За період вересень-червень 2020/21 МР експорт сої з України скоротився на 45% в порівнянні з показником за аналогічний період попереднього сезону і, склав лише 1,4 млн тонн, що є мінімальним показником із 2014/15 МР. Примітно, що падіння відвантажень до мінімальних показників за багаторічний період відбулося практично за всіма основними напрямками. Зокрема, до Туреччини – до 544 тис. тонн (-34%), Європи – до 412 тис. тонн (-37%), Білорусі – до 266 тис. тонн (-20%) і Єгипту – до 104 тис. тонн (-76%).
«Основною причиною зниження відвантажень української сої на зовнішні ринки стало скорочення її виробництва в 2020 р. і, як результат, обмежена пропозиція та висока конкуренція між експортерами і переробниками. Важливу роль у цьому відіграло і те, що переробники пропонували за сою з доставкою на завод ціни набагато вищі, ніж трейдери з доставкою до портів України», - заявила керівник відділу зернових і олійних ринків ІА «АПК-Інформ» Анна Танська.
Експерт зазначила, що ціни попиту переробників на сою протягом минулої частини сезону в середньому на 100 USD/т перевищували ціни трейдерів у портах. При цьому якщо спред між цінами на початку сезону становив близько 30-60 USD/т, то в кінці квітня – на початку червня різниця доходила до 100-180 USD/т.
«У свою чергу, аграрії не поспішали з реалізацією сої й очікували на все більш високі ціни у міру просування сезону на тлі очікуваного формування дефіциту пропозиції. Що, однак, не збулося, оскільки запаси олійної станом на 1 червня п.р. перевищували торішні (164 тис. тонн проти 129 тис. тонн відповідно). При цьому попит переробників у кінці сезону помітно знизився, а експортерів – так і не з'явився», - підкреслила експерт.
З урахуванням поточних темпів відвантажень сої та кон'юнктури даного сегменту прогноз експорту соєвих бобів з України в 2020/21 МР було знижено аналітиками агентства до 1,55-1,6 млн тонн. Експерт зазначила, що це на 39% нижче за показник 2019/20 МР і може стати мінімальним обсягом експорту за останні 7 сезонів.
ІЦ УАК за матеріалами apk-inform
agroconf.org