Про себе, про свої відносини з владою та про поточний стан компанії "Укрлендфармінг" розповів власник "ULF" Олег Бахматюк в інтерв'ю Економічній правді.
"На якомусь етапі "Авангард" стала другою компанією у світі за обсягами виробництва яєць. А зараз це подоба того старого "Авангарду". Після окупації Донецька, Луганська і Криму ми втратили величезні виробничі потужності, упали з 7,2 мільярда штук яєць на рік до 4 мільярдів.
Після того, як у нас почався конфлікт з НАБУ, групі позакривали всі кредитні лінії, і пандемія вбила експорт, ми впали ще сильніше – до 2,2-2,3 мільярда на рік.
Адже, кредитні лінії важливі для будь-якого бізнесу, тим більше для аграрного. Ти мусиш вкладати навесні величезний капітал, який треба десь брати. Наприклад, щоб дістатися до Сінгапуру, треба на одну тільки дорогу витратити 45 днів. Тому на експорт у нас постійно було задіяно близько 40 мільйонів доларів кредитних ліній", - так прокоментував стан справ холдингу "Авангард" Олег Бахматюк.
Нижче пропонуємо ознайомитись з прямою мовою респондента та підприємця.
— Зазвичай великі групи мають чітку структуризацію: материнська компанія управляє окремими профільними "дочками". Як побудована група Ukrlandfarming?
— Кіпрська Ukrlandfarming є материнською компанією, під якою є українські управлінські компанії "Авангард" і "Укрлендфармінг" з єдиним офісом у Києві. Вони керують близько 400 компаній.
— Назвіть, будь ласка, фінансові показники групи за 2021 рік.
— Не можу назвати, тому що в мене їх немає. Усі наші сервери знищені нашими опонентами. Під час обшуків у 2019 році повиривали "з м’ясом" усе "залізо" – знищили нашу базу обліку. Ми досі її відновлюємо.
— До російсько-української війни група виглядала так: 24 елеватори загальною потужністю 2,4 мільйона тонн, 23 птахофабрики, вісім комбікормових заводів, 40 тваринницьких ферм. Що змінилося?
— Не змінилася тільки кількість елеваторів. Птахофабрик залишилося 11, працюють три комбікормові заводи. Закрито 80% тваринницьких комплексів: було 60 тисяч поголів’я, зараз – 15 тисяч.
— Яким був і яким став ваш земельний фонд?
— Було 670 тисяч гектарів, стало 460 тисяч.
— Усі 460 в оренді?
— Так.
— Що ви думаєте про закон про ринок землі? Купували землю після його ухвалення?
— Не купували, бо нам не цікаво купувати по 100 гектарів. Ми зосереджені на ринку оренди землі.
Навіть якби в нас були можливість або бажання переводити свою землю з оренди у власність, це було б неможливо. Ніколи в Україні не ухвалять закон, за яким 460 тисяч гектарів будуть у власності.
Думаю, якщо закон про землю запрацює на повну потужність, купівля 10 тисяч гектарів буде піком перемоги суспільства.
— Попереднє питання пов’язане з тим, що ви орендуєте землю у 200 тисяч пайовиків. Як зупинити цю армію, якщо вона переорієнтується із здавання землі в оренду на її продаж?
— Цей ризик є, але, думаю, він невеликий. Є так звана інертність суспільства. Минулий рік став першим, коли в нас почався відплив пайовиків, але він незначний. Захотіли продати свою землю 4-5% власників.
Ми прогнозуємо, що найближчим часом ринок оренди піде в сторону продажу на рівні 5-7% на рік.
— Це багато. За пʼять років ви можете втратити чверть земельного фонду.
— Ні, тому що ті, хто купують цю землю, укладають з нами договори оренди. Їм це вигідно.
— Кажуть, неможливо якісно адмініструвати земельний банк, який перевищує 30 тисяч гектарів. Судячи з того, що ви орендуєте 460 тисяч гектарів, ви з цим не згодні.
— Якраз згоден. Наш земельний банк управляється через 12 регіональних кластерів, кожен з яких поділений на дільниці по 15-42 тисячі гектарів.
— Який загальний кредиторський портфель групи? Скільки з цієї суми прострочено?
— Якщо не брати нарахованих відсотків, то в нас 2 мільярди доларів кредитів. Усі вони прострочені.
— Усі вони реструктуризовані?
— Реструктуризовані на ту чи іншу дату. Є більш агресивні кредитори, є менш агресивні. Є кредитори, які лояльні до компанії.
— Як ви контролюєте менеджмент, якщо система фінансового обліку групи знищена? Вірите їм на слово?
— За допомогою перехресного контролю: якщо не заллєте рідину в одну посудину, то вона не з’явиться в іншій. Систему обліку ми відновили у 2020 році. У 2022 році будемо здавати міжнародний аудит або постараємося це зробити. Зараз облік ведеться онлайн.
Повне інтерв'ю читайте на сайті Економічної Правди.
ІЦ УАК за матеріалами ЕП
agroconf.org