Послаблення глобальних цін на свинину триває третій місяць поспіль. Так, зниження котирувань у кінці літа фіксували на більшості провідних свинарських ринках, тож індекс глобальних цін на свинину в серпні зупинився на позначці 96%. Про причини відповідних змін та їх передумови на ринках країн-флагманів глобального свинарства, дізнаєтеся в огляді аналітичного відділу Асоціації «Свинарі України».
Після нетривалої стабілізації у липні, ціни на свинину в Китаї продовжили падіння у серпні. Так, на рубежі сезонів кілограм свинини забійною масою коштував 3,13 дол. США/кг, що на 17 центів дешевше ніж на початку минулого місяця. Так, більша ніж торік пропозиція живця (на понад третину за період з початку 2021-го) продовжує тиснути на ціну. З іншого боку, послаблення було не таким стрімким як на початку року, тож середня цінова позначка серпня втратила 13 центів чи майже 4% порівняно з липнем. Темпи зниження цін обмежила менша імпортна активність, а підтримку їм мало надати пожвавлення попиту від кінцевого споживача. Так, представники Мінсільгоспу Китаю озвучували очікування щодо стабілізації котирувань по мірі відновлення попиту на відчутно дешевшу ніж раніше свинину.
Зниження попиту на свинину з боку Китаю вплинуло на європейський ринок свинини. Так, середня серпнева ціна на свинину в країнах ЄС «просіла» на 6,4%, а в кінці літа опустилася нижче 1,8 дол. США/кг з.м. Експерти ринку відзначають, що млявий попит не урівноважує досить помірну внутрішню пропозиція свинини. Так, ізольована від експорту німецька свинина чинить тиск на котирування на сусідніх ринках. Слабка зовнішня торгівля спричиняє подальше просідання цін на ринках основних країн-експортерів, а послаблений попит в межах країн співдружності не зупиняє низхідний рух цін на свинину.
Після нетривалої реабілітації у середині минулого місяця ціни на свинину в США продовжили падінння. Тож за підсумками серпня середня ціна склала 2,25 дол. США/кг, що на 21 цент чи 8,4% менше ніж у липні. Водночас, це у 2,5 рази вища ціна ніж у серпні 2020-го. Виробництво свинини за 8 місяців зменшилося на 1,2% проти аналогічного показника минулого року. При цьому, статистичні дані фіксують зменшення пропозиції товарного поголів’я у літні місяці на 8% проти прогнозованих 2% та зниження середньої забійної маси, що свідчить про відсутність істотних перехідних залишків у виробників. Це, подальше скорочення маточного поголів’я, а також досить внутрішній попит слугуватимуть підтримкою котирувань на свинину в США. З іншого боку, зменшення активності поставок свинини до Китаю, яке спостерігається з липня, надалі тиснутиме на ціну.
У Канаді котирування послабилися не так значно: кілограм свинини забійною масою втратив 10 центів за серпень, а середня позначка — менше 2% проти липневого рівня. При цьому і внутрішнє виробництво, і зовнішні поставки свинини з початку року демонструють незначний приріст— +1,1% та 0,5%, відповідно, до результатів минулого року. При цьому, приріст внутрішнього виробництва спостерігався на фоні чотирьохмісячного «простою» найбільшої бійні Olympelв Квебеку через страйк працівників. У кінці літа, профсоюз працівників та керівники переробника дійшли до консенсусу, який став завершенням тривалих акцій протесту. Відновлення роботи такого потужного оператора у подальшому істотно послабить тиск на виробників свинини та ринок в цілому.
Середня серпнева ціна свинини у Мексиці втратила 5,6% проти липня, зупинившись на рівні 2,36 дол. США/кг з.м. Тим не менш, протягом місяця котирування мали незначні коливання: за чотири тижні ціна в доларовому еквіваленті втратила 4 центи/кг. Експерти ринку відзначають, що не дивлячись на підвищення роздрібних цін (+17% порівняно з цінами в січні-липні 2020-го), попит на свинину — другий за популярністю вид м’яса в країні — поступово укріплюється.
Ціна на бразильську свинину в середньому за серпень склала 1,82 дол. США/кг з.м., що на 2,4% поступається липневій. Окрім експортної активності (+11,5% до відвантажень у січні-серпні 2020-го), підтримкою для внутрішніх цін слугував підвищений попит на товарне поголів’я з боку заготівельників у першій половині місяця. Так, хоча споживання м’яса у Бразилії наразі послаблене через меншу платоспроможність населення, свинина залишається дешевшою ніж яловичина, що спричиняє переорієнтацію частини покупців на доступніший вид м’яса.
На ринку свинини Південної Кореї у серпні спостерігалася позитивна цінова динаміка. Так, за місяць кілограм свинини подорожчав на 0,33 дол. США, а середній показник за серпень зріс на 2,6% порівняно з попереднім місяцем і склав 4,56 дол. США/кг. При цьому, в країні продовжується поширення АЧС, яка у серпні вразила три промислові господарства.
Ціни на свинину в РФ стрімко злетіли вгору в першій половині серпня: якщо у кінці липня кілограм свинини коштував 2,5 дол. США, то вже за два тижні його ціна була на 20 центів вищою. Хоча ближче до завершення сезону вони послабилися, середня позначка за місяць була на 12,4% вищою ніж у липні. Серед причин такого підйому — сезонність та короткострокова обмеженість пропозиції через поширення АЧС в країні.
Джерело: Pigua.info