В сезоні-2020/21 скорочення обсягів експорту борошна було колосальним, про це повідомив Родіон Рибчинський, директор ГС «Боршномели України».
«В березні Україна встановила антирекорд з експорту, поставивши на зовнішні ринки всього 4 тис. тонн, що є найгіршим результатом місячних поставок за останні 10 років. Зокрема, востаннє подібний обсяг експорту пшеничного борошна з України фіксувався в січні 2010/11 МР, коли було поставлено всього 3,4 тис. тонн», — розповідає експерт.
За словами Рибчинського, такий негативний результат у березні цього року посилив негативну динаміку експортних поставок пшеничного борошна поточного сезону. Вже тоді стало зрозуміло, що загальний обсяг експорту пшеничного борошна з України в 2020/21 МР не перевищить 120−130 тис. тонн. «За підсумками липня-травня 2020/21 МР обсяг експорту пшеничного борошна склав всього 112,77 тис. тонн, що на 63% нижче за показник аналогічного періоду сезону-2019/20. Згідно з даними Держстату, станом на 25 червня сумарний експорт борошна з України оцінюється в 124,8 тис. тонн (-207 тис. тонн), в т. ч. пшеничного — в 123,7 тис. тонн (-205,7 тис. тонн)», — коментує директор спілки.
Слід додати, що по-перше, в цьому сезоні фактично відсутній експорт в напрямку Північної Кореї. По-друге, традиційні покупці — Ліван, Лівія, Молдова, Ізраїль, Палестина, ОАЕ — скоротили обсяги закупівлі через стрімке зростання цін на наше борошно. Відмови почалися ще з осені, коли в кінці жовтня — початку листопада почалося зростання цін на пшеницю, і борошномели почали коригувати ціни на борошно, цілий ряд контрактів на його постачання закривався вже в мінус. «Щоб не втратити імпортера, деякі борошномельні компанії були готові поступитися в ціні на 5−10 $/т, але все одно не завжди покупці погоджувалися на запропоновану ціну, тому що на ринку досить велика пропозиція борошна з нашого регіону, зокрема з РФ і звичайно ж — Туреччини», — наголошує Родіон Рибчинський.
Таким чином, це спричинило за собою і зниження виробництва пшеничного борошна. У липні-квітні на підприємствах України було вироблено 1,03 млн тонн пшеничного борошна проти 1,3 млн тонн сезоном раніше, тобто мінус 22% до підсумкового показника 2019/20 МР, і в кінці сезону цей розрив не вдалося нівелювати. Нагадаємо, ВРУ зареєструвала законопроект про фортифікацію борошна.
ІЦ УАК за матеріалами agravery
agroconf.org
Подальший розвиток АПК потребує створення інноваційних технологій виробництва, післязбиральної обробки та зберігання
Докладніше