Аналітики EastFruit звертають увагу на те, що за підсумками 2021 року Іран, найімовірніше, увійде до п'яти найбільших експортерів товарної картоплі у світі. Обсяги експорту картоплі з Ірану у 2021 році зросли на 16% та досягли рекордних 855 тис. тонн.
При цьому серед найбільших ринків збуту іранської картоплі одразу шість країн пострадянського простору: Азербайджан, Узбекистан, Туркменістан, Росія, Казахстан та Україна! З 14 по 19 місця займають ще п'ять країн цього регіону, а саме: Вірменія, Грузія, Білорусь, Киргизстан і Молдова. Більше того, саме різке зростання поставок картоплі до країн пострадянського простору і забезпечило Ірану рекордний обсяг картопляного експорту у 2021 році. Адже решта великих імпортерів, як правило, знижувала закупівлю картоплі в Ірані: Афганістан зменшив імпорт на 17%, а Ірак – більш ніж удвічі.
Постачання іранської картоплі до Узбекистану зросло за рік майже у 37 разів, до Росії – у 20 разів, в Україну майже у 100 разів. Азербайджан був, як завжди, найбільшим ринком збуту для іранської картоплі з усіх пострадянських країн (167 тис. тонн), але трейдери вважають, що це був імпорт картоплі Азербайджаном для його подальшого реекспорту на територію Росії. І навіть при цьому постачання до Азербайджану зросло на 73% за рік. Узбекистан за рік купив 146 тисяч тонн картоплі з Ірану. Постачання іранської картоплі в Туркменістан більш ніж подвоїлося за рік і досягло вражаючих 77 тис. тонн.
До речі, в Узбекистані були продовжені податкові пільги на імпорт і реалізацію кратофеля, а сусідній Казахстан взагалі запровадив заборону на експорт картоплі, побоюючись його дефіциту. І тут іранська картопля дуже доречна.
Зауважимо, що окрім Ірану, активно нарощує постачання до Східної Європи та країн Центральної Азії також Пакистан. Цього сезону зимова картопля у Пакистані дозріла раніше, ніж зазвичай, що досить доречно.
ІЦ УАК за матеріалами EastFruit
agroconf.org