Міністерство аграрної політики і продовольства України хоче знизити ставку податку на додану вартість для сільськогосподарських товарів. Про це повідомив Роман Лещенко, міністр аграрної політики і продовольства України. «Світові ціни на продовольство ростуть просто космічними темпами. Сьогодні є питання збалансування ціноутворення. Позиція Міністерства аграрної політики — це треба балансувати через ставку податку на додану вартість. Ми вважаємо правильним пониження ставки ПДВ до 14% для цілої групи сільськогосподарських товарів. Але наша позиція розходиться з позицією Міністерства фінансів, які вважають, що навпаки треба ПДВ піднімати, і повернути ставку 20%», — розповідає урядовець.
За словами міністра, цей експеримент тільки запущено і уже видно результати детінізації. Скрутки вже не такі цікаві, тому що ставка ПДВ понижена. Відповідно, в балансі цих відсотків не так багато заробляють. «На мою думку, уряду треба дати можливість робити відповідну регуляцію, тому що стоїть питання соціально значущих продуктів. На думку Міністерства аграрної політики, є передумови для подальшого інфляційного росту, в зв'язку із загальною інфляцією, яка є в світі, через екстра цінність грошової маси», — зауважує Роман Лещенко.
Таким чином, Мінагрополітики треба збалансувати дві речі: ухвалити цього року закон про внутрішню торгівлю і врегулювати діяльність торговельних мереж, тому що націнки, які вони формують по окремих групах товарів, виходять за рамки ринкового ціноутворення. «І Польща, і Німеччина нещодавно ухвалили закони про внутрішню торгівлю, якими збалансували порядок ціноутворення, взаємодії з постачальником. Сьогодні в окремих торговельних мереж, скажімо, дуже специфічне ставлення до постачальників продукції. Розраховуються з ними по 180 днів, вертають товар, який не реалізували, створюють додаткові витрати за те, щоб потрапити на полицю магазину, різні комерційні доплати і так далі», — пояснює міністр. Тому треба збалансувати питання внутрішньої торгівлі, і таргетувати інфляцію через балансування ставки ПДВ, особливо щодо соціально значущих товарів. Не можна допустити ситуації, яка була з олією, коли олія українського виробництва в Польщі коштувала на 10% дешевше, ніж в Україні. Це була абсолютно зрозуміла ситуація, через яку держава в пожежному порядку адміністративними методами намагалася збалансувати ціноутворення шляхом введення відповідного квотування та заборони експорту. «Це шлях в нікуди, це неправильний підхід, на нашу думку. Оптимальна формула — балансування через ПДВ. Тоді це дає можливість контролювати інфляцію через належні механізми.
Міністерство аграрної політики бачить це через призму пониження ставки ПДВ на всю групу сільськогосподарських товарів», — коментує Лещенко. В результаті, Мінфін має показати свої розрахунки. Щоб предметно на цю тему дискутувати, треба провести відповідну аналітику тримісячного функціонування ставки ПДВ: що держава втратила, що виграла, якою була детінізація і так далі. Коли буде аналітика, тоді є предмет дискусії. «Ми найближчим часом будемо з Мінфіном це питання обговорювати», — підсумував очільник міністерства. Нагадаємо, зниження ставки ПДВ на продовольство — краща практика провідних країн світу.
ІЦ УАК за матеріалами agravery
agroconf.org