Громадська спілка «Всеукраїнський аграрний форум» (ВАФ) від імені членів – провідних аграрних асоціацій: ВГО «Українська аграрна конфедерація», Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», ГС «Аграрний союз України», ГС «Всеукраїнська аграрна рада», Всеукраїнської асоціації громад, Асоціації «Союз птахівників України», звернулись до Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням відновити весь функціонал та повноваження Мінагрополітики, зокрема в частині спрямування і координації роботи Держпродспоживслужби.
Як йдеться у зверненні, аграрні асоціації переконані, що відновлення Мінагрополітики є запорукою і необхідною умовою успішного розвитку аграрної галузі нашої держави, оскільки Україна – держава з багатоукладною економікою, а сільське господарство та агропродовольчий сектор є важливими для забезпечення економічного зростання, продовольчої безпеки, стабільності національної валюти, соціального захисту населення та розвитку сільських територій.
Надзвичайно важливим фактом є наявність одного окремого спеціалізованого органу державної влади загальнонаціонального рівня, який відповідає за розвиток сільського господарства та формування політики в агропромисловому комплексі, проте профільному аграрному міністерству надано вкрай обмежені повноваження та функції, які унеможливлюють ефективну роботу агропродовольчих підприємств, оскільки виробництво сільськогосподарської продукції нерозривно пов'язане з її переробкою та забезпеченням якісної та безпечної харчової продукції.
Наразі формування структури та кадрового складу новоствореного Мінагрополітикиє на завершальній стадії. Водночас, рішенням Уряду від 21.05.2021 №504 Міністерство економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України перейменовано на Мінекономіки, також призначено нового Міністра економіки та відбувається процес переведення штату з одного міністерства до іншого.
Члени ВАФ переконані, що зараз вкрай важливо передати Мінагрополітики повний функціонал та повноваження, які були передбачені Положенням про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 р. №1119, зокрема, повернути під координацію Міністра аграрної політики та продовольства діяльність Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Як свідчить світова практика, в переважній більшості європейських країн аналогічні Держпродспоживслужбі державні органи, що контролюють безпечність харчових продуктів, безпосередньо підпорядковуються міністерствам аграрного профілю. Аналогічною була ситуація і в Україні до помилкової ліквідації Мінагрополітики. Власне, в сфері спрямування Мінагрополітики Держпродспоживслужбу і було створено та налагоджено її ефективну роботу.
Без координації роботи Держпродспоживслужби Мінагрополітики не буде здатне забезпечити формування доданої вартості за рахунок переробки та гарантувати якість та безпечність харчових продуктів.
Більше того, дуалізм (коли за формування політики відповідає одне міністерство, а роботу органу державної влади спрямовує інше) за визначенням не здатен гарантувати досягнення позитивних результатів.
Аналіз повноважень Держпродспоживслужби засвідчує, що переважна більшість із них відносить до сфери компетенції Мінагрополітики, зокрема такі важливі, як ветеринарний та фітосанітарний контроль, а також контроль безпечності харчової продукції.
Слід зазначити, що Мінагрополітики активно працює над створенням Державного аграрного реєстру для забезпечення ефективного сервісу сільськогосподарським товаровиробникам, а в перспективі - і формуванням на цій основі платформи Агро-Дія. Без широкого спектру адміністративних послуг та сервісів, що надає Держпродспоживслужба, цей єдиний електронний офіс фермерів буде неповноцінним, а аграрії, як і раніше, не матимуть єдиної ефективної ІТ платформи для комунікації із державою.
Загальновідомо, що переважна більшість країн, що досягли успіху в агропромисловому комплексі, будують аграрну політику за принципом “від лану до столу”, що передбачає поєднання зусиль в сферах сільськогосподарського виробництва та безпечності харчової продукції.
Враховуючи вищезазначене, агроспільнота закликає Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля відновити весь функціонал та повноваження Мінагрополітики, зокрема в частині спрямування і координації роботи Держпродспоживслужби, для забезпечення належних умов для розвитку сільськогосподарського виробництва та формування доданої вартості в галузі.
ІЦ УАК за матеріалами ucab
agroconf.org