від початку 2021 року. Тому надалі взаємна торгівля України з Об'єднаним Королівством здійснюватиметься та враховуватиметься окремо», — підсумував Микола Пугачов.
Нагадаємо, у 2020 році агровиробництво в Україні скоротилося на 11,5%.
ІЦ УАК за матеріалами Agravery.com
agroconf.org