На першому етапі старту в Україні ринку землі юридичні особи не зможуть купувати землю, а для іноземців це право не передбачено взагалі.
Про це розповів позаштатний радник керівника Офісу президента України, президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.
"Неможливо продати землю іноземцям. Закон не дозволяє не те щоб іноземцям продавати, а навіть юридичним особам, навіть компаніям. Якщо, наприклад, ми з вами створимо компанію, прийдемо та скажемо: "Ми хочемо купити гектар", це наразі неможливо. Для того, щоб це стало можливо, необхідно, щоб минув якийсь період, усі переконалися, що все йде за планом, і проблем немає, ринок працює", — сказав Милованов.
Але якщо земельним законодавством передбачено, що українські юридичні особи зможуть претендувати на володіння землею через два роки, то щодо іноземних компаній і громадян іншої країни навіть цього немає. Навіть якщо йдеться про спільне підприємство, підкреслив Милованов.
Радник зазначив, що ринок зі землі, що стартує 1 липня, перші роки буде діяти в пілотному режимі, "який можна в будь-який момент змінити, внести поправки, скорегувати, щоб він розвивався правильно".
Також він нагадав, що іноземні компанії й зараз працюють у сільськогосподарській сфері України, орендуючи землю. І є як позитивний досвід їх діяльності, так і негативний. Втім це ж стосується й українських агропідприємств та фермерства.
"Є приклади, коли у нас працюють хороші іноземні компанії. Я сам був на певних фермах під Уманню, де іноземці виробляють прекрасне молоко. Й інвестовано в це дуже багато коштів. Але водночас, я був у місцях, де величезна кількість просто безгосподарних гектарів — це роблять українці. Вони ще й податки не сплачують. Тобто це не означає, що іноземці погані. Бувають і ті, й інші", — пояснив він.
Нагадаємо, за даними опитування Соціологічної групи "Рейтинг", якби в Україні пройшов референдум про дозвіл купівлі-продажу земель 64% його учасників проголосували б проти. Підтримали б ініціативу 36% тих, хто проголосував.
Як повідомлялося, 22 травня до Києва приїхали люди з усіх куточків України, щоб долучитися до ініціативної групи з проведення «земельного» референдуму.
Також на зборах сформулювали питання, яке може бути винесене на всеукраїнський референдум про ринок землі.
ІЦ УАК за матеріалами agroreview
agroconf.org