Зважаючи на нерівномірність розподілу природної вологи в Україні, були побудовані зрошувальні системи на площі 2,2 млн га (1,7 млн га без урахування тимчасово окупованих територій до 2022 року) та осушувальні – 3,3 млн гектарів.
"В довоєнний період, сільськогосподарські землі, які були визначені як зрошувані та осушувані, тобто на них існують або колись були розташовані меліоративні системи, використовувались в аграрному виробництві на 95 та 85 відсотків відповідно. Але при цьому, по факту, полив в останні роки здійснювався на площі лише 551 тис. га (32 % від наявних). Осушувальні системи, через маловодні роки, практично не виконують свої функції, а отже на їх технічний стан мало хто звертає увагу", - повідомили в Мінагро.
Через активні бойові дії та окупацію Херсонської області, на даний час подача води на зрошення унеможливлюється на площі понад 100 тис га з тих, які поливалися у 2021 році.
Але майже 1,2 млн га зрошуваних земель, а це не тільки південні області, використовується без поливу через низку інших об’єктивних та суб’єктивних факторів, основні з яких, такі:
І саме ці 1,2 млн гектарів є запорукою отримання врожаїв у 2-3 рази вищих від тих, що отримують на цій території зараз.
Мінагрополітики вже створила довоєнну програму щодо відновлення меліорації в Україні, яка була розрахована на виконання у мирний час – це Стратегії зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року, яка схвалена у 2019 році, а план з її реалізації був прийнятий Кабінетом Міністрів України у 2020 році.
Але сучасні реалії вимагають нових підходів до відновлення не лише меліоративних систем, а й використання меліорованих земель.
Отже, у Міністерстві визначили, що для інтенсифікації аграрного бізнесу в умовах війни шляхом відновлення гідротехнічної меліорації:
І це слід робити з дотриманням екологічних вимог до водних ресурсів із забезпеченням збереження та підтримки родючості ґрунтів.
У Мінагрополітики стверджують, що такі заходи дадуть можливість додатково залучити до зрошення 1,0-1,2 млн га; відновити водорегулювання в зоні осушення на 1 млн га; збільшити валове виробництво зернових культур орієнтовно на 8 млн тон/рік, технічних культур на 3,5 млн тон/рік, а виробництво плодоовочевих культур на 11,0 млн т/рік. Вартість додаткової валової продукції сумарно це може скласти біля 135,0 млрд грн/рік. І основне - створити десятків тисяч робочих місць, як у сфері будівництва меліоративних систем так і в їх подальшій експлуатації.
"Цей рік ми повинні максимально використати для того, щоб залучити нові площі на меліоративних системах для застосування гідротехнічної меліорації починаючи вже з 2023 року оскільки без цього не можливо забезпечити продовольчу безпеку ні зараз, ні у майбутніх періодах", – підсумували у Міністерстві аграрної політики та продовольства України.
ІЦ УАК за матеріалами Мінагро
agroconf.org