Ситуація на ринку зернових. За результатами минулого тижня котирування ф’ючерсів на світовій американській біржі СВОТ розвивалось в негативному напрямку. Ціна на пшеницю знизилась до 234 дол/т (-9,4 дол/т). Головними чинниками впливу стали хороші темпи сівби пшениці в Аргентині, хороший стан посівів зернової та високі темпи збиральної кампанії в США. Котирування кукурудзи впало до 250,6 дол/т (-7,4 дол/т) через постанову Верховного суду США, який підтримав пропозицію невеликих нафтопереробних заводів, що потребують звільнення від законів, за якими вони повинні змішувати етанол або інше біопаливо в своїй продукції. Додатково на зниження ф’ючерсів вплинув ріст запасів етанолу в США.
На європейській біржі EuroNext, за результатами минулого тижня котирування ф’ючерсів зернових культур розвивалось вслід за американським ринком. Котирування пшениці впало до 201,5 євро/т (-6,75 євро/т) через відмову Алжиру від партії французької зернової і закупку російської та падіння ф’ючерсів пшениці на біржі СВОТ. Ціна на кукурудзу знизилась до 237,25 євро/т (-5,75 євро/т). Вплинуло на ціну не тільки зниження котирувань на американському ринку, а й зростання прогнозу урожаю в країнах ЄС від аналітиків IGC.
Експортні ціни FOB на кінець минулого тижня зупинились в негативній точці. Ціна на пшеницю 11,5% та пшеницю фураж впали до 244 дол/т (-3 дол/т) та до 236 дол/т (-2 дол/т) відповідно. Факторами впливу на ціну нового урожаю зернової стали позитивні погодні умови, які сприяють дозріванню зерна та негативна динаміка розвитку цін на сусідньому ринку - в Росії. Котирування кукурудзи знизилось до 279 дол/т (-5 дол/т) через падіння ціни на американському ринку. Ячмінь впав в ціні вслід за пшеницею до 244 дол/т (-2 дол/т).
На внутрішньому ринку України, за результатами минулого тижня ціни на базисі СРТ-порт продовжили своє зниження. Котирування пшениці 3 клас та пшениці фураж впало до 7000 грн/т (-100 грн/т) та 6900 грн/т (-100 грн/т). Кукурудза та ячмінь знизились в ціні до 8150 грн/т (-250 грн/т) та до 7050 грн/т (-150 грн/т) відповідно. Чинниками ціноутворення стало падіння котирувань безпосередньо на експортному ринку. Попит на зернові культури в портах України низький.
Внутрішні ціни пропозицій EXW, на минулому тижні розвивали в різних напрямках. Ціна на продовольчу та фуражну пшеницю впала до 6900 грн/т (-100 грн/т) та 6800 грн/т (-100 грн/т. Попит на зернову культуру старого врожаю низький. Кукурудза знизилась в ціні до 7800 грн/т (-250 грн/т) через падіння ціни в портах України та на експортному ринку. Попит на зернову культуру низький. Проте, котирування ячменю зросло до 7000 грн/т (+200 грн/т) через підвищений попит на старий врожай від переробних підприємств та експортно-орієнтованих компаній.
Ситуація на ринку олійних. На світовій американській біржі СВОТ, за результатами минулого тижня котирування ф’ючерсів розвивалось в негативному тренді. Ціна на соєві боби знизилась до 488,5 дол/т (-24,4 дол/т) через постанову Верховного суду США, про звільнення від закону невеликих нафтопереробних заводів змішувати етанол або інше біопаливо в своїй продукції та високу конкуренцію з боку Бразилії. Котирування соєвого шроту впало до 382,7 дол/т (-28,9 дол/т). Зниження ціни пояснюється падінням ф’ючерсів безпосередньо на сою та зниження цін на свинину в США. Додатково на ціну вплинула велика кількість пропозиції шроту від переробних підприємств.
Котирування ріпаку на світовій європейській біржі EuroNext після падіння зросло до 507 євро/т (+18,75 євро/т) через ріст цін олій на світових ринках.
На світовому ринку олій котирування соняшникової олії на базисі FOB Роттердам зросло до 1290 дол/т (+140 дол/т) через ріст ф’ючерсів на соєву олію та різке зниження запасів соняшникової олії в Аргентині. Ціна на пальмову олію підвищилась до 990 дол/т (+35 дол/т). Факторами впливу стали високі темпи експорту олії з Малайзії на фоні підвищеного попиту від іноземних країн та зростання цін на нафту.
На експортному ринку України, ціни FOB на минулому тижні розвивались в позитивному русі. Котирування соняшникової олії після різкого падіння підвищилось в ціні до 1133 дол/т (+53 дол/т). Попит на продукт переробки від трейдерів зріс. Внаслідок подорожання олії ціна на соняшниковий шріт зросла до 325 дол/т (+5 дол/т). Попит залишається не високим. Ціна на соєві боби залишилася без змін – 580 дол/т. Котирування ріпаку зросло до 605 дол/т (+5 дол/т) через ріст ф’ючерсів на європейському ринку.
На внутрішньому ринку України, за результатами минулого тижня котирування соняшнику на базисі СРТ-порт підвищилось до 17500 грн/т (+1500 грн/т). Головним фактором росту ціни стало підвищення котирувань соняшникової олії на світовому та на експортному ринках. Ціна на соєві боби СРТ-завод знизилась до 18000 грн/т (-500 грн/т). Попит на олійну культуру низький.
Внутрішні ціни пропозицій EXW в сегменті соняшникового комплексу на минулому тижні розвивались різнонаправлено. Середня ціна пропозиції на соняшникову олію від переробних заводів не змінилась - 45000 грн/т. Попит на закупку олії від фермерів та трейдерів помірний. Котирування соняшникової макухи знизилось до 10500 грн/т (-300 грн/т). Попит на продукт переробки від тваринницьких підприємств низький. Проте ціна на соняшниковий шріт зросла до 11000 грн/т (+200 грн/т). Виробники були змушені підвищувати ціни у зв’язку з подорожанням ціни на закупку соняшника та зростання котирувань соняшникового шроту на експортному ринку.
У сегменті соєвого комплексу середні ціни пропозицій EXW майже не змінились. Ціна на соєву олію та соєвий шріт залишилась без змін – 46000 грн/т та 18500 грн/т відповідно. Попит на олію помірний. Тільки котирування соєвої макухи знизилось до 18000 грн/т (-200 грн/т). Виробники знижували свої ціни у зв’язку з низьким попитом на корма від тваринницьких підприємств.
ІЦ УАК за матеріалами agravery
agroconf.org