Аграрний тиждень. Україна
» » Численні атаки на НААН свідчать про те, що земельне питання в Україні постало руба
» » Численні атаки на НААН свідчать про те, що земельне питання в Україні постало руба

    Численні атаки на НААН свідчать про те, що земельне питання в Україні постало руба



    А державні землі стали предметом торгу.


    Напередодні запровадження у дію нового закону щодо обігу земель в Україні, який вступить у дію 01 липня 2021 року і запустить обіг земель сільськогосподарського призначення, земельне питання стоїть особливо гостро. Занадто багато бажаючих взяти активну участь у розподілу ринку землі. Тим більше, що наявний земельний банк, яким перед розглядом оперувала Верховна Рада, виявився набагато меншим. Правдами і неправдами значна частина земель сільськогосподарського призначення вже була відчужена та приватизована. 


    Кіберпідрозділ СБУ виявив зловживання у Держгеокадастрі

    Днями, СБУ порушила справу проти керівництва Держгеокадастру та низки посадовців його регіональних відділень у 22 областях. Кіберфахівці СБУ викрили цілий механізм відчуження сільськогосподарських земель державної власності. Як стверджують у службі, схему організували посадовці регіональних підрозділів Держгеокадастру під "прикриттям" центрального керівництва. Мова йде про 2,5 тисячі земельних ділянок, оформлених з грубим порушенням закону. Корупційний механізм став можливим завдяки недосконалості "Національної кадастрової системи" та системи електронного документообігу "Докпроф", яку використовують у багатьох органах влади. Що, за твердженням слідчих, дозволяло чиновникам оформляти землю на одних і тих же осіб по кілька разів. 
    І це тільки один фрагмент із цілої системи зловживань землею в Україні. 


    Землі НААН багатьом не дають спати

    За достатньо куцого ринку землі у переддень приватизації зростає інтерес ділків та цілих структур і до земель державної та комунальної власності, заборона на відчуження яких і надалі залишається чинною. У Верховній Раді у другому читанні важко розглядається законопроект за реєстровим № 3012-2, який стосується державних земель, котрі дехто не проти теж пустити під приватизацію. 

    Незважаючи на аргументацію Національної академії аграрних наук, настійливі прохання її керівництва та низки авторитетних науковців внести необхідні правки, ці зусилля ігноруються. А це ставить під загрозу збереження для національної аграрної науки навіть критичного розміру вітчизняного наукового поля. 

    Зрозуміло, що землі Академії є дуже ласими шматками, особливо ті, які перебувають у безпосередній близькості до населених пунктів, мереж критичної інфраструктури, автомобільних доріг. НААН уже давно зазнає неприкритих атак з боку як земельних спекулянтів, забудовників та рейдерів у них на підтанцьовці, так і з боку окремих чиновників та силовиків, котрі, схоже, теж не проти закрити власні земельні та квартирні питання. 


    Втрата наукових земель у Чабанах

    Наприклад, абсолютно безпардонно, на думку науковців, були захоплені земельні ділянки Академії на території Гатненської ОТГ у передмісті Києва. Це землі ДПДГ "Чабани" ННЦ "Інститут землеробства НААН". Але це не зупинило ані тих хто її оформляв, ані тих, хто отримав сумнівні державні акти на ці ділянки, що розташовані на наукових землях. 

    Згоду на відчуження яких НААН та її структури жодним чином не давали. Про що неодноразово писали звернення у цілу низку силових структур, включно з Генпрокуратурою. І все безрезультатно. Ті, хто отримав державні акти на згадані ділянки, швидко їх позбулися на користь третіх осіб. І зараз на цій без перебільшення "золотій" землі на Одеській трасі при повороті на село Гатне у Чабанах авральними темпами збудовано височенний багатоквартирний будинок з терасою. (на фото) 

    А керівництво ДПДГ "Чабани" та ННЦ "Інститут землеробства НААН" зверталося з листами у прокуратуру, Держгеокадастр, Києво-Святошинську райдержадміністрацію та СБУ, коли рейдери лише починали забивати кілки на захопленій ділянці і звозити туди "тітушок", котрі вступали у конфлікти з обуреними місцевими мешканцями. Але правду відстояти не вдалося. 

    Днями, щоби з'ясувати, хто насправді є замовником будівництва багатоповерхівки, її власником, а також, хто ті люди, котрі отримають тут квартири, до Генпрокурорки звернувся навіть народний депутат від "Слуги народу" Георгій Мазурашу. Після звернення місцевих громадян. А цей народний обранець, до речі, неодноразово офіційно виступав проти земельного свавілля окремих провінційних князьків, у тому числі і від науки, що є свідченням його неупередженості у справі захисту земель державної власності.    


    Спритність, як у наперсточників

    То що ж відбулося у Чабанах, вірніше у Гатненській ОТГ? Науковці формулюють коротко наступне: ділянку землі найменш придатну для наукової роботи, на численні прохання Києво-Святошинської райдержадміністрації, науковці вирішили все ж їй передати. Проте невідомі наразі особи, замість згаданої ділянки видали дозволи на отримання державних актів на землю на зовсім інші частини поля. У селі Чабани, по трасі на Одесу, на повороті на Гатне. Там, де якраз знаходиться важливе для науки поле, відмовитися від якого Академія апріорі не збиралася. І будиночок виріс, як гриб.


    Замість рейдерів притягують науковців

    Звернення ж представників НААН у структури покликані боротися з корупцією та рейдерством так і залишилися без реагування. Більше того, незважаючи на високу активність та наполегливість науковців у намаганні захистити державні землі від розбазарювання, було порушено кримінальні справи вже проти них. Хоча, у даному випадку, йдеться про передачу органу місцевого самоврядування ділянки, землі якої не мають наукової цінності, з порушеним на частині з них ґрунтовим покривом і засипаними ровами та силосними ямами. рішення було колегіальним, приймалося Президією НААН після погодження землекористувача ДПДГ "Чабани" ННЦ "Інститут землеробства". Проте ця справа стала затяжною і перманентною, дестабілізуючи науковців та, як на мене,  дискредитуючи Академію. 

    Дещо дивним для мене виглядає й інше. Коли свого часу представники НААН зверталися у НАБУ з проханням зупинити «дерибанщиків» державних земель у Чабанах, саме там, де вже звели багатоповерхівку, керівництво антикорупційної структури зазначило їм у відповіді, що такі питання не підпадають під юрисдикцію Бюро. Йшлося про те, що "завданням національного Бюро є протидія кримінальним корупційним правопорушенням, які вчинені вищими посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та становлять загрозу національній безпеці". 

    Чому згодом, НАБУ порушило провадження вже проти працівників НААН щодо тих же ґрунтів?. 

    Як би там не було, але небесна, захмарна структура раптом стрімко у прямому сенсі "приземлилася" неподалік Чабанів. 


    Ходити по землі небезпечніше, ніж по лезу

    Здається, цим вирішили скористатися ті, хто давно кинув оком на елітні і не дуже землі НААН, абсолютно не переймаючись тим, що це може завдати не тільки непоправної шкоди сільськогосподарській науці, а й підірвати продовольчу безпеку воюючої країни.

    Створено прецедент, і чи не тому так важко і так небезпечно для національної науки проходять дебати у підготовці згаданого закону № 3012-2 до другого читання у Верховній Раді. 

    А у всі роки найлегше було грабувати людей освічених, інтелігентних, толерантних та беззахисних, і виглядає, що нинішні часи нічим не кращі. І це добре розуміють ті, хто, можливо, створює процесуальні димові завіси, щоби приховати від громадськості та ЗМІ рейдерські захоплення. І, звісно, протидіяти цьому мала б Генпрокуратура разом із силовими структурами.

    Але днями, напевно, ситуативно підлила масла у вогонь і Служба безпеки України, яка повідомила на своєму відомчому сайті про затримання та утримання під вартою Президента Національної академії аграрних наук України. І хоча йому інкримінують не земельні оборудки, а звинувачують в буцімто отриманні хабаря від свого ж співробітника у вигляді іномарки, у переддень голосування у другому читанні земельного законопроекту, проти прийняття якого в існуючій редакції він активно виступав, це знову ж бумерангом б'є по всій НААН.


    А справа, яка раптом аж тепер дістала розголосу, тягнеться ще з грудня. До того ж, процесуальне формулювання щодо отримання неправомірної вигоди: "за включення до списку на заміщення вакансії академіка" для такої солідної і зайнятої структури, задіяної у протистоянні російській агресії, як на мене, виглядає якось несерйозно. Але попри це, розслідуванням займається аж елітне Головне управління контррозвідки СБУ.

    Можна лише побажати слідчим захистити своє обвинувачення у суді, бо закон завжди має торжествувати. Проте науковці застерігають, якщо ця справа, можливо, є ще одним епізодом використання силовиків у створенні масовки для реалізації чиїхось апетитів на землі НААН, то той удар, який завдається національній науці, у цьому контексті виглядає дуже неспівмірним. І непоправним за наслідками.


    Сергій СУЛИМА

    Голос Украïни





    Схожі новини
  • СБУ викрила схему розкрадання сільгоспземлі чиновниками Держгеокадастру
  • Рада ухвалила закон про обіг земель сільськогосподарського призначення
  • Верховна Рада ухвалила закон про введення ринку землі
  • Набула чинності заборона на продаж сільгосп земель ще на рік
  • Порошенко схвалив продовження мораторію на продаж землі до 2018

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

Численні атаки на НААН свідчать про те, що земельне питання в Україні постало руба



А державні землі стали предметом торгу.


Напередодні запровадження у дію нового закону щодо обігу земель в Україні, який вступить у дію 01 липня 2021 року і запустить обіг земель сільськогосподарського призначення, земельне питання стоїть особливо гостро. Занадто багато бажаючих взяти активну участь у розподілу ринку землі. Тим більше, що наявний земельний банк, яким перед розглядом оперувала Верховна Рада, виявився набагато меншим. Правдами і неправдами значна частина земель сільськогосподарського призначення вже була відчужена та приватизована. 


Кіберпідрозділ СБУ виявив зловживання у Держгеокадастрі

Днями, СБУ порушила справу проти керівництва Держгеокадастру та низки посадовців його регіональних відділень у 22 областях. Кіберфахівці СБУ викрили цілий механізм відчуження сільськогосподарських земель державної власності. Як стверджують у службі, схему організували посадовці регіональних підрозділів Держгеокадастру під "прикриттям" центрального керівництва. Мова йде про 2,5 тисячі земельних ділянок, оформлених з грубим порушенням закону. Корупційний механізм став можливим завдяки недосконалості "Національної кадастрової системи" та системи електронного документообігу "Докпроф", яку використовують у багатьох органах влади. Що, за твердженням слідчих, дозволяло чиновникам оформляти землю на одних і тих же осіб по кілька разів. 
І це тільки один фрагмент із цілої системи зловживань землею в Україні. 


Землі НААН багатьом не дають спати

За достатньо куцого ринку землі у переддень приватизації зростає інтерес ділків та цілих структур і до земель державної та комунальної власності, заборона на відчуження яких і надалі залишається чинною. У Верховній Раді у другому читанні важко розглядається законопроект за реєстровим № 3012-2, який стосується державних земель, котрі дехто не проти теж пустити під приватизацію. 

Незважаючи на аргументацію Національної академії аграрних наук, настійливі прохання її керівництва та низки авторитетних науковців внести необхідні правки, ці зусилля ігноруються. А це ставить під загрозу збереження для національної аграрної науки навіть критичного розміру вітчизняного наукового поля. 

Зрозуміло, що землі Академії є дуже ласими шматками, особливо ті, які перебувають у безпосередній близькості до населених пунктів, мереж критичної інфраструктури, автомобільних доріг. НААН уже давно зазнає неприкритих атак з боку як земельних спекулянтів, забудовників та рейдерів у них на підтанцьовці, так і з боку окремих чиновників та силовиків, котрі, схоже, теж не проти закрити власні земельні та квартирні питання. 


Втрата наукових земель у Чабанах

Наприклад, абсолютно безпардонно, на думку науковців, були захоплені земельні ділянки Академії на території Гатненської ОТГ у передмісті Києва. Це землі ДПДГ "Чабани" ННЦ "Інститут землеробства НААН". Але це не зупинило ані тих хто її оформляв, ані тих, хто отримав сумнівні державні акти на ці ділянки, що розташовані на наукових землях. 

Згоду на відчуження яких НААН та її структури жодним чином не давали. Про що неодноразово писали звернення у цілу низку силових структур, включно з Генпрокуратурою. І все безрезультатно. Ті, хто отримав державні акти на згадані ділянки, швидко їх позбулися на користь третіх осіб. І зараз на цій без перебільшення "золотій" землі на Одеській трасі при повороті на село Гатне у Чабанах авральними темпами збудовано височенний багатоквартирний будинок з терасою. (на фото) 

А керівництво ДПДГ "Чабани" та ННЦ "Інститут землеробства НААН" зверталося з листами у прокуратуру, Держгеокадастр, Києво-Святошинську райдержадміністрацію та СБУ, коли рейдери лише починали забивати кілки на захопленій ділянці і звозити туди "тітушок", котрі вступали у конфлікти з обуреними місцевими мешканцями. Але правду відстояти не вдалося. 

Днями, щоби з'ясувати, хто насправді є замовником будівництва багатоповерхівки, її власником, а також, хто ті люди, котрі отримають тут квартири, до Генпрокурорки звернувся навіть народний депутат від "Слуги народу" Георгій Мазурашу. Після звернення місцевих громадян. А цей народний обранець, до речі, неодноразово офіційно виступав проти земельного свавілля окремих провінційних князьків, у тому числі і від науки, що є свідченням його неупередженості у справі захисту земель державної власності.    


Спритність, як у наперсточників

То що ж відбулося у Чабанах, вірніше у Гатненській ОТГ? Науковці формулюють коротко наступне: ділянку землі найменш придатну для наукової роботи, на численні прохання Києво-Святошинської райдержадміністрації, науковці вирішили все ж їй передати. Проте невідомі наразі особи, замість згаданої ділянки видали дозволи на отримання державних актів на землю на зовсім інші частини поля. У селі Чабани, по трасі на Одесу, на повороті на Гатне. Там, де якраз знаходиться важливе для науки поле, відмовитися від якого Академія апріорі не збиралася. І будиночок виріс, як гриб.


Замість рейдерів притягують науковців

Звернення ж представників НААН у структури покликані боротися з корупцією та рейдерством так і залишилися без реагування. Більше того, незважаючи на високу активність та наполегливість науковців у намаганні захистити державні землі від розбазарювання, було порушено кримінальні справи вже проти них. Хоча, у даному випадку, йдеться про передачу органу місцевого самоврядування ділянки, землі якої не мають наукової цінності, з порушеним на частині з них ґрунтовим покривом і засипаними ровами та силосними ямами. рішення було колегіальним, приймалося Президією НААН після погодження землекористувача ДПДГ "Чабани" ННЦ "Інститут землеробства". Проте ця справа стала затяжною і перманентною, дестабілізуючи науковців та, як на мене,  дискредитуючи Академію. 

Дещо дивним для мене виглядає й інше. Коли свого часу представники НААН зверталися у НАБУ з проханням зупинити «дерибанщиків» державних земель у Чабанах, саме там, де вже звели багатоповерхівку, керівництво антикорупційної структури зазначило їм у відповіді, що такі питання не підпадають під юрисдикцію Бюро. Йшлося про те, що "завданням національного Бюро є протидія кримінальним корупційним правопорушенням, які вчинені вищими посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та становлять загрозу національній безпеці". 

Чому згодом, НАБУ порушило провадження вже проти працівників НААН щодо тих же ґрунтів?. 

Як би там не було, але небесна, захмарна структура раптом стрімко у прямому сенсі "приземлилася" неподалік Чабанів. 


Ходити по землі небезпечніше, ніж по лезу

Здається, цим вирішили скористатися ті, хто давно кинув оком на елітні і не дуже землі НААН, абсолютно не переймаючись тим, що це може завдати не тільки непоправної шкоди сільськогосподарській науці, а й підірвати продовольчу безпеку воюючої країни.

Створено прецедент, і чи не тому так важко і так небезпечно для національної науки проходять дебати у підготовці згаданого закону № 3012-2 до другого читання у Верховній Раді. 

А у всі роки найлегше було грабувати людей освічених, інтелігентних, толерантних та беззахисних, і виглядає, що нинішні часи нічим не кращі. І це добре розуміють ті, хто, можливо, створює процесуальні димові завіси, щоби приховати від громадськості та ЗМІ рейдерські захоплення. І, звісно, протидіяти цьому мала б Генпрокуратура разом із силовими структурами.

Але днями, напевно, ситуативно підлила масла у вогонь і Служба безпеки України, яка повідомила на своєму відомчому сайті про затримання та утримання під вартою Президента Національної академії аграрних наук України. І хоча йому інкримінують не земельні оборудки, а звинувачують в буцімто отриманні хабаря від свого ж співробітника у вигляді іномарки, у переддень голосування у другому читанні земельного законопроекту, проти прийняття якого в існуючій редакції він активно виступав, це знову ж бумерангом б'є по всій НААН.


А справа, яка раптом аж тепер дістала розголосу, тягнеться ще з грудня. До того ж, процесуальне формулювання щодо отримання неправомірної вигоди: "за включення до списку на заміщення вакансії академіка" для такої солідної і зайнятої структури, задіяної у протистоянні російській агресії, як на мене, виглядає якось несерйозно. Але попри це, розслідуванням займається аж елітне Головне управління контррозвідки СБУ.

Можна лише побажати слідчим захистити своє обвинувачення у суді, бо закон завжди має торжествувати. Проте науковці застерігають, якщо ця справа, можливо, є ще одним епізодом використання силовиків у створенні масовки для реалізації чиїхось апетитів на землі НААН, то той удар, який завдається національній науці, у цьому контексті виглядає дуже неспівмірним. І непоправним за наслідками.


Сергій СУЛИМА

Голос Украïни





Схожі новини
  • СБУ викрила схему розкрадання сільгоспземлі чиновниками Держгеокадастру
  • Рада ухвалила закон про обіг земель сільськогосподарського призначення
  • Верховна Рада ухвалила закон про введення ринку землі
  • Набула чинності заборона на продаж сільгосп земель ще на рік
  • Порошенко схвалив продовження мораторію на продаж землі до 2018

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.