З початку війни росії проти України міжнародні трейдери, що працювали в Україні, зупинили закупівлі зерна та почали активно відвантажувати вже придбані обсяги через порти Дунаю та західні кордони до портів Румунії та покупців у ЄС.
Створення нових логістичних ланцюгів та гарна цінова кон’юнктура на внутрішньому та світовому ринку активізували закупівлю кукурудзи не лише за валютними контрактами з поставкою в порти або прикордонні переходи, але й за гривню на базисі франко-елеватор.
Невеликі трейдери почали купувати кукурудзу по 5500-6100 грн/т з ПДВ (190-210 $/т) на елеваторах, але вартість доставки автотранспортом до портів Дунаю складає 1600-2200 грн/т (55-75 $/т), залізницею до пунктів переходу – 1200-1450 грн/т (41-50 $/т), а перевалювання та доставка до румунських портів коштує ще 1300-1450 грн/т (45-50 $/т).
Залізничні перевезення кукурудзи до західних прикордонних станцій обмежені конвенцією в напрямку Румунії, Молдови та Польщі, що зриває строки поставок та змушує трейдерів підвищувати ціни для прискорення поставок.
Українські дунайські порти в Рені та Ізмаїлі покращують логістику та нарощують обсяги перевалювання, що підвищує ціни попиту в цих регіонах.
Ціни попиту на поставки української кукурудзи у травні – червні складають:
Нагадаємо, 18 травня Укрзалізниця обмежує перевезення кукурудзи до станцій Рені та Рені-порт, що призведе до зростання цін з доставкою до цих портів задля забезпечення виконання раніше укладених контрактів та чергового стрибка вартості автоперевезень.
Зниження у травневому звіті USDA прогнозів виробництва кукурудзи для США та України в новому сезоні призвело до зростання біржових котирувань.
Сівба кукурудзи у США іде дуже повільно, і станом на 15 травня засіяно лише 49% площ у порівнянні з 78% торік та 67% в середньому за 5 років.
В Україні на 12 травня кукурудзою засіяно 3,2 млн га із запланованих 4,85 млн га, що значно поступається 5,47 млн га, засіяним у 2021 р., з огляду на зростання вартості міндобрив та цін на газ, який потрібний для сушіння кукурудзи восени.
ІЦ УАК за матеріалами Graintrade
agroconf.org
Подальший розвиток АПК потребує створення інноваційних технологій виробництва, післязбиральної обробки та зберігання
Докладніше